Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Co to będzie za karnawał... W Gdańsku jak w Rio - tyle muzycznych atrakcji jeszcze nie było

Tak huczny okres zdarza się tylko raz w roku - od Święta Trzech Króli do tegorocznych Walentynek propozycji do karnawałowego szaleństwa nie zabraknie. Nie trzeba jechać do Rio de Janeiro - w Gdańsku będzie istny wysyp koncertów i muzycznych wrażeń - wystąpi m.in. swingowa orkiestra, nie zabraknie też gwiazd: Urszuli, Bednarka, Pauliny Przybysz i innych.

Co to będzie za karnawał... W Gdańsku jak w Rio - tyle muzycznych atrakcji jeszcze nie było
A
A
data publikacji: 08 stycznia 2018 r.

Riverboat Ramblers Swing Orchestra wprowadzi nas w karnawałowy nastrój grając roztańczone rytmy
Riverboat Ramblers Swing Orchestra wprowadzi nas w karnawałowy nastrój grając roztańczone rytmy
mat. prasowe

Riverboat Ramblers Swing Orchestra w karnawałowy, taneczny nastrój wprowadzi nas w niedzielę, 14 stycznia, w Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25).

W programie koncertu zatytułowanego „Vivat, vivat karnawał” znajdą się przeboje muzyki karnawałowej z całego świata. Śpiew, trąbka, fortepian, kontrabas zabierze publiczność w podróż gorących, roztańczonych rytmów, przede wszystkim Ameryki Środkowej i Południowej. Zabrzmią także romanse rosyjskie, karnawałowe hity i solowe melodie na trąbce. Nie zabraknie i polskich karnawałowych melodii.

Wszystko to usłyszymy dzięki znanemu w całej Europie trio Riverboat Ramblers Swing Orchestra, kierowanemu przez Sergieja Kriuczkowa (trąbki, śpiew) - nazwanego przez francuskich melomanów Białym Armstrongiem. Kriuczkow jest zdobywcą wielu nagród na światowych konkursach jazzowych, w swoim dorobku ma także role filmowe i serialowe - m.in. w „M jak miłość, „Barwach szczęścia”, „Na wspólnej” czy „Syberiadzie Polskiej”. Na scenie towarzyszyć mu będą Yuriy Mischenko (kontrabas) i Marek Jurski (fortepian). Koncert poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt.

Początek o godz. 17. Bilety: w przedsprzedaży 20 zł, w dniu koncertu 25 zł.

Zobacz też: Alicja Węgorzewska zaśpiewa z Cappellą Gedanensis podczas Koncertu Karnawałowego

Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku
Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku
mat. prasowe

Dwa dni później, we wtorek, 16 stycznia, na koncert karnawałowy „Wokaliści z Big-Bandem” zaprasza Akademia Muzyczna w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2, budynek żółty)

W bogatym programie znajdą się m.in. piosenki z repertuaru Krystyny Prońko: „Deszcz w Cisnej”, „Modlitwa o miłość prawdziwą”, „Małe tęsknoty”, kultowe światowe przeboje: „How Insensitive”, „The Look of Love”, „My Heart Will Go On” oraz utwory znakomitych kompozytorów: Leonarda Bernsteina, J. Barroso, Antônio Carlosa Jobima, Burta Bacharacha, F. Fostera, Jacka Mikuły i Wojciecha Trzcińskiego.

Zabrzmią saksofony, trąbki, puzony, gitara, kontrabas, perkusja, piano, a nawet akordeon. Na jednej scenie, pod batutą Leszka Kułakowksiego wystąpi kilkudziesięciu artystów - wokaliści (Angelika Borof, Justyna Czarnota, Julia Darowska, Marta Dylicka, Nina Romanowska, Magdalena Topolska, Jagoda Wojciechowska, Paweł Stawiński) i Zespół Wokalny „5/6” (Justyna Czarnota, Wiktor Gabor, Małgorzata Oleszczuk, Paweł Orłowski, Renata Tuszyńska, Irena Zapolska) oraz Big-Band Akademii Muzycznej w Gdańsku (Marek Stępniak, Michał Sasinowski, Bartosz Sadok, Szymon Kowalik, Szymon Zawodny, Adrian Wysocki, Krzysztof Ostrowski, Radosław Kulesza, Agata Ławicka, Adam Skorczewski, Artur Ostrowski, Mietek Musiał, Mikołaj Zieliński, Piotr Witkowski, Maciej Sawczuk, Paweł Kasprzewski, Karol Ruciński, Maciej Walewski, Jakub Janoszek, Jan Jarecki, Ariel Suchowiecki, Wojciech Ulanowski, Szymon Lipiński, Tomasz Krawczyk, Tomasz Sadecki, Kacper Skolik, Maciej Chrzęszczyk, Hussam Abdul-Samad).

Koncert odbędzie się o godz. 19, w Sali Koncertowej. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki (do pobrania na stronie wydarzenia: Koncert Kanawałowy, od wtorku, 9 stycznia, od godz. 10).

Sześciu wokalistów z zespołu '5/6' usłyszymy podczas karnawału dwukrotnie
Sześciu wokalistów z zespołu '5/6' usłyszymy podczas karnawału dwukrotnie
mat. prasowe

Kto nie będzie mógł tego dnia posłuchać muzyki w tak znakomitym wykonaniu, będzie miał drugą szansę, w czwartek, 18 stycznia. W Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), który w najbliższym czasie będzie obfitował w artystyczne wydarzenia, raz jeszcze wystąpi - tym razem bez Big Bandu - zespół Zespół Wokalny „5/6”. W programie piosenki świąteczne, przeboje muzyki popularnej i standardy jazzowe.

Na Koncert Karnawałowy w wykonaniu „5/6” zaprasza Krystyna Stańko oraz Fundacja Wspólnota Gdańska. Zespół, który będzie gwiazdą tego wieczoru, tworzą utalentowani wokaliści z różnych zakątków Polski, których połączyła Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - tam wspólnie rozwijają swoją największą pasję, jaką jest śpiew. Charakter muzyki wykonywanej przez sześcioro wokalistów najlepiej określi sformułowanie „miks brzmieniowy”, będący jest konsekwencją połączenia sześciu różnych charakterów oraz stylistyk muzycznych, w jakich obracają się na co dzień muzycy. Wykorzystują technikę śpiewu a capella, wykonując utwory z takich gatunków muzycznych, jak pop, jazz, gospel czy funk.

Początek o godz. 19. Bilety: w przedsprzedaży 15 zł, w dniu koncertu 20 zł.

Dzień później, w piątek, 19 stycznia, Oliwski Ratusz Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) znów zaprasza w swoje progi, tym razem na koncert muzyki poważnej - „Po drugiej stronie lustra”.

Będzie to kolejny, 18. już wieczór tematyczny Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych. Wystąpią muzycy z ECEKON, którzy wykonają znane tematy muzyczne w nowych aranżacjach - niekiedy z przymrużeniem oka. Całość uzupełni zabawna scenografia.

Początek o godz. 18. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać od 2 stycznia 2018 r., w działającej w Oliwskim Ratuszu Kultury Restauracji Tu Można Marzyć.

Koncert „Taneczne rytmy w wielkiej klasyce” to natomiast propozycja na niedzielę, 28 stycznia. To kolejne wydarzenie, które w styczniu odbędzie się w... Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), które wiedzie w tym roku prym w propozycjach na karnawał.

Ta propozycja spodoba się miłośnikom muzyki poważnej, opery i operetki. Ponieważ motywem przewodnim koncertu jest taniec i jego magia, który stał się inspiracją dla wielu kompozytorów, tego wieczoru zabrzmią walce Fryderyka Chopina i Fritza Kreislera z wiedeńskich salonów. Usłyszymy także wirtuozowskie polonezy Henryka Wieniawskiego i Stanisława Moniuszki, ponadto czardasza Vittorio Montiego, „Banjo i skrzypce” Williama Krolla czy „Taniec ognia” z baletu „Czarodziejska miłość” Manuela de Falli.

Wszystko to w wykonaniu znakomitego tria: Walewska - Pękala - Lewandowski. Natalia Walewska (skrzypce) jest koncertmistrzem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, na swoim koncie ma cztery autorskie płyty oraz wiele koncertów w Polsce i na świecie. Uczestniczyła w licznych festiwalach muzycznych, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów, m.in. G. Soltiego, Ch. Eschenbacha czy M. Roztropowicza. Kamil Pękala (śpiew) jest solistą Opery Bałtyckiej i Teatru Muzycznego w Lublinie, a przez wiele lat był solistą programu Waldemara Malickiego „Filharmonia Dowcipu”. Rafał Lewandowski zaś (fortepian) to absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, który kontynuował studia w Paryżu u B. Ringeissena, następnie występował w Austrii, Włoszech, Danii, Francji, Niemczech i USA.

Koncert poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt.. Początek o godz. 17. Bilety: w przedsprzedaży 20 zł, w dniu koncertu 25 zł.

Kamil Bednarek w naszym mieście występował wielokrotnie - m.in. podczas festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę
Kamil Bednarek w naszym mieście występował wielokrotnie - m.in. podczas festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Klub Parlament (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2) zaprasza natomiast tego samego wieczoru na koncert Kamila Bednarka, odbywający się w naszym mieście w ramach trasy Talizman.

Muzyk wraz z zespołem - formacją Bednarek - zagra 9 koncertów w Polsce, promujących najnowszą, piątą płytę formacji, której premiera odbyła się jesienią 2017 r. W Gdańsku zabrzmią utwory z tej właśnie płyty: m.in. „Talizman” czy „Poczuj luz”, będące efektem poszukiwań artysty własnej wrażliwości muzycznej. Album może zaskoczyć fanów Bednarka, różni się bowiem od jego dotychczasowej twórczości, ale nie mogło na nim zabraknąć reggae, którym Kamil zdobył serca publiczności.

Koncert odbędzie się w niedzielę, o godz. 19. Bilety: 59 zł.

W lutym gdańskie instytucje kultury i kluby nie zwalniają tempa. W piątek, 2 lutego, w klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) wystąpi Paulina Przybysz, promująca swój najnowszy album „Chodź tu”.

Dlaczego warto? Choćby dlatego, że płyta znalazła się w rocznym podsumowaniu 15. najlepszych płyt soulowych cenionego portalu branżowego JazzSoul.pl - jako jedyny polski album. Po drugie dlatego, że młodsza siostra Przybysz, choć pozostająca przez długi czas w cieniu Natalii, to artystka, która ma i głos, i charyzmę, i coś do powiedzenia. Publiczności w Gdańsku pokaże swoje wczesne inspiracje muzyczne i brzmienia od hip hopu w najlepszym wydaniu, poprzez soul i R&B do balladowych kompozycji.

Koncert 28 stycznia, rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 40 zł.

Urszula w Gdańsku wykona m.in. swój legendarny przebój 'Konik na biegunach'
Urszula w Gdańsku wykona m.in. swój legendarny przebój 'Konik na biegunach'
mat. prasowe

Dzień później, w sobotę, 3 lutego, nie lada gratka dla miłośników popu i polskich zespołów z historią. W klubie B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) wystąpi Urszula, która zagra jubileuszowy koncert z okazji 35-lecia na scenie.

Na wszelki wypadek przypomnijmy: to do dziś jedna z najpopularniejszych wokalistek w historii polskiej sceny muzycznej. Na swoim koncie ma niezliczone przeboje, które swojego czasu nuciła niemal cała Polska - „Na Sen”, „Dziś już wiem”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, kultowy „Konik na biegunach”, „Totalna Hipnoza”, „Szał sezonowej mody” i wiele innych.

W Gdańsku artystka wystąpi w ramach pełnego emocji i wspomnień jubileuszowego show „Najlepsze 80-te”, które przeniesie publiczność w czasie i przypomni największe hity Urszuli właśnie z lat 80.

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 60 zł.

Alicja Serowik wystąpiła już na Festiwalu Jazz Jantar w 2012 roku
Alicja Serowik wystąpiła już na Festiwalu Jazz Jantar w 2012 roku
Fot. Paweł Wyszomirski

Tego samego dnia we wspomnianym już klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) rozpoczyna się kolejna, zimowa odsłona Festiwalu Jazz Jantar. 21. edycja wydarzenia w czasie karnawału potrwa od 3 do 5 lutego.

Aż dwa dni upłyną pod znakiem Babskiego Grania - w sobotę, 3 lutego, w Sali Suwnicowej na początek, o godz. 20, zaprezentuje się zespół Soundmeck, założony przez Sabinę Meck i jej kolegów z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Następnie scenę przejmie skrzypaczka Dominika Rusinowska i jej Unknown Quintet.

Niedziela, 4 lutego, upłynie pod znakiem pieśni kurpiowskich, które wykona Alicja Serowik z zespołem. Początek koncertu o godz. 20.

Poniedziałek, 5 lutego, należeć już będzie do mężczyzn - o godz. 20 na scenie Sali Suwnicowej zaprezentuje się kwartet norweskiego trębacza jazzowego i kompozytora Nilsa Pettera Molværa, którego publiczność Festiwalu Jazz Jantar miała okazję już nieraz poznać,

Bilety na każdy dzień: 15-90 zł.

Kazik i kwartet ProForma wystąpili już m.in. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w 2016 r. Tym razem będzie okazja, by zespół zobaczyć w klubie Stary Maneż
Kazik i kwartet ProForma wystąpili już m.in. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w 2016 r. Tym razem będzie okazja, by zespół zobaczyć w klubie Stary Maneż
mat. prasowe

Kolejny muzyczny powrót do Gdańska odbędzie się za sprawą Kazika & Kwartetu ProForma. Tym razem artyści, którzy dali się już poznać tutejszej publiczności, wystąpią w Starym Maneżu (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23), w czwartek, 8 lutego.

Ten, jak o sobie mówią sami muzycy, jedyny pięcioosobowy kwartet w Polsce, a być może na świecie, obecnie koncentruje się przede wszystkim na własnych piosenkach. Ale w repertuarze ma również własne opracowania utworów Jacka Kaczmarskiego, tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński oraz wszystkich piosenek Stanisława Staszewskiego. Zespół wykonuje też utwory Georgesa Brassensa w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego, oraz Nicka Cave'a i Toma Waitsa - w autorskich tłumaczeniach Przemysława Lembicza.

Zaproszenie do współpracy Kazika Staszewskiego - wokalisty zespołu Kult - zaowocowało wspólnym wykonaniem kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego, a także opracowaniem wspólnego programu koncertowego złożonego z piosenek ojca i syna.

Zespół wystąpi w składzie: Kazik Staszewski (śpiew), Przemysław Lembicz (gitara, śpiew), Piotr Lembicz (gitary), Wojciech Strzelecki (kontrabas, gitara basowa, śpiew), Marcin Żmuda (instrumenty klawiszowe, śpiew) i Marek Wawrzyniak (perkusja).

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 65-79 zł.

Występ zespołu Słowiańska Dusza to jedna z wielu koncertowych atrakcji karnawałowych Oliwskiego Ratusza Kultury
Występ zespołu Słowiańska Dusza to jedna z wielu koncertowych atrakcji karnawałowych Oliwskiego Ratusza Kultury
mat. prasowe

Na zakończenie karnawału, ostatniego dnia, czyli we wtorek 13 lutego, niezrównany Oliwski Ratusz Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) znów zaprasza do siebie. Ostatni w tym roku koncert karnawałowy zagra tam Słowiańska Dusza - międzynarodowy, polsko-ukraińsko-białoruski zespół zabierze słuchaczy w podróż muzyki folk, etno, world i poezji śpiewanej.

Zabrzmią m.in. piosenki folkowe polsko-ukraińsko-rosyjskie, ballady Wysockiego i Okudżawy, piosenki popularne, piosenki o tematyce morskiej oraz utwory autorskie. Wystąpią: Mariana Myslitska (skrzypce), Igor Dubicki (gitara, wokal), Ada Majdzińska (wokal), Basia Skarżyńska (wokal), Gala Audzeyenka (wokal) i Leszek Muchowiecki (akordeon).

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: w przedsprzedaży 40 zł, w dniu koncertu 45 zł.

W Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) karnawał zakończy natomiast Krzysztof Zalewski, który zaśpiewa utwory samego Czesława Niemena.

Projekt „Zalewski śpiewa Niemena” powstał w ramach Motywu Niemen, tegorocznego festiwalu w Jarocinie, i był jego ogromnym sukcesem. Tam odbyło się premierowe wykonanie piosenek Czesława Niemena w nowych aranżacjach Jurka Zagórskiego i Krzysztofa Zalewskiego. Koncert w Gdańsku będzie kolejną okazją, by usłyszeć kultowe utwory, ale i te mniej znane, w nowej - niezwykle interesującej odsłonie. Usłyszeć będzie można zarówno legendarną piosenkę „Dziwny jest ten świat” czy „Jednego serca”, jak i te mniej popularne utwory: „Doloniedola” czy „Pielgrzym”.

Wystąpi supergrupa, stworzona specjalnie na potrzeby tego albumu, w składzie: Krzysztof Zalewski (wokal, gitara), Jurek Zagórski (gitara), Tomasz Duda (saksofon, flet), Jarek Jóźwik (instrumenty klawiszowe), Pat Stawiński (bas), Kuba Staruszkiewicz (perkusja) oraz siostry Natalia i Paulina Przybysz (chórki).

Początek o godz. 19. Bilety: 59-129 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora