• Start
  • Wiadomości
  • Codziennie wspierają mieszkanców. Święto pracowników gdańskich służb społecznych

Codziennie wspierają mieszkanców. Święto pracowników gdańskich służb społecznych

Empatia, komunikatywność, zacięcie społeczne i zaangażowanie to cechy, które powinien mieć pracownik socjalny z prawdziwego zdarzenia. Zaangażowani i empatyczni są pracownicy gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którzy w piątek, 22 listopada w Wielkiej Sali Wety w Dworze Artusa obchodzili Dzień Pracownika Socjalnego.
22.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pracownicydobrzy
W 2019 roku nagrody Prezydent Gdańska otrzymało 27 pracowników MOPR 
Fot. Dominik Paszliński

 

- To święto obchodzimy od początku lat 90-tych. Dobrą tradycją stało się to od kilkunastu lat, a uroczyste świętowanie tego dnia zainicjował prezydent Adamowicz, który zawsze chętnie na te uroczystości przychodził - powiedziała Sylwia Ressel, rzecznik MOPR w Gdańsku. - Zadania pracownika socjalnego to nie są zwykłe obowiązki służbowe, ale powołanie i misja w realizowaniu których niezbędna jest empatia, kreatywność, życzliwość, otwartość na różne inicjatywy prospołeczne. 

Gdański MOPR to 460 pracowników, prawie 230 wspiera potrzebujących mieszkańców. Pomagają m.in. osobom bezdomnym, samotnym, schorowanym seniorom. Pracują z rodzinami, które mają problemy opiekuńczo-wychowawcze i nie radzą sobie z codziennymi, życiowymi wyzwaniami. 

Do zadań pracowników socjalnych należy też m.in. kwalifikowanie mieszkańców do uzyskania świadczeń pomocowych, udzielanie informacji i wskazówek, by w efekcie pomóc rodzinie w rozwiązaniu spektrum problemów. 

 

Praconicy2
Wyróżniający się pracownicy gdańskiego MOPR zostali uhonorowani m.in. medalami Prezydent Miasta Gdańska i okolicznościowymi dyplomami 
Fot. Dominik Paszliński

 

Pracownicy socjalni pobudzają do aktywności społecznej, współdziałają m.in. z innymi specjalistami i organizacjami pozarządowymi na rzecz poprawy warunków życia gdańszczanek i gdańszczan. Służą radą i kompleksowym wsparciem. Na rzecz potrzebujących mieszkańców współpracują także z asystentami rodziny, opiekunami środowiskowymi, psychologami, prawnikami.

- Gorąco dziękuję Wam za codzienną pracę - powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług socjalnych. - Kiedy rano otwieracie kartoteki wsparcia potrzebujących gdańszczan, później wyruszacie do nich w miasto i oferujecie im praktyczną i konkretną pomoc. Potrzeby podopiecznych się zmieniają, sposób ich zaspokajania także. Zmienia się też MOPR, samo myślenie o pomocy, dziś już nie daje się zrobić projektów łatwych i prostych, bo nie ma ich beneficjentów. Najważniejsze, że Wy się nie zmieniacie, to znaczy wasze otwarte serca i gotowość do niesienia adekwatnej pomocy.


27 wyróżniających się pracowników MOPR uhonorowano m.in. medalami Prezydent Miasta Gdańska, okolicznościowymi dyplomami. Jednym z nich jest Andrzej Kosznicki, który razem z żoną prowadzi rodzinę zastępczą, dziś dla czterech chłopców w wieku 3,5 do 16 lat.  Przez 12 lat opiekowali się jedenaściorgiem dzieci.  


- To jest oczywiście wysiłek, bo to są dzieci z trudnych rodzin, które trafiają do nas na skutek różnych często dramatycznych okoliczności - powiedział Andrzej Kosznicki. - Mają kłopoty zdrowotne, trzeba ich nauczyć żyć na nowo, pokazać, że może być inaczej niż do tej pory. I w większości to się udaje, nasze dzieci które trafiły do adopcji są  szczęśliwe, wiemy to, bo utrzymujemy cały czas kontakty z nimi.    

 

praco3
Małgorzata Niemkiewicz (z lewej) dyrektor gdańskiego MOPR podczas listopadowej uroczystości Dnia Pracownika Socjlanego w Dworze Artusa wGdańsku 
Fot. Dominik Paszliński

 

Dzień Pracownika Socjalnego

Polskie święto 21 listopada (tzw. Dzień Pracownika Socjalnego) jest obchodzone na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej, z 29 listopada 1990 roku. Dzień upamiętnia spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989 roku, w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek i pracownicy służb społecznych.



Pracownicy gdańskiego MOPR uhonorowani medalami Prezydent Miasta Gdańska

Mirosława Skonieczek, Magdalena Wolska, Dominika Adamowicz, Marlena Radelska, Barbara Zięba, Małgorzata Sacharczuk, Aleksandra Świerkowska-Chyła, Elżbieta Żyłka, Marta Kowalik, Izabela Nowak, Czesława Lellek, Barbara Weltrowska, Małgorzata Górska, Grażyna Szacoń, Adam Bronk-Zdunowski, Aleksandra Urbanek, Anna Fabiszewska, Sylwia Bławat, Renia Borzestowska, Aneta Reńska, Dorota Kołowska, Grzegorz Gren, Małgorzata Karpowicz, Agnieszka Misiewicz, Anna Pocheć, Monika Suchenia, Elżbieta i Andrzej Koszniccy.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim