Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

„Cisza… i szmer osuwającego się gruzu”. Tak odbudowywano Gdańsk po 1945 r.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska uruchomiło portal z relacjami gdańszczan z odbudowy miasta po 1945 r. 30 nagrań odsłuchamy za darmo, ponadto na portalu znajdziemy zajęcia edukacyjne dotyczące umieszczonych tam wywiadów. Portal to część większej zmiany w MHMG. Po 5 stycznia zostaną uruchomione dwa inne elementy: nowy serwis główny oraz portal ze zdjęciami zabytkowych obiektów.

„Cisza… i szmer osuwającego się gruzu”. Tak odbudowywano Gdańsk po 1945 r.
A
A
data publikacji: 09 grudnia 2017 r.

Odbudowa najstarszego zachowanego domu Gdańska, ulica Mariacka
Odbudowa najstarszego zachowanego domu Gdańska, ulica Mariacka
Fot. Stanisław Michel / relacje.dziedzictwo-gdansk.pl

„(…) a poza tym była cisza... i od czasu do czasu szmer osuwających się kawałków gruzu…” - to fragment jednego z nagranych wspomnień, zasłużonego dla Gdańska Wiesława Gruszkowskiego.

Gruszkowski jest jedną z 14 osób, obok Marii Pelczar, Jana Małgorzewicza, Stanisława Michela i zmarłego w tym roku Jerzego Młynarczyka, którzy byli świadkami powojennej odbudowy Gdańska. O tym ważnym procesie - w którym uczestniczyło liczne grono osób, w szczególny sposób poczuwające się do odpowiedzialności za dziedzictwo miasta - opowiadają w 30 nagraniach.

Nagrania powstały w ramach zakończonego 8 grudnia 2017 r. pilotażowego projektu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska „Miasto z Gruzów. Odbudowa Gdańska oczami świadków”, którego celem było zarejestrowanie, zachowanie i upowszechnienie wspomnień świadków odbudowy miasta.

- Przybliżenie sylwetek tych postaci - odchodzących już ostatnich odbudowujących polski Gdańsk, poprzez nagranie i udostępnienie ich wspomnień, nie tylko wzmocni pamięć lokalną o małej ojczyźnie, jaką dla wielu stał się po wojnie Gdańsk. Przyczyni się również do upowszechniania postaw odpowiedzialności obywatelskiej - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Szczęśliwie ocalała Brama Wyżynna - pośród wojennych zniszczeń w 1945 r.
Szczęśliwie ocalała Brama Wyżynna - pośród wojennych zniszczeń w 1945 r.
Fot. Stanisław Michel / relacje.dziedzictwo-gdansk.pl

Każdemu z rozmówców zadawano te same pytania. Odpowiedzi były różne. 1,5 godzinne wywiady obrazują złożoność problemu, jakim była odbudowa Gdańska po 1945 r. Docelowo w dalszej perspektywie czasu mają się one również znaleźć w sieci. Nagrań z pokoleniem odchodzących gdańszczan ma też być więcej. To ostatnia chwila, by utrwalić ich wspomnienia.

Wszystkich materiałów można wysłuchać za darmo na stronie www.relacje.dziedzictwo-gdansk.pl. Dodatkowo, uzupełnieniem dla wywiadów jest sześć bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Dzięki nim można odkryć na nowo przestrzeń miasta podczas spaceru, stworzyć własne nagranie, a także zapoznać się w wielokulturowym Gdańskiem sprzed i po 1945 r.

- Z materiałami można pracować także w szkołach. Właśnie takie przeznaczenie mają umieszczone na witrynie teksty do pracy z grupą uczniów, czy zadania polegające na przeprowadzeniu własnych wywiadów z członkami najstarszego żyjącego pokolenia gdańszczan - mówi Katarzyna Kurkowska z MHMG.

'Wszyscy chodziliśmy na roboty'- wspomina Barbara Krupa-Wojciechowska
'Wszyscy chodziliśmy na roboty'- wspomina Barbara Krupa-Wojciechowska
Fot. Barbara Krupa-Wojciechowska / relacje.dziedzictwo-gdansk.pl

Portal to zapowiedź szerszych zmian w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Już w połowie stycznia 2018 roku MHMG zmieni nazwę na Muzeum Gdańska. Zmianie nazwy towarzyszy także odświeżenie wyglądu witryny internetowej i rozszerzenie zakresu umieszczonych tam treści. Jednym z elementów tej ostatniej jest uruchomiony portal zawierający dziedzictwo niematerialne, czyli www.relacje.dziedzictwo-gdansk.pl.

- Portal ze wspomnieniami gdańszczan będzie podpięty pod nowy serwis główny i poprzez odnośniki, np. lokalizatory na mapie, będzie silnie powiązany ze stroną prezentującą dziedzictwo materialne - czyli zdjęciami Gdańska, albo przedmiotami związanymi z jego historią. Zależy nam na tym, aby w niedalekiej przyszłości, po 5 stycznia 2018 r., odwiedzający witrynę Muzeum Gdańska wszystkie informacje znalazł w jednym miejscu w spójnej szacie graficznej. Mowa tu nie tylko o wystawach, czy projektach Muzeum, ale także informacjach o historii miasta - podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Projekt „Miasto z gruzów…” został zrealizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, według założeń programowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie, a koszt realizacji to 37,5 tys. zł.

-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl