PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Co ty wiesz o metropolii? Troje zwycięzców pierwszego testu
Co ty wiesz o metropolii? Troje zwycięzców pierwszego testu
59 osób wzięło udział w Wielkim Teście Wiedzy o Metropolii, który odbył się w sobotę, 1 grudnia, w auli Politechniki Gdańskiej. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
W audytorium Politechniki Gdańskiej pierwszy Wielki Test Wiedzy o Metropolii napisało 59 osób
W audytorium Politechniki Gdańskiej pierwszy Wielki Test Wiedzy o Metropolii napisało 59 osób
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Organizatorami testu, autorami pytań i jurorami są dziennikarze „Gazety Wyborczej Trójmiasto” oraz przedstawiciele Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, który jest partnerem merytorycznym konkursu. Pozostali partnerzy to: Politechnika Gdańska, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Ziaja oraz Grupa GPEC.

Swój udział w teście zadeklarowało ponad sto osób, w auli uczelni stawiło się 59 osób.

- Cieszę się, że tak wiele uczestniczek i uczestników podeszło do pierwszego testu z wiedzy o metropolii - powiedział Piotr Kowalczuk, zast. prezydenta Gdańska ds społecznych. - Budowanie metropolii to przecież też budowanie świadomości o jej mieszkańcach. To klucz żeby gdańszczanie, ale też mieszkańcy gmin, które tworzą obszar metropolitalny, wiedzieli o sobie jak najwięcej. To daje szanse na działania rozwojowe - jeśli wiemy, jaki jest w nas potencjał, wiemy skąd wyrastamy. Ważne że ten pierwszy test odbywa się w audytorium, w którym odbył się pierwszy wykład w czasach powojennych, to symboliczne.

Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 60 pytań, na rozwiązanie każdego z nich musiała wystarczyć jedna minuta. Przygotowywane przez ekspertów pytania podzielono na 10 kategorii, a wśród nich: demografia i geografia, historia, polityka, ciekawostki, kultura i rozrywka, turystyka i atrakcje, sport i rekreacja, transport i mobilność, nauka oraz gospodarka.

Pan Mirosław z Gdańska brał udział w wielu konkursach wiedzy o Gdańsku, na udział w teście dotyczącym wiedzy o metropolii zdecydował się pierwszy raz.

- Do konkursów dotyczących wiedzy o Gdańsku przygotowywałem się. Do dzisiejszego już nie, będę czerpał z zasobów pamięci - mówił pan Mirosław przed rozpoczęciem sobotniego testu. - Choć pytania są bardzo łatwe, zakres wiedzy bardzo szeroki, wymaga naprawdę sporej wszechstronnej wiedzy w poszczególnych dyscyplinach. To nie są pytania wymagające specjalistycznej wiedzy, ale śledzenia współczesnych wydarzeń.

Pierwsze miejsce zajął Łukasz Malinowski (42 pkt), drugie Marek Formela (41 pkt), trzecie Grażyna Pilarczyk (39 pkt).

Każdy ze zwycięzców otrzyma nagrodę finansową: zwycięzca Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii - 7 tys. zł, nagroda za miejsce drugie wynosi 3 tys. zł, a trzecie miejsce honorowane jest kwotą 1 tys. zł.


- Spotkaliśmy się wokół fajnej inicjatywy i ważnego zagadnienia, jakim jest funkcjonowanie metropolii - mówił Grzegorz Kubicki, wydawca "Gazety Wyborczej Trójmiasto". - Wielu z nas zastanawiało się pewnie przygotowując się do testu, jakie korzyści i możliwości daje metropolia: to są uczelnie i dostęp do nich, rynek pracy, rozwój transportu, rowery miejskie, ścieżki rowerowe. Możliwości jest wiele i daje nam je właśnie metropolia. Mam nadzieję, że dyskusja nad korzyściami, przewagą jaką daje metropolia, będzie się toczyć nie tylko na tej sali, ale też w naszym regionie, kraju i Warszawie, gdzie decyzje na temat powstania metropolii zapadają.Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze