• Start
  • Wiadomości
  • Chińska delegacja w naszym mieście: jak działają w Polsce organizacje pozarządowe?

Chińska delegacja w naszym mieście: jak działają w Polsce organizacje pozarządowe?

Delegacja szanghajskiej dzielnicy Minhang przyjechała z wizytą do Gdańska. Goście interesowali się szczególnie współpracą na linii miasto - organizacje pozarządowe i wsparciem rozwoju społeczności lokalnych w naszym mieście.
10.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Delegacja z Minhang, dzielnicy Szanghaju w której mieszka 2,5 mln ludzi w Europejskim Centrum Solidarności. Pierwszy z prawej: Sun Hongbin, zca dyrektora Komitetu Okręgowego Komunistycznej Partii Chin Minhang/Szanghaj. W grupie Magdalena Skiba i Michał Pielechowski z WRS UMG
Delegacja z Minhang, dzielnicy Szanghaju w której mieszka 2,5 mln ludzi w Europejskim Centrum Solidarności. Pierwszy z prawej: Sun Hongbin, zca dyrektora Komitetu Okręgowego Komunistycznej Partii Chin Minhang/Szanghaj. W grupie Magdalena Skiba i Michał Pielechowski z WRS UMG
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Goście z Chin spędzają w Gdańsku jeden dzień - poniedziałek, 10 września. Najpierw spotkali się z Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej i pracownikami Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. Rozmawiano o współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi i o tym, w jaki sposób wspiera ono rozwój społeczności lokalnych. Delegacja była zainteresowana także tematem organizacji usług społecznych w Gdańsku.

W składzie sześcioosobowej delegacji pod przewodnictwem Yu Yong - wicesekretarza komitetu okręgowego Komunistycznej Partii Chin (dzielnicy) Minhang w Szanghaju, oprócz urzędników partyjnych jest także Tao Sheng - przewodnicząca Federacji Kobiet Okręgu Minhang.

Później gości zaproszono do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie spotkali się m.in. z Agnieszką Buczyńską - prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu i pracownikami ECS odpowiedzialnymi za realizację projektu “Solidarność codziennie”.

W Domu Sąsiedzkim przy ul. Biskupiej zaś, zaplanowano spotkanie na temat usług integracji społecznej, które prowadzą gdańskie organizacje obywatelskie, m.in. właśnie w domach sąsiedzkich. Partnerką do rozmów na temat praw kobiet i wsparcia, na które mogą liczyć na terenie Gdańska, była Anna Butrym - prezes Stowarzyszenia WAGA.

- W dzielnicy Minhang także funkcjonuje program domów sąsiedzkich. Mamy w tej chwili 62 takie centra, docelowo do końca przyszłego roku ma ich być sto - mówi Sun Hongbin, zastępca dyrektora Komitetu Okręgowego Komunistycznej Partii Chin dzielnicy Minhang w Szanghaju. - Skąd taka liczba? W samym Minhang mieszka 2,5 mln osób, w Szanghaju zaś ponad 24 mln, skala działań jest więc nieporównywalna. Przyjeżdżając do Gdańska najbardziej chcieliśmy zobaczyć jak wygląda prawna strona działalności organizacji pozarządowych w waszym kraju, w jaki sposób zorganizowana jest współpraca władz miejskich z NGO`sami w waszym mieście.

TV

Bajpas kartuski działa