Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Co Ty wiesz o walce o demokrację w czasach PRL? Zgłoś się do konkursu

Fundacja Centrum Solidarności, już po raz szósty, zaprasza szkoły ponadgimnazjalne do udziału w ogólnopolskim konkursie „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970 - 1990).” Zainteresowani mogą zgłaszać się do połowy listopada.

Co Ty wiesz o walce o demokrację w czasach PRL? Zgłoś się do konkursu
A
A
data publikacji: 18 października 2018 r.
Zbliża się szósta edycja Olimpiady Solidarności
Zbliża się szósta edycja Olimpiady Solidarności
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Olimpiada będzie świetną okazją do sprawdzenia swojej wiedzy z najnowszej historii Polski, a także możliwością zdobycia atrakcyjnych nagród. Na zwycięzców czekać będą bowiem indeksy na czołowe uniwersytety, stypendia naukowe, a także nagrody rzeczowe. Nauczyciele zwycięskich drużyn otrzymają nagrody finansowe, jak również atrakcyjne nagrody rzeczowe.

„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału w Poznaniu. Przed finałem grupa 48 finalistów wojewódzkich przyjedzie do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której uczestnicy wezmą udział m.in. w warsztatach tworzenia krótkich form filmowych, dziennikarskich, wystąpień publicznych i autoprezentacji, a także zwiedzą miejsca związane z historią lat 1970-1990. Zbobytą wiedzę i umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią w trzyosobowych drużynach wojewódzkich.

Do 15 listopada można rejestrować szkoły do VI edycji tego konkursu.

Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie: www.olimpiadasolidarnosci.pl/rejestracja2018/.

- Naszym priorytetem jest upowszechnianie historii lat 1970 -1990, bez mieszania jej z bieżącą polityką. Tego też oczekują od nas młodzi ludzie - podkreśla pomysłodawczyni konkursu, Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności.

Olimpiada cieszyła się w poprzednich latach sporym zainteresowaniem. Tylko w ubiegłorocznej edycji wzięło udział 500 szkół oraz ponad trzy tysiące uczniów klas drugich liceum i trzecich technikum z całego kraju. 

mat. prasowe


Patronat honorowy nad konkursem objęło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji

-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl