Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W ten weekend w Gdańsku: atrakcje kulinarne, jazz i wiele innych

Weekend 6-8 kwietnia 2018 r. upłynie w Gdańsku przede wszystkim pod znakiem dwóch wielkich wydarzeń: Weekendu za pół ceny i Free Time Festiwalu. Ale warto też zwrócić uwagę na te mniejsze - czekają nas ciekawe koncerty, wystawy i atrakcje z okazji Światowego Dnia Książki Dziecięcej.

W ten weekend w Gdańsku: atrakcje kulinarne, jazz i wiele innych
A
A
data publikacji: 06 kwietnia 2018 r.

Laboratorium - okładka płyty 'Zdrowie na budowie'

Na koncert w ramach cyklu „Ikony Jazzu” zaprasza w piątek, 6 kwietnia, klub Stary Maneż (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23). Gwiazdą wieczoru będzie legendarny polski zespół Laboratorium.

Grupa pod koniec lat 70. była jednym z najpopularniejszych zespołów jazz-rockowych w Europie. W 1975 r. zespołowi zaproponował współpracę Czesław Niemen, który porzucił swoją formację Aerolit. Wystąpił z Laboratorium na wielu koncertach i festiwalach. Współpraca miała jednak charakter „gościnny” - Niemen niebawem powołał do życia nowy zespół, a Laboratorium dalej szło wytyczoną przez siebie ścieżką: wydali 8 albumów, z których kilka uzyskało status klasyków.

Laboratorium wystąpi w składzie: Janusz Grzywacz (instrumenty klawiszowe), Marek Stryszowski (saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal), Krzysztof Ścierański (gitara basowa), Marek Raduli (gitara) i Grzegorz Grzyb (perkusja). Specjalnym gościem zespołu będzie wibrafonista Bernard Maseli.

Tego samego wieczoru zobaczymy również koncert formacji EABS, o której mówi się, że była największym odkryciem polskiej sceny jazzowej ubiegłego roku. Grupa zagra numery z debiutanckiej płyty pt. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”, w całości poświęconej twórczości legendy polskiego jazzu - Krzysztofowi Komedzie.

Grupa wystąpi w składzie: Marek Pędziwiatr (klawisze, syntezatory, wokal), Marcin Rak (perkusja), Vojto Monteur (gitara elektryczna), Paweł Stachowiak (gitara basow), Spisek Jednego (gramofony), Olaf Węgier (saksofon) i Jakub Kurek (trąbka).

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 75-129 zł.

Tre Voci
Tre Voci
mat. prasowe

W sobotę, 7 kwietnia, gratka dla miłośników muzyki poważnej w nieco innym wydaniu - w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) wystąpi Tre Voci - The Tenors.

Trio w składzie: Wojtek Sokolnicki, Mikołaj Adamczak oraz Miłosz Gałaj zaprezentuje połączenie muzyki klasycznej i rozrywkowej. Młodzi, utalentowani i obdarzeni niezwykle potężnymi głosami tenorzy zachwycą słuchaczy wyjątkową swobodą interpretacyjną - ich występy przepełnione są nie tylko pasją śpiewu, ale także poczuciem humoru i zaskakującymi wykonaniami różnych gatunków muzyki: od opery, przez operetkę, na przebojach muzyki rozrywkowej kończąc.

Podczas koncertu towarzyszyć im będzie grono znakomitych muzyków - sekcja smyczków z :”2BeQuartet”, gitara basowa, harfa, obój, perkusja i fortepian - pod bacznym okiem pianisty i aranżera Darka Tarczewskiego.

Koncert rozpocznie się o godz. 17. Bilety: 50-140 zł.

Free Time Festiwal to bank pomysłów, jak twórczo i przyjemnie spędzać czas wolny
Free Time Festiwal to bank pomysłów, jak twórczo i przyjemnie spędzać czas wolny
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Sobota to także pierwszy dzień dwudniowego Free Time Festiwal 2018 - wydarzenia, które podsunie pomysły, jak twórczo i przyjemnie spędzać czas wolny. Przypadnie do gustu wszystkim preferującym aktywny i zdrowy styl życia, nielubiącym się nudzić, poszukującym nietypowych i ciekawych atrakcji turystycznych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.

Wydarzenie odbędzie się w AmberExpo (Gdańsk, ul. Żaglowa 11). Wstęp wolny. Szczegółowy program: Miasto Gdańsk na Free Time Festiwal – w ten weekend będzie się działo!

Wege Festiwal Trójmiasto

Również w sobotę, 7 kwietnia, w hali Centrum Stocznia Gdańska (Gdańsk, ul. Wałowa 27) rozpocznie się Wege Festiwal - największe targi żywności i produktów wegetariańskich i wegańskich w Polsce. Wydarzenie odbywa się regularnie w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie oraz Krakowie - teraz po raz pierwszy odbędzie się w Gdańsku, we współpracy z z Fundacją Viva, która organizować będzie wykłady, warsztaty i pokazy.

Wege Festiwal zgromadzi około 80. stoisk z wege kuchnią z całej Polski oraz Trójmiasta, naturalnymi kosmetykami, książkami i dodatkami. Wystawcy i znani blogerzy przygotują najlepsze dania z całego świata w wersji bezmięsnej. Od gruzińskich chlebków po wegańską wietnamską zupę pho, indyjskie ryżowe naleśniki czy klasyczne polskie wege pierogi - hala Centrum Stocznia Gdańska będzie pełna aromatów i smaków. Na deser zjemy zarówno wegańskie bezglutenowe brownie jak i roślinne lody o smaku japońskiej herbaty matcha.

Wege Festiwal odbędzie się w sobotę i niedzielę, 7-8 kwietnia, w godz. 12-20. Bilety: 8 zł.

To będzie już 10 edycja cieszącego się ogromną popularnością wydarzenia 'Rozsmakuj się w Metropolii. Weekend za pół ceny'. Co roku w akcji udział biorą tłumy turystów i mieszkańców!
To będzie już 10 edycja cieszącego się ogromną popularnością wydarzenia 'Rozsmakuj się w Metropolii. Weekend za pół ceny'. Co roku w akcji udział biorą tłumy turystów i mieszkańców!
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W ten weekend rozpoczyna się w Gdańsku także inne wydarzenie dla smakoszy: „Rozsmakuj się w Metropolii. Weekend za pół ceny”. W ciągu dwóch dni w wybranych lokalach będzie można zjeść za pół ceny, ale nie tylko - okazyjną ofertę przygotowały też instytucje kultury, obiekty noclegowe i gabinety SPA.

Szczegóły: Rozsmakuj się w Metropolii. Weekend za pół ceny!

Lalki dairi bina, para cesarska, początek XX w. Ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie
Lalki dairi bina, para cesarska, początek XX w. Ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie
Fot. Włodzimierz Bohaczyk

W Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19) trwa wystawa „Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy”.

- Lalki japońskie to nie zabawki. Nihon ningyō mają duszę. Towarzyszą Japończykom od chwili narodzin aż do śmierci jako amulety chroniące swojego właściciela, przedmioty magiczne związane ze światem duchowym, ale i kunsztowne obiekty kolekcjonerskie - opisuje kurator wystawy Anna Ratajczak-Krajka.

Zobacz: Zamiast Barbie - ningyō. Oryginalne japońskie lalki w Spichlerzu Opackim

Na wystawie zostały zgromadzone najciekawsze przykłady tradycyjnych japońskich lalek z kolekcji Muzeum Lalek w Pilźnie. Zobaczymy strojne zestawy lalek hina, wystawiane w domach z okazji Dnia Dziewczynek, zwanego także Świętem Lalek. Poznamy obyczaje związane z Dniem Dziecka i lalki musha towarzyszące celebrowaniu Dnia Chłopców, przyjrzymy się także dostojnym lalkom ishō, ukazującym życie codzienne okresu samurajskiego i bohaterów legend japońskich. Na eskpozycji znajdą się również popularne wśród Japończyków i turystów kokeshi i lalki daruma.

Wystawa trwa do 3 czerwca 2018 r. Można ją zwiedzać codziennie w godzinach otwarcia Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku: od wtorku do piątku w godz. 9-16 oraz w soboty i niedziele w godz. 10-17. Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, dzieci i młodzież w wieku 7-26 lat 1 zł, w piątki wstęp wolny.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora