PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Co w ten weekend w Gdańsku? Polecamy koncerty, wystawy i wydarzenia online

Co w ten weekend w Gdańsku? Polecamy koncerty, wystawy i wydarzenia online
Od soboty, 3 października, Gdańsk będzie w żółtej strefie, co oznacza zmniejszenie dostępnych miejsc na widowni podczas koncertów i spektakli do 25%. Z tego powodu niektóre wydarzenia zostaną odwołane, inne odbędą się z mniejszą publicznością. W piątek, 2 października, imprezy kulturalne odbędą się na dotychczasowych zasadach. Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę.
Wyjątkowe występy 10 tenorów - niezwykle utalentowanych śpiewaków są pełne pasji i radości. Polsko-ukraińska grupa wystąpi w piątek, 2 października, w Gdańsku
Wyjątkowe występy 10 Tenorów - niezwykle utalentowanych śpiewaków są pełne pasji i radości. Polsko-ukraińska grupa wystąpi w piątek, 2 października, w Gdańsku
mat. prasowe

 

 

Filharmonia Bałtycka na Ołowiance, która niedawno zainaugurowała 75. sezon artystyczny zaprasza w piątek, 3 października, na koncert 10 Tenorów. Ta niezwykła grupa wokalna złożona ze śpiewaków z Polski i Ukrainy wykonać potrafi wszystko - od najlepszych piosenek w nurcie romantycznego popu, poprzez ballady rockowe i utwory ludowe aż do... arii operowych. W repertuarze koncertu, który dadzą w Gdańsku, znajdzie się między innymi muzyka z filmu „Vabank, „Forever and Ever„” z repertuaru Demisa Roussosa, „Canto della terra” z repertuaru Andrei Bocellego, duet „Artystki z variétés” z operetki „Księżniczka czardasza”, aria „Di quella pira” z opery „Trubadur”, „Can't Help Falling in Love” z repertuaru Elvisa Presleya, „Toast” z opery „Traviata”, „Deszczowa piosenka”, „Belle” z musicalu „Dzwonik z Notre Dame”, „La bamba”, „Always Look on the Bright Side of Life” z filmu „Żywot Briana”, „We are the champions” i wiele innych.

Koncert 10 Tenorów odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej (Ołowianka 1). Początek o godzinie 19:00. Bilety: 90-140 zł.

 

Zespół Goldberg Baroque Emsemble podczas tegorocznej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ wystąpi dwukrotnie - z polskimi i zagranicznymi solistami
Zespół Goldberg Baroque Emsemble podczas tegorocznej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ wystąpi dwukrotnie - z polskimi i zagranicznymi solistami
mat. prasowe

 

Piękna muzyka rozbrzmiewająca z jedynego w Polsce muzycznego Lektorium - w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce kościoła Św. Trójcy, i innych niezwykłych wnętrz jak co roku zachwycać będzie melomanów w ramach Festiwalu ORGANy PLUS+, który rozpoczyna się w piątek, 2 października, w Gdańsku.

Koncerty odbywać się będą do 14 października. Cykl dziewięciu festiwalowych jesiennych koncertów rozpocznie się w piątek, 2 października, o godzinie 19:00, we wspomnianym franciszkańskim kościele Św. Trójcy mocnym zderzeniem kultury lokalnej i i spoza naszego regionu. Wybitny organista śląski Marek Pilch i niezwykły męski zespół wokalny Stolzer Ensemble przygotowali program złożony z dzieł organowych gdańskiego organisty i kompozytora Daniela Magnusa Gronaua (który na początku swojej artystycznej kariery był organistą w kościele Św. Anny należącym do kompleksu klasztornego Św. Trójcy), oraz szesnasto- i siedemnastowiecznych dzieł wokalnych ze zbiorów śląskich, także opartych na chorale protestanckim.

W sobotę, 3 października, również o godzinie 19:00, w kościele Św. Trójcy, po raz pierwszy w Polsce zainaugurowana zostanie nowa seria koncertów prezentujących chronologicznie twórczość organową Jana Sebastiana Bacha. W ten sposób wraz z Andrzejem Szadejką - dyrektorem artystycznym festiwalu, oraz Michałem Grabczukiem - utalentowanym młodym barytonem, melomani będą mogli obserwować krok po kroku, jak rodził się i rozwijał muzyczny geniusz wielkiego kompozytora.

Dwa kolejne koncerty przeniosą nas do epok, których jeszcze na Festiwalu ORGANy PLUS+ nie było. W niedzielę, 4 października, o godzinie 16:30 wystąpi młody polski organista Marek Fronc z Wrocławia, zagra z nim znany gdański trębacz Paweł Hulisz. Obaj muzycy zaprezentują w kościele oo. Salezjanów na Oruni późnoromantyczną muzykę kompozytorów frankofońskich przełomu XIX i XX wieku. Oprócz polskiego debiutu belgijskiego muzyka atrakcją będzie też program, w którym dziełom uznanych kompozytorów - na przykład Cesara Francka - towarzyć będą nieznane kompozycje premierowe, przygotowane specjalnie na ten koncert.

Bilety na każdy dzień: 10-25 zł (na niektóre koncerty wstęp wolny). Warto się pospieszyć - już trafiły do sprzedaży, a ich pula jest ograniczona z racji obostrzeń epidemiologicznych.

 

 

Premierę „Akademii pana Kleksa” na podstawie powieści Jana Brzechwy przygotowała reżyserka Agnieszka Płoszajska. W tytułową rolę wciela się Krystian Wieczyński
Premierę „Akademii pana Kleksa” na podstawie powieści Jana Brzechwy przygotowała reżyserka Agnieszka Płoszajska. W tytułową rolę wciela się Krystian Wieczyński
mat. prasowe

 

A może teatr? Mamy ciekawą propozycję dla młodszych widzów i ich rodziców - familijny musical „Akademia pana Kleksa” w Miejskim Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16), na podstawie powieści Jana Brzechwy, w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. To spektakl dla widzów od 6. roku życia, zrealizowany na podstawie jednej z najbardziej znanych książek dla dzieci i młodzieży.

Główny temat spektaklu i scenariusz zostały wypracowane podczas warsztatów z dziećmi. Na scenie Miniatury zobaczymy opowieść o alternatywnej edukacji, która potrafi wydobyć potencjał dzieci, nauczyć ich pewności siebie, niezależności i niestandardowego myślenia. Jednocześnie pokazuje niebezpieczeństwo programowania dzieci zgodnie z naszymi wyobrażeniami czy planami.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 3 października, na Dużej Scenie Teatru Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16), o godzinie 17:00. Kolejne pokazy zaplanowano na niedzielę, 4 października, na godzinę 17:00, oraz wtorek i środę, 6-7 października, na godzinę 18:00. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 27 zł, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl. Obowiązuje ograniczona ilość miejsc w związku z wejściem Gdańska do żółtej strefy.

 

 

Zarówno bryła Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jak i jego wnętrze, były wielokrotnie nagradzane na konkursach na świecie. Placówka ma na koncie m.in. prestiżową nagrodą w dziedzinie architektury - Architizer A+ Award, w kategorii Gmach/Teatr (Hall/Theatre)
Zarówno bryła Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jak i jego wnętrze, były wielokrotnie nagradzane na konkursach na świecie. Placówka ma na koncie m.in. prestiżową nagrodą w dziedzinie architektury - Architizer A+ Award, w kategorii Gmach/Teatr (Hall/Theatre)
fot. Matteo Piazza

 

Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) zaprasza natomiast na zwiedzanie teatru z przewodnikiem w małych, kameralnych grupach. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością - i nic dziwnego, ten jedyny na świecie teatr z otwieranym dachem swoją oryginalną, nagradzaną w międzynarodowych konkursach architekturą oraz niezwykłą, zakorzenioną w XVII wieku historią co roku przyciąga rzesze odwiedzających. Jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira, a do tego GTS jako jedyny teatr w Polsce wystawia spektakle na scenie elżbietańskiej. Jakie jeszcze skrywa ciekawostki, i jakimi tajemnicami z przeszłości może się pochwalić dowiedzieć się będzie można od przewodnika - wycieczka trwa godzinę i obejmuje wnętrza oraz zewnętrzne przestrzenie budynku, takie jak tarasy czy ścieżka spacerowa na 7-metrowej wysokości murze otaczającym teatr.

Przewodnicy oprowadzają w języku polskim, angielskim oraz niemieckim (do wyboru). Limit zwiedzających w jednej grupie to 15 osób. W ten weekend są jeszcze ostatnie bilety na niedzielę, 4 października, na godzinę 15:00 (oprowadzanie w języku polskim). Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 10 zł.

 

Artystka Victoria Vesna stworzyła instalację, której celem jest zwiększenia świadomości o zagrożeniach dla wodnej bioróżnorodności. Wystawę zatytułowaną „Noise Aquarium” od 2 października można oglądać w CSW Łaźnia. Z projektem można zapoznać się również online
Artystka Victoria Vesna stworzyła instalację, której celem jest zwiększenia świadomości o zagrożeniach dla wodnej bioróżnorodności. Wystawę zatytułowaną „Noise Aquarium” od 2 października można oglądać w CSW Łaźnia. Z projektem można zapoznać się również online
fot. Adam Bogdan / mat. CSW Łaźnia

 

Niezależnie od tego, jak interesujące propozycje przygotowały instytucje kultury, z uwagi na trwającą epidemię warto też rozważyć pozostanie w domu. O tym, że warto, przypomina Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”.

Instytucja oferuje między innymi cykl działań edukacyjnych online #zostanwdomu z Łaźnią, który powstał, aby wypełnić czas wstrzymania wszystkich stacjonarnych wydarzeń, warsztatów i spotkań. W mediach społecznościowych CSW Łaźnia znaleźć można dawkę świeżych pomysłów na proste DIY („Zrób to sam” z ang. „Do It Yourself”) do wykonania w domu, kreatywne propozycje na spędzenie czasu z dzieckiem oraz ciekawe i przede wszystkim dostępne dla wszystkich (dzięki napisom, audiodeskrypcji oraz tłumaczowi PJM) oprowadzania po aktualnie trwających wystawach.

- #zostanwdomu z ŁAŹNIĄ daje możliwość zwiedzania instytucji oraz zapoznania się z bieżącymi działaniami edukacyjnymi, nawet w czasie, w którym nie możecie być tutaj z nami osobiście. Czekamy z utęsknieniem na czas, kiedy to znów wszyscy razem będziemy mogli spotkać się podczas imprez kulturalnych organizowanych przez Łaźnię, a tymczasem uważajcie na siebie i #zostanciewdomu z Łaźnią - zachęcają organizatorzy.

Wszystkie materiały dostępne są bezpłatnie na kanale YouTube Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, warto też zaglądać na stronę CSW Łaźnia na Facebooku. To właśnie na Facebooku, w piątek, 2 października, o godzinie 18:00 odbędzie się dyskusja online zatytułowana „Wibracje, częstotliwości i ekoistyczne prace Art Sci” towarzyszącej wystawie Victorii Vesny „Noise Aquarium”. W panelu uczestniczyć będą twórcy projektu „Noise Aquarium”, a także zaproszeni artyści i naukowcy zajmujący się badaniem dźwięku, morza, zwierząt morskich oraz planktonu.

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze