Co rzucili? Biało-czerwone flagi. Kolejka po patriotyzm

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk rozdawał w centrum miasta flagi państwowe i kotyliony na Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. - To radosne święto, które powinno łączyć, nie dzielić - mówił. Ludzie chętnie brali symbole narodowe.

Co rzucili? Biało-czerwone flagi. Kolejka po patriotyzm
A
A
data publikacji: 07 listopada 2016 r.

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk rozdaje flagi i kotyliony
Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk rozdaje flagi i kotyliony
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdy na placyku przed kinem Krewetka i hotelem Scandic pojawił się wóz Radia Gdańsk - która to rozgłośnia rozdaje gdańszczankom i gdańszczanom polskie flagi i kotyliony - ludzie dosłownie rzucili się na nie. Brali po dwie, trzy, cztery. Towar deficytowy?!

Sytuacja przypominała tę z przeszłości, gdy w PRL-owskim sklepie do sprzedarzy trafiły jakiś deficytowe, nieosiągalne na co dzień, wyroby. Albo tę współczesną, gdy kupujący walczą w marketach o towary z promocji. 

Okazało się jednak, że flag i kotylionów starczy dla wszystkich. Nie trzeba więc było się przepychać.
 

Nawet romskie dzieci przybiegły po prezenty...
Nawet romskie dzieci przybiegły po prezenty...
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdy już pierwszy szturm chętnych minął, a ludzie z “ogonka”, nasyceni patriotyzmem, rozeszli się, zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk rozdawał pozostałe biało-czerwone prezenty ludziom na ulicy.

- 11 listopada to radosne święto, które musi nas łączyć, nie dzielić - mówił Kowalczuk. - Dlatego zapraszam wszystkich na Paradę Niepodległości o godz. 10. Barwy narodowe powinny być nam wszystkim bliskie i drogie, bo reprezentują ważne dla nas wartości. Chodzi mi o solidarność i wolność. Wolność to wartość, której wszyscy powinniśmy bronić i szanować. 

Gdańszczanie dziękowali. Zapowiadali, że będą na paradzie, że wywieszą flagi z balkonów. Chcą ten dzień świętować radośnie, bez przemocy, bez nienawiści. Parada Niepodległości wyruszy w piątek, 11 listopada o godz. 10.00 na Podwalu Staromiejskim.


Czytaj także:

11 listopada świętujemy w Paradzie Niepodległości i za stołem 

Wieczór Niepodległości w dniach 10-11 listopada. Będzie smacznie i radośnie 

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl