PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Co w ten weekend? Jazz Jantar, muzyka klasyczna, wystawy i spektakle
Co w ten weekend? Jazz Jantar, muzyka klasyczna, wystawy i spektakle
W powietrzu czuć już wiosnę - zawitała ona również do gdańskich instytucji kultury. W ten weekend będziemy przebierać w wydarzeniach.
Algorhythm. Usłyszymy ich w piątek,15 marca, o godz. 20
Algorhythm to polski zespół jazzowy, założony w 2013 roku w Gdańsku. Dziś może pochwalić się coraz większą sławą. Usłyszymy ich w klubie Żak w piątek, 15 marca, o godz. 20
Fot. Alice Nowicka
 
W Klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) trwa marcowa odsłona Festiwalu Jazz Jantar. W ten weekend przed gdańską publicznością wystąpi m.in. Awatair, czyli Tomasz Gadecki, Michał Gos i pochodzący z Ukrainy Mark Tokar; a zespół Algorhythm przedstawi materiał z nowego albumu „Termomix”, podobnie jak Dominik Bukowski, który zagra utwory z ostatniej płyty „Transatlantyk”.
 
Ponadto do Gdańska przyjadą m.in. Lounge Ryszards z najnowszym, jeszcze nie prezentowanym materiałem „Blaze It”. Ich poprzednie dokonania recenzent i dziennikarz Bartek Chaciński oceniał tak: „momentami to sam ogień, dzika kolektywna improwizacja ubarwiana nieartykułowanymi okrzykami, wsparta ironicznym wstępem i czarnym humorem, zupełnie ignorująca pytania o to, czym jest jazz”. Warto przekonać się, jak ten „ogień” brzmi na żywo.
 
 
 
Anna Szałucka ukończyła studia muzyczne w Gdańsku, następnie kontynuowała naukę w Wiedniu oraz Londynie. Obecnie ta utalentowana pianistka pracuje w londyńskiej prestiżowej Royal Academy of Music
Anna Szałucka ukończyła studia muzyczne w Gdańsku, następnie kontynuowała naukę w Wiedniu oraz Londynie. Obecnie ta utalentowana pianistka pracuje w londyńskiej prestiżowej Royal Academy of Music
mat. prasowe
 
W sobotę, 16 marca, melomanów zapraszamy do Nadbałtyckiego Centrum Kultury, mieszczącego się w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35), gdzie odbędzie się promocja płyty Anny Szałuckiej „A Century of Polish Piano Miniatures” („Stulecie Polskiej Miniatury Fortepianowej”).
 
Płyta ukazała się 9 listopada 2018 roku z okazji rocznicy 100-lecia polskiej niepodległości. Podsumowuje niezwykle obfity i owocny dla polskiej muzyki okres XX wieku. Szałucka przybliża słuchaczowi utwory zarówno z początku ubiegłego wieku, jak i twórczość nowego, młodego pokolenia kompozytorów polskich i polskiego pochodzenia. Oprócz dzieł Paderewskiego, Szymanowskiego i Bacewicz na płycie odnajdziemy więc 4 Preludia Mykietyna czy Sonatę Fortepianową Mikołaja Góreckiego, której jest to światowa premiera.
 
W sobotę w Gdańsku będzie okazja, by te utwory usłyszeć na żywo, w wykonaniu samej Anny Szałuckiej. W programie: Szymanowski - 4 Mazurki op. 50 (1-4), Chopin - Deux Nocturnes op.27, Mykietyn - Cztery Preludia, Panufnik - Modlitwa, Chopin - Ballada nr 4 f-moll, Górecki - Intermezzo, Bacewicz - II Sonata Fortepianowa.
 
Początek o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

Magdalena Sadłowska - jedna z prac na wystawie EMKA
Magdalena Sadłowska - jedna z prac na wystawie "EMKA"
mat. prasowe

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza w ten weekend także na wystawę „EMKA. Magdalena Sadłowska - malarstwo, Mateusz Pęk - instalacja.
 
- Tytułowa „EMKA” to potocznie rozmiar średni, ale też „typ” powszechnie akceptowalny. Przewidywalność, modułowość i elastyczność to cechy pożądane we współczesnym świecie - mówi kurator wystawy. - Funkcjonujemy w ramach uśrednionych przedmiotów, ubrań, ale również cech osobowościowych. Pragniemy od nich uciec, gdyż budzą w nas dwuznaczne uczucia. Tę ambiwalencję eksploruje Mateusz Pęk w cyklu prac „Życie jako problem”, poddając rzeźbiarskiej transformacji fotele biurowe. Magdalena Sadłowska w swoim cyklu „Ćwiczka-ćwicząca”, poprzez powtarzalność motywu malarskiego pragnie natomiast ukazać groteskę nieustannego dopasowywania się jednostki wobec wymogów, jakie stawia przed nią świat.
 
O artystach:
 
Magdalena Sadłowska (ur. 1993) - mieszka i pracuje w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy obiekty przestrzenne. Absolwentka Wydziału Malarstwa w pracowni prof. Jarosława Baucia na ASP w Gdańsku (2018). Stypendystka MKiDN (2017/2018). Brała udział w licznych wystawach i przeglądach sztuki. Otrzymała m.in. wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. Wojciecha Fangora w Gdańsku (2018).
 
Mateusz Pęk (ur. 1978) - pracownik naukowo-dydaktyczny ASP w Gdańsku. Zajmuje się instalacją multimedialną oraz grafiką użytkową. Studiował w ASP w Gdańsku oraz Instytucie Sztuk Wizualnych w Orleanie. Dyplom w pracowni intermediów uzyskał u prof. Witosława Czerwonki (2002). Zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie „Baltic goes digital” oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla młodego twórcy. Brał udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą, m.in.: Kunsthalle St. Annen w Lubece, galeria Atelier w Berlinie, Zendai MoMA w Szanghaju, Goethe Instytut w Atenach.
 
Wystawa czynna jest do codziennie, do 2 kwietnia. Prace można oglądać w godz. 10:00-18:00. Wstęp wolny.
 
Chris Niedenthal podczas otwarcia swojej wystawy w Ratuszu Głównego Miasta. Wystawa potrwa do 12 maja
Chris Niedenthal podczas otwarcia swojej wystawy w Ratuszu Głównego Miasta. Wystawa potrwa do 12 maja
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
 
W wolnym czasie zdecydowanie warto też udać się na wystawę w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Długa 46/47), prezentującą prace słynnego fotografa Chrisa Niedenthala.
 
 
Wystawa „Niedenthal. Gdańsk 2018” to ponad 120 wielkoformatowych „portretów” miasta - na fotografiach zostały uchwycone miejsca symboliczne, ważne zabytki, nowe inwestycje, charakterystyczne dzielnice, i przede wszystkim mieszkańcy - bo to projekt o Gdańsku i gdańszczanach. Na fotografiach uwiecznieni zostali m.in. Lech Wałęsa, Paweł Adamowicz, Basil Kerski, prof. Joanna Penson, prof. Andrzej Januszajtis i prof. Jerzy Limon, i zwyczajni mieszkańcy, a także przybywający do miasta turyści z całego świata.
 
Prace można oglądać do 12 maja 2019 r. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł. Godziny otwarcia w ten weekend: pt.-sb. 10-16, nd. 11-16.
 
Ten spektakl Teatru Miniatura to wspaniały powrót do kultowej klasyki. Od lewej główne postaci Czarnoksiężnika z Krainy Oz : Magdalena Żulińska (Dorotka), Piotr Kłudka (Blaszany Drwal) i Andrzej Żak (Strach na Wróble)
Ten spektakl Teatru Miniatura to wspaniały powrót do kultowej klasyki. Od lewej główne postaci "Czarnoksiężnika z Krainy Oz": Magdalena Żulińska (Dorotka), Piotr Kłudka (Blaszany Drwal) i Andrzej Żak (Strach na Wróble)
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Dla dzieci i młodzieży propozycje weekendowe przygotował m.in. Teatr Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16). Wśród nich spektakl Czarnoksiężnik z Krainy Oz” na podstawie powieści Franka Bauma, czyli ukochana klasyka w aktorsko-lalkowym wydaniu.
 
Mieszkająca na szarych polach Kansas Dorotka marzy o innym, kolorowym życiu. Jedyną ucieczką od codzienności jest wirtualny świat internetu. Dorotka niespodziewanie trafia do Krainy Oz, niesamowitego świata wykreowanego przez nastolatka Oza. Czy uda jej się wrócić do Kansas? Pomogą jej w tym trzej przyjaciele - Strach na Wróble, który nie ma rozumu, Blaszany Drwal pozbawiony serca i tchórzliwy Lew.
 
Adaptacja powieści Franka Bauma do dziś inspiruje twórców teatralnych i filmowych. Dla Teatru Miniatura historię o Dorotce i jej niezwykłych przyjaciołach wyreżyserował Arkadiusz Klucznik - aktor lalkarz, wykładowca i doświadczony reżyser teatru lalkowego.
 
 
W ten weekend „Czarnoksiężnika...” zobaczymy w sobotę, o godz. 12:00, oraz w niedzielę, o godz. 17:00. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 6. roku życia.
 
 Karmazynowy kogut w Teatrze Miniatura to spektakl przeznaczony dla dzieci od 4. roku życia, ale spodoba się także starszym widzom
"Karmazynowy kogut" w Teatrze Miniatura to spektakl przeznaczony dla dzieci od 4. roku życia, ale spodoba się także starszym widzom
Fot. Piotr Pędziszewski
 

Kto już widział, może udać się do Teatru Miniatura na najnowszą premierę dla dzieci w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich na Scenie Kameralnej - „Karmazynowego koguta” w reżyserii Marcina Marca, aktora i założyciela znanego najmłodszym w Trójmieście Teatru Barnaby.

„Karmazynowy kogut” jest luźno oparty na motywach z rosyjskiej baśni „Czarna kura, czyli mieszkańcy podziemnego królestwa” Antoniego Pogorielskiego. Mieszkający w internacie, często pozostawiony sam sobie Alek dostaje misję uratowania podziemnego świata. Pomaga mu w tym między innymi podwórkowy kogut, który okazuje się superagentem ze straży przybocznej króla. Razem z głównym bohaterem wyruszymy do podziemnego świata, który potrzebuje pomocy i gdzie trzeba pokonać zaczarowanych rycerzy i ogromne szczury.

- To lalkowa opowieść przygodowa inspirowana naturalnym sposobem, w jaki działa wyobraźnia dziecka, przetwarzając elementy codzienności w abstrakcyjne, niesamowite historie. Przygotujcie się na wiele fascynujących przygód - zaprasza Marcin Marzec.

Występują: Jacek Majok, Marcin Marzec/Aleksandra Miska. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży od 4. roku życia.

Spektakl zobaczymy w sobotę o godz. 15:00, i niedzielę o godz. 12:00. Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 18 zł.

 

 Jaś i Małgosia Teatru Qfer (jednej z pierwszych profesjonalnych inicjatyw teatralnych działających w Trójmieście), to stara dobra baśń opowiedziana w nowy, atrakcyjny i kolorowy sposób
"Jaś i Małgosia" Teatru Qfer (jednej z pierwszych profesjonalnych inicjatyw teatralnych działających w Trójmieście), to stara dobra baśń opowiedziana w nowy, atrakcyjny i kolorowy sposób
mat. organizatora
 
A Plama - Gdański Archipelag Kultury w niedzielę zaprasza do swojego Teatru w Blokowisku (Gdańsk, ul. Pilotów 11) na spektakl gościnny „Jaś i Małgosia” w wykonaniu Teatru Qfer.
 
Aktorzy na warsztat wzięli znaną chyba wszystkim bajkę o niesfornych dzieciach drwala, które wyruszają z obiadem dla taty w las. Gubiąc się w leśnej gęstwinie napotykają chatkę Baby Jagi i stają się bohaterami niezapomnianej przygody.
 
Spektakl Teatru Qfer jest z przymrużeniem oka, ale jednocześnie ze szczyptą dydaktyzmu - mali bohaterowie, rozbrykane rodzeństwo, które nie zawsze ma ochotę słuchać swoich rodziców, wpada przez to w kłopoty. Na przykładzie Jasia i Małgosi można się przekonać, że takie zachowanie, podobnie jak łakomstwo, nie popłaca.
 
Przedstawienie grane jest w dwóch planach: aktorskim i lalkowym.
 
Początek o godz. 17. Bilety: 10 zł.

 

Zobacz też: Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu - Klasyka z fortepianem PLUS

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze