Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Co z Budżetem Obywatelskim 2018? Dziś spotkanie z wnioskodawcami projektów

W poniedziałek, 6 listopada, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się spotkanie z autorami projektów, które zostały poddane pod głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Ma zapaść decyzja: powtórzyć całe głosowanie czy przeprowadzić dogłosowanie. Spotkanie ma charakter zamknięty.

Co z Budżetem Obywatelskim 2018? Dziś spotkanie z wnioskodawcami projektów
A
A
data publikacji: 05 listopada 2017 r.

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
 

Przypomnijmy: w drugiej połowie października pojawiły się wątpliwości dotyczące wyników głosowania na projekty przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Grupa miejskich aktywistów, twórców dwóch głośnych projektów złożonych do gdańskiego BO, sugerowała nawet, że w czasie głosowania na budżet "mogło dojść do manipulacji głosami mieszkańców Gdańska". 

W odpowiedzi na te zarzuty Miasto zorganizowało konferencję prasową, na której przedstawiono zasady, na jakich odbyło się głosowanie i odpowiadano na zadane publicznie pytania. Przede wszystkim podkreślono, że żaden z pracowników Urzędu Miejskiego nie miał dostępu do panelu, w którym mógłby zmieniać wyniki głosowania. 

Miasto zwróciło się też o wyjaśnienia w tej sprawie do zewnętrznej firmy Implyweb z Olsztyna, która była odpowiedzialna za obsługę elektronicznego systemu naboru wniosków i głosowania w ramach BO. 

Firma Implyweb przyznała się do pomyłki i potwierdziła, że był to błąd w systemie informatycznym

Ewa Pawłowska z firmy Implyweb:

- To był jasny i oczywisty nasz błąd. Zarejestrowane zostały wszystkie karty do głosowania, ale występują karty z niepełną liczbą głosów. Zaistniała sytuacja wynikała z błędu konfiguracji oprogramowania. 


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaprosił autorów 297 projektów, które zostały wpisane na listę do głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018 na spotkanie w dniu 6 listopada. Podczas spotkania przedstawiony zostanie przeprowadzony proces głosowania oraz możliwe rozwiązania zaistniałej sytuacji.

Mieszkańcy, którzy głosowali na projekty w Budżecie Obywatelskim 2018 mogą sprawdzić czy wszystkie oddane przez nich głosy zostały policzone na stronie Budżetu Obywatelskiego.


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 31 października wystosował list do wszystkich wnioskodawców Budżetu Obywatelskiego 2018.

Oto jego treść:

Szanowni Państwo,

Wyniki głosowania na projekty do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zostały niepoprawnie zliczone. To wynik błędu w systemie elektronicznym przygotowanym przez firmę IMPLYWEB, która przyznała, że na platformie elektronicznej rejestrującej głosowanie nie zapisywały się wszystkie punkty oddane w trakcie głosowania. 

Osób, których punkty nie zostały poprawnie zliczone lub też nie oddały pełnej puli punktów jest 11 610.

Jest mi niezmiernie przykro, że doszło do takiej sytuacji. Piszę to w imieniu swoim oraz osób zaangażowanych w proces prowadzenia budżetu obywatelskiego. To jeden z najważniejszych dla nas projektów społecznych.

Stoimy przed trudną decyzją - co dalej? Zależy nam, by jak najszybciej znaleźć rozwiązanie. Dlatego chcielibyśmy spotkać się Państwem – autorami projektów, które zostały poddane pod głosowanie, by szerzej przedstawić proces głosowania i liczenia punktów, a także omówić możliwe rozwiązania. Wierzę, że Państwo jako grupa osób najbardziej zaangażowanych w projekt budżetu obywatelskiego weźmiecie udział w dyskusji i wspólnie z nami zastanowicie się, jakie podjąć dalsze działania.

Zapraszam Państwa na spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek, 6 listopada o godz. 18.00 w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1, parter, sala przy wejściu głównym). W spotkaniu uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz firmy odpowiedzialnej za elektroniczny system do obsługi budżetu obywatelskiego.

Mam głęboką nadzieję, że przyjmą Państwo nasze zaproszenie.

Z poważaniem

Paweł Adamowicz


Czytaj także: 

Budżet Obywatelski 2018. Błąd w systemie informatycznym, firma przyznaje się do pomyłki

Budżet Obywatelski 2018. Trwa sprawdzanie systemu, niewykluczone ponowne głosowanie-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl