Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Cicha Noc. Koncert Bożonarodzeniowy kościele Dominikanów już dzisiaj

Już po raz ósmy Polski Chór Kameralny wraz z Prezydentem Miasta Gdańska zapraszają na Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy, który tradycyjnie odbędzie się u gdańskich dominikanów, w kościele św. Mikołaja. W tym roku spotkamy się w oktawie świąt, w czwartek 28 grudnia o godzinie 20.15.

Cicha Noc. Koncert Bożonarodzeniowy kościele Dominikanów już dzisiaj
A
A
data publikacji: 26 grudnia 2017 r.

Polski Chór Kameralny to w pełni profesjonalny chór kameralny. W jego repertuarze jest zarówno muzyka a cappella, jak i duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne
Polski Chór Kameralny to w pełni profesjonalny chór kameralny. W jego repertuarze jest zarówno muzyka a cappella, jak i duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne
Bartosz Bańka

Tym razem jego organizatorowi, Polskiemu Chórowi Kameralnemu, towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Orkiestra i chór pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wykonają w kościele św. Mikołaja w Gdańsku (oo. Dominikanie, ul. Świętojańska 72) cykl kolęd w wirtuozerskim opracowaniu polskiego kompozytora Macieja Małeckiego.

- W 2006 roku z inspiracji Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, dokonałem twórczego opracowania kolęd i rzecz nazwałem Cicha noc – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową. Zadanie było niełatwe, istnieją bowiem dziesiątki różnych opracowań i trudno coś oryginalnego dodać od siebie, by nie zatracić ducha pięknych polskich śpiewów bożonarodzeniowych - mówi Maciej Małecki.

Z tego zadania kompozytor wywiązał się znakomicie. Niezwykle barwne, czasem zaskakujące brzmienie orkiestry i piękne partie chóralne łączą w sobie wspaniały klimat tradycyjnych kolęd przy jednoczesnym świeżym spojrzeniu na ten wymagający materiał muzyczny.

Cicha noc. Koncert kolęd opracowanych na chór i orkiestrę, czwartek 28 grudnia 217, godz. 20.15, kościół św. Mikołaja w Gdańsku (oo. Dominikanie ), ul. Świętojańska 72. 
Bilety: 30/20 zł do nabycia w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego (ul. Opata Jacka Rybińskiego 24, Gdańsk-Oliwa, 9:00–16:00) i na godzinę przed rozpoczęciem w miejscu koncertu. Obowiązuje zniżka dla posiadaczy Karty do Kultury.

Jan Łukaszewski jest dyrektorem Polskiego Chóru Kameralnego od 1983 roku
Jan Łukaszewski jest dyrektorem Polskiego Chóru Kameralnego od 1983 roku
Grzegorz Mehring/gdansk.plPolski Chór Kameralny
należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 prowadzony przez jego brata Jana - dyrygenta i dyrektora artystycznego również Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, wykładowcy kursów mistrzowskich, profesora sztuk muzycznych. Uznawanego za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Z jego inspiracji odbyły się też m.in. Międzynarodowe Sympozja Muzyki Chóralnej, Dni Bachowskie, Festiwal Chopin w Gdańsku.

Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej, dokonał niemal 620 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Edward Pałłasz, Andrzej Koszewski, Krzysztof Penderecki czy Paweł Łukaszewski.

Niezmienna od lat najwyższa jakość brzmienia i interpretacji Polskiego Chóru Kameralnego gwarantuje mu współpracę z najlepszymi światowymi orkiestrami (m.in. Sinfonia Varsovia, NOSPR, Academy of Ancient Music, Divino Sospiro, Neue Düsseldorfer Hofmusik, Concilium Musicum Wien, Akademie für Alte Musik Berlin, Venice Baroque Orchestra) oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi jak Eric Ericson, Uwe Gronostay, Stephen Layton.

Zespół był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, takie jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Soundstreams, Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Warszawskie Spotkania Muzyczne, a także do Salzburga, Drezna, Berlina i Tokio. Tournées koncertowe wiodą go po niemal całej Europie, a także do USA, Kanady i Japonii. Polski Chór Kameralny występował również na jednej z największych scen muzyki współczesnej - Muziekgebouw aan 't IJ w Amsterdamie – w ramach festiwalu TENSO Days 2016.

Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 18 razy nominowane do nagrody Fryderyk, a pięciokrotnie ją zdobyły. Ostatnia z nich „Marian Borkowski Choral Works” została nagrodzona w 2014 roku w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’or − nagród przyznawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jest Instytucją Kultury Miasta Gdańska. Należy również do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO.

-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl