Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Co wiosło ma wspólnego z teatrem? Festiwal improwizacji!

Humor, kreatywność, spontaniczność w wykonaniu najlepszych grup improwizacyjnych z całej Polski - tak prezentuje się program piątej edycji Gdańskiego Festiwalu Impro „Podaj Wiosło”. Spotkanie z teatrem improwizacji w najróżniejszych odsłonach potrwa od 8 do 10 kwietnia 2016 r.

Co wiosło ma wspólnego z teatrem? Festiwal improwizacji!
A
A
data publikacji: 08 kwietnia 2016 r.

Ad Hoc będzie improwizować w sobotę.
Ad Hoc będzie improwizować w sobotę.
Wojtek Rojek

Spektakle improwizowane cieszą się dużą popularnością w Trójmieście.

- Środowisko osób, które próbują swoich sił w improwizacji, jest bardzo silne i rozbudowane - mówi Weronika Uziak, dyrektor organizacyjny V Gdańskiego Festiwalu Impro „Podaj Wiosło”. - Kiedy ruszaliśmy z pierwszą edycją festiwalu impro, w Polsce i Trójmieście funkcjonowało stosunkowo niewiele grup, które się tym zajmowały. Obecnie wachlarz występów jest olbrzymi - w samym Trójmieście formacji robiących impro jest co najmniej 10, do tego dochodzi kilka grup warsztatowych. Na nasz festiwal przyjeżdżają ludzie z całej Polski.

Podstawowym wyróżnikiem spektaklu improwizowanego jest brak scenariusza. - Improwizacje często są oparte na sugestiach publiczności - objaśnia Weronika Uziak. - Nie każdemu to się musi podobać, gusty są różne i każdy ma swoje preferencje. Dla mnie niewątpliwym plusem improwizacji jest poczucie, że to, co dzieje się na scenie, jest niepowtarzalne.

Ponieważ akcja na scenie rozwija się pod wpływem chwili i propozycji widzów, zdarzyć się może wszystko. Każdy spektakl impro nie tylko jest wyjątkowy i spontaniczny, ale zapewnia też sporą dawkę humoru i sprzyja kreatywności. Publiczność tego rodzaju teatru docenia spontaniczność aktorów, komizm stwarzanych na poczekaniu sytuacji, a przede wszystkim możliwość uczestnictwa w spektaklu w inny sposób niż w tradycyjnym teatrze.

- Publiczność z biernych odbiorców staje się aktywnymi współuczestnikami - mówi Uziak. - Improwizatorzy nawiązują z nimi bezpośredni kontakt. Nawet jeżeli ja sama nie mam potrzeby rzucania z widowni sugestii, to robi to ktoś, kto siedzi obok mnie. To daje zupełnie inny posmak bycia widzem niż w tradycyjnym teatrze.

Piąta edycja festiwalu improwizacji „Podaj Wiosło” rozpoczyna się w piątek, 8 kwietnia 2016 r. W Teatrze Miniatura zobaczymy grupy impro z całej Polski, prezentujące ten rodzaj sztuki w najróżniejszych odsłonach, nie tylko komediowych.

- Proponujemy bardzo różne formy, jeśli chodzi o to, co się dzieje na scenie - dodaje Uziak. - Krótkie formy są trochę podobne do występów kabaretowych - dużo się tam dzieje, są gagi, opierają się na puencie. Dłuższe formy są dużo bardziej teatralne. Mają w sobie dawkę komedii, ale starają się też pobudzić wiele innych emocji.

W tym roku organizatorzy wprowadzili do programu nowość: wieczór duetów, który zaplanowano na pierwszy dzień festiwalu. Jako pierwsze na scenie zaprezentują się grupy Abordaż z Gdańska i Dwie Siostry z Bydgoszczy, po nich scenę przejmie wrocławska Antymateria wspólnie z Dwoma Panami.

Podczas festiwalu wystąpi również grupa Peleton z Gdańska, Narwani z Kontekstu z Wrocławia, Żbik z Białegostoku, Siedem Razy Jeden z Zielonej Góry, Ad Hoc z Krakowa i Przyjezdni z Warszawy. Nad wszystkim czuwać będzie znany i ceniony improwizator Wojciech Tremiszewski - dyrektor artystyczny festiwalu „Podaj Wiosło”.

 

Gdański Festiwal Impro „Podaj Wiosło”

 

Piątek, 8 kwietnia

Teatr Miniatura, Gdańsk, al. Grunwaldzka 16:

godz. 18 - Abordaż (Gdańsk), Dwie Siostry (Bydgoszcz)

godz. 20 - Antymateria (Wrocław), Dwaj Panowie (Wrocław)

Klub Festiwalowy - Klub Muzyczny Dobry Wieczór, Gdańsk, ul. Słowackiego 4:

godz. 22.30 - Improigrzyska - Improbrać, Grupa Sic, Teatr Improwizacji So Close, Teatr Improwizacyjny Innymi Słowy

 

Sobota, 9 kwietnia

Teatr Miniatura:

godz. 11 - warsztaty dla improwizatorów - prowadzenia Małgorzata Różalska

godz. 17 - Żbik (Białystok), Siedem Razy Jeden (Zielona Góra)

godz. 19.30 - Narwani z Kontekstu (Wrocław), Ad Hoc (Kraków), Narwani z Gośćmi

Klub Festiwalowy:

godz. 22.30 - “Diabeł z pudełka” - show Kuby Śliwińskiego z Gośćmi

godz. 23.43 - Mariush

 

Niedziela, 10 kwietnia

Ratusz Staromiejski - Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35:

godz. 11-14 - ImproWarsztat - prowadzenie Magdalena Bochan-Jachimek i Ewa Czernowicz

Teatr Miniatura:

godz. 17 - Przyjezdni (Warszawa), Peleton (Gdańsk)

godz. 19.30 - Grandfinal - wspólna akcja (Polska)

 

Bilety do nabycia na stronie www.KupBilecik.pl oraz w dniu imprezy w Teatrze Miniatura.

 

Festiwal dofinansowany ze środków miasta Gdańsk

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora