• Start
  • Wiadomości
  • Co zachowujemy na zdjęciach i dlaczego? O fotografii w naukowy sposób opowie dr Dorota Łuczak

Na co patrzymy, co zachowujemy na zdjęciach i dlaczego? O fotografii w naukowy sposób opowie dr Dorota Łuczak

Spotkanie z dr Dorotą Łuczak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu odbędzie się w ramach cyklu Rozmowy o fotografii w Gdańskiej Galerii Fotografii w Zielonej Bramie w czwartek, 23 maja 2019 r., o godz 17. Wstęp bezpłatny.
22.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie cyklu Rozmowy o fotografii dotyczyć będzie książki dr Doroty Łuczak pt. Foto-oko. Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce pierwszej połowy XX wieku
Spotkanie cyklu Rozmowy o fotografii dotyczyć będzie książki dr Doroty Łuczak pt. Foto-oko. Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce pierwszej połowy XX wieku
Mat. pras.


Majowe spotkanie toczyć się będzie wokół książki pt. Foto-oko. Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce pierwszej połowy XX wieku, za którą autorka otrzymała Nagrodę im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa przyznawaną przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

Na blisko 400 stronach książki dr Dorota Łuczak analizuje zmiany w sposobach percepcji oka jako zmysłu i rejestratora rzeczywistości. Fotografia jest wynalazkiem świata zachodniego, w którym oko (metaforyczne) od wieków zajmowało w procesach poznawczych wyjątkowe miejsce wśród zmysłów - fotografia stała się więc uprzywilejowanym narzędziem władzy i rozmaitych aparatów ideologicznych. Czy była narzędziem opresji i umacniania władzy? Łuczak analizuje zarówno obraz, jak i proces percepcji widza.

.


Dorota Łuczak studiowała historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Eötvös Loránd Tudományegyetem w Budapeszcie. Jest adiunktem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej, gdzie zajmuje się historią fotografii i teorią fotografii, sztuką nowoczesną i współczesną oraz kulturą wizualną.

W roku akademickim 2017/2018 była mentorką Fulbright Foundation, a obecnie pracuje w grupie badawczej przygotowującej antologię i archiwum online polskich tekstów o fotografii z lat 1839–1989. Jest autorką wielu publikacji naukowych i wielokrotną stypendystką m.in. rządu francuskiego, Fundacji Lanckorońskich w Londynie, Corbridge Trust Foundation w Cambridge (Robinson College) czy Stiftung Preussischer Kulturebesitz w Berlinie.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 maja 2019, godz. 17–18.30, w Gdańskiej Galerii Fotografii w Zielonej Bramie (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku), przy ul. Długi Targ 24. Wstęp jest bezpłatny.




TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku