Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Chełm. Ze starego skweru wyłania się piękny park

Leżący odłogiem, zaniedbywany przez lata skwer pomiędzy ulicami: Buczka, Odrzańską i Wronki zaczął pięknieć. Powstaje tu nowy zieleniec z ławeczkami do odpoczynku. We wtorek, 22 grudnia, członkowie Rady Dzielnicy Chełm oficjalnie odebrali pierwszy etap inwestycji.

Chełm. Ze starego skweru wyłania się piękny park
A
A
data publikacji: 22 grudnia 2015 r.

Ostatnie szlify przed przybyciem radnych dzielnicy.
Ostatnie szlify przed przybyciem radnych dzielnicy.
Jerzy Pinkas

 

Na skwerku ustawiono kilka ławek. Jest też, na razie kameralne, oświetlenie. Jeśli będą pieniądze, radni deklarują postawienie dodatkowych latarni, ale już teraz jest przyjemniej i bezpieczniej niż dotąd, zwłaszcza po zmroku. Część parkowych alejek została utwardzona, część wyłożono kostką brukową. Przygotowano też tereny pod trawniki.

Nowy zieleniec powstaje na miejscu... dawnego domu kultury. Budynek rozebrano przed kilkunastoma laty. Były tu też pawilony, w których skupowano złom, a nawet ryneczek, na którym handlowano m.in. odzieżą. Wielu mieszkańców wciąż je pamięta. Nikt sobie jednak nie przypomina, by kiedykolwiek w pobliżu znajdował się teren służący wypoczynkowi.

– To pierwsze takie miejsce w tej okolicy – zaznacza Marian Menczykowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Chełm.

– Mieszkańcy tu bywali, ale głównie zmierzając w stronę pobliskiego przystanku autobusowego – przytakuje Elżbieta Hułas, zastępca przewodniczącego.

Radni chcą, by nowy park przyciągał osoby w różnym wieku. O zagospodarowaniu terenu przy ul. Odrzańskiej i Buczka myśleli praktycznie od początku istnienia rady, a więc od 2011 r. Już rok później z jej budżetu przeznaczono 50 tys. zł na kupno urządzeń na plac zabaw. Natomiast na realizację pierwszego etapu parku dzielnicowi radni przeznaczyli 3/4 tegorocznego budżetu Rady Dzielnicy, czyli 144 tys. zł (cały budżet to 196 tys. zł).

Przewodniczący Rady Dzielnicy Piotr Wnorowski przyznaje, że choć już widać pozytywne zmiany, to wiele jest jeszcze do zrobienia. Na przykład fontanna. Ma stanąć w miejscu poprzedniego wodotrysku, po którym do dziś pozostała niecka i kamienie. Z czasem pojawią się też nowe rośliny i jeszcze jedna alejka, w miejscu wydeptanej przez mieszkańców ścieżki. To, kiedy te pomysły zostaną zrealizowane, zależy jedynie od tego, kiedy znajdą się na nie pieniądze.

Przed laty Urząd Miejski rozważał przeznaczenie tego terenu pod budowę ośrodka zdrowia, jednak zainteresowany wówczas inwestor wycofał się. Rada Dzielnicy zaczęła więc starania o zmianę miejscowego planu zagospodarowania, który przewidywał funkcje usługowe dla działki. Zapisy zmieniono, a park już powstaje.

Jeszcze ładniej będzie tu wiosną, gdy wszystko się zazieleni.
Jeszcze ładniej będzie tu wiosną, gdy wszystko się zazieleni.
Jerzy Pinkas
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora