• Start
  • Wiadomości
  • „Compendium epidemiae” w Bibliotece PAN - jak dawni gdańszczanie radzili sobie z epidemiami? 

„Compendium epidemiae” - jak gdańszczanie radzili sobie z nękającymi ich przez wieki epidemiami? 

Średniowieczne rękopisy, starodruki i druki XIX-wieczne, druki ulotne, grafiki i zbiory kartograficzne - naukowcy z PAN Biblioteki Polskiej Akademii Nauk opracowali wystawę „Compendium epidemiae”, którą możemy oglądać do 27 lipca. Zobaczymy na na niej materiały dokumentujące występowanie i przebieg dotychczasowych epidemii w Gdańsku. Wystawa jest bezpłatna.
05.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ryssss
Rycina ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej 
mat. pras.

 

Historia epidemii w pigułce - rozmowa z dr. Piotrem Paluchowskim z GUMed

 

- Sposobów uniknięcia zagrożenia było wiele i to różnorodnych, ale przede wszystkim należało się modlić i pokładać ufność w Bogu, unikać potencjalnych siedlisk zarazy i stosować zalecane specyfiki, z czasem również szczepionki - opowiadają kuratorzy wystawy. - Istotnym wątkiem jest kwestia miejskich wodociągów i kanalizacji, które mogły stanowić źródło zarażeń. 

Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się między innymi: rozporządzenie władz z 1680 roku mające przeciwdziałać przywleczeniu zarazy do miasta, informacje o zarazach w Gdańsku, w tym o liczbie zakażonych i zgonów począwszy od 1352 roku, drzeworyt w druku Hieronima Brunschwiga z 1500 roku przedstawiający smażenie powidełka – specyfiku przeciw zarazie, zielnik Szymona Syreniusza, miedzioryt obrazujący wielką zarazę w Gdańsku w 1709 roku, rozporządzenie z XVII wieku o medykamentach do stosowania domowego, raport Johna Hametta, lekarza, który w czasie szalejącej cholery w 1831 roku przybył do Gdańska jako obserwator angielskiego rządu, plany wodociągów i kanalizacji miasta Edwarda Wiebego, druk o zbawiennych szczepieniach ochronnych w Gdańsku od 1774 roku, rozporządzenia i afisze wzywające do zachowania czystości oraz wiele innych interesujących artefaktów


Chodowiecki, Götz, Gottwald - dawni gdańszczanie "o czarnej śmierci". W sztuce i w nauce

104412343_3896661187073275_8749092796150654952_o
 
 


Kto chciałby zgłębić się w gąszcz oryginalnych dokumentów mówiących o tym, jak nasi gdańscy przodkowie walczyli z epidemiami ma szansę to zrobić do
27 lipca 2020 roku. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Biblioteki PAN, Gdańsk, ul. Wałowa 15: pon., wt., czw. w godz. 9.00-19.00, śr. i pt. 9.00-15.00.

 

Dr Piotr Paluchowski o fenomenie średniowiecznych i nowożytnych gdańskich szpitali

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim