• Start
  • Wiadomości
  • Wyprawa chóru Akademii Muzycznej, czyli - Gdańsk na festiwalu w Korei

Wyprawa chóru Akademii Muzycznej, czyli - Gdańsk na festiwalu w Korei

Działający przy Akademii Muzycznej w Gdańsku Chór Mieszany Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu, pod dyrekcją dr. Michała Kozorysa, został zaproszony do Korei Południowej. Tam, na wyspie Jeju wystąpi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego i Sympozjum - International Choir Festival and Symposium.
13.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dr Michał Kozorys jest dyrygentem i prodziekanem ds. kierunku 'Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej' na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Korei Południowej poprowadzi 29-osoby zespół z Gdańska

International Choir Festival and Symposium w Korei Południowej, na wyspie Jeju (po koreańsku „Czedżu”, jest to największa wyspa tego państwa), organizowany jest co roku przez Korea International Choral Association. Przeznaczony jest dla dyrygentów z Korei, artystów z całego świata i mieszkańców wyspy Jeju. Wydarzenie jest najważniejszym festiwalem chóralnym w Azji, prezentującym różnorodność muzyki chóralnej w wykonaniu zapraszanych chórów, pod przewodnictwem znanych dyrygentów.

- Do udziału w wydarzeniu za każdym razem zapraszane są inne chóry z całego świata. W tym roku organizator zaprosił sześć zespołów, w tym Chór Mieszany Akademii Muzycznej. To dla nas duże wyróżnienie - mówi dr Michał Kozorys, prodziekan ds. kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej” na Wydziale IV - Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku. - Dyrektor artystyczny tego festiwalu, Hee-Churl Kim, jeździ po całym świecie, ponadto zasiada w jury prestiżowych konkursów i ma okazję obserwować wiele zespołów. Jesteśmy zaszczyceni, że zaprosił właśnie nas.

Skąd w Korei Południowej wiedzą o gdańskim chórze? Jak tłumaczy Kozorys, wszystko „przez” profesora Marcina Tomczaka, wykładowcę Akademii Muzycznej w Gdańsku, chórmistrza i dyrygenta, byłego Kierownika Katedry Dyrygentury Chóralnej, Dyrektora Instytutu Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej AM w Gdańsku.

Hee-Churl Kim w roku 2015 na zaproszenie profesora Tomczaka prowadził w Akademii Muzycznej w Gdańsku warsztaty dyrygenckie dla studentów. A we wrześniu ubiegłego roku profesor Tomczak prowadził w Korei warsztaty i koncert jako dyrygent gościnny. To dzięki jego kontaktom nasz chór zaproszono do udziału w festiwalu.

Na wydarzenie, które odbędzie się w Korei w dniach 18-23 lutego 2018 roku pojedzie 29. chórzystów, a także profesor Tomczak i dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu dr Michał Kierzkowski, i dr Michał Kozorys, który poprowadzi muzyków. Gdański chór zaprezentuje się na trzech koncertach przed publicznością złożoną z dyrygentów z Korei, pozostałych chórów Festiwalu oraz mieszkańców wyspy Jeju.

- Przygotowaliśmy program przekrojowy, bardzo zróżnicowany stylistycznie. Przede wszystkim będzie muzyka polskich kompozytorów. Skupiłem się głównie na utworach bazujących na muzyce ludowej, czyli opracowaniach melodii ludowych i kompozycjach inspirowanych folklorem. Oprócz tego zaprezentujemy utwory sakralne i świeckie współczesnych kompozytorów z Polski, Litwy, Stanów Zjednoczonych, a także, jako ukłon w stronę gospodarzy, utwór kompozytorki z Korei Płd. Chcemy się pokazać zarówno od „poważnej” strony, jak i od bardziej rozrywkowej - mówi Kozorys.

Oprócz chóru z Gdańska na Jeju zawitają zespoły z Japonii, Włoch, Filipin, Chin i Indonezji oraz aż 24 zespoły z Korei Południowej. W ramach wydarzenia odbędzie się także sympozjum dla dyrygentów, warsztaty oraz wykłady prowadzone przez specjalistów, światowej sławy dyrygentów z Korei, USA, Anglii i Włoch.


To nie pierwszy sukces śpiewaków - w 2017 roku chór uczestniczył w II Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademii Muzycznych w Katowicach. Ale po raz chórzystów z Akademii Muzycznej czeka tak daleki wyjazd

Chór Mieszany Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu nie jest jedynym chórem Akademii Muzycznej. Ale to on, po raz pierwszy w historii gdańskiej placówki, uda się w tak odległą podróż koncertową. Chór powstał w październiku 2016 r. Wcześniej studenci śpiewali w dwóch osobnych zespołach - żeńskim oraz męskim, często uczestnicząc także w projektach jako chór mieszany. Zespół współpracuje z orkiestrą akademicką i innymi chórami z Pomorza.

Zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Korei nie jest jedynym sukcesem zespołu. W maju 2016 roku chór otrzymał Złoty Dyplom podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot, a w kwietniu 2017 roku zdobył dwa Złote Dyplomy na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Slovakia Cantat 2017 w Bratysławie, a dr Michał Kozorys otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu. W grudniu 2016 roku zespół wziął udział jako chór warsztatowy w II Polsko-Amerykańskich Warsztatach Chóralnych prowadzonych przez prof. Paula Crabba (USA). W grudniu 2017 roku chór uczestniczył w II Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademii Muzycznych „KoChAM muzykę współczesną” w Katowicach, występując m.in. w Sali Głównej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.



TV

Gdański zegar spełnia życzenia?