Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Chełm. Zabytkowe pojazdy, symulator jazdy, rowerzyści i pyszna grochówka

Blisko tysiąc osób bawiło się w sobotę, 16 września, na festynie „Komunikacja miejska wczoraj i dziś”, organizowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, który w naszym mieście trwa od 15 do 22 września.

Chełm. Zabytkowe pojazdy, symulator jazdy, rowerzyści i pyszna grochówka
A
A
data publikacji: 16 września 2017 r.

Duże zainteresowanie wzbudził pokaz gimnastyczny w wykonaniu akrobatek ze Szkoły Gimnastyki Sportowej
Duże zainteresowanie wzbudził pokaz gimnastyczny w wykonaniu akrobatek ze Szkoły Gimnastyki Sportowej
fot. Jakub Hoły ZTM w Gdańsku

Na wszystkich gości czekał szereg atrakcji, związanych nie tylko z komunikacją miejską, ale i rowerową, zgodnie z dewizą zrównoważonego transportu. Ci, którzy pojawili się na pętli tramwajowej Chełm-Witosa mogli nie tylko zobaczyć z bliska zabytkowy tramwaj Ring, ale również przejechać się zabytkowymi autobusami Ikarus oraz kultowym „ogórkiem” z przyczepką.

W ciągu kilku godzin na festynie pojawiło się około tysiąca osób. Wśród nich byli mieszkańcy Chełma, ale też dzieci, młodzież i dorośli z innych dzielnic Gdańska.

- W tak piękną pogodę nie można siedzieć w domu, więc gdy dowiedziałam, się o festynie, zabrałam syna i przyjechałam tu, żeby mu pokazać między innymi autobus, którym jako nastolatka dojeżdżałam do szkoły - uśmiecha się pani Edyta z Ujeściska, która przyjechała na Chełm z synem Szymonem.

Ogromne zainteresowanie uczestników festynku wzbudził symulator jazdy, przygotowany przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje w podstawionym autobusie.


Zabytkowy tramwaj, stoiska z pamiątkami, grochówka serwowana z oryginalnej kuchni polowej
Zabytkowy tramwaj, stoiska z pamiątkami, grochówka serwowana z oryginalnej kuchni polowej
fot. Jakub Hoły ZTM w Gdańsku

Na stoisku wydziału drogowego komendy policji rowerzyści mogli zapoznać się z zasadami bezpiecznego poruszania się rowerem po ulicach, a także otrzymać przydatne szczególnie jesienią gadżety, jak lampki rowerowe. Na rowerzystów czekał także plenerowy serwis rowerowy.

Najmłodsi mogli zrobić sobie zdjęcie z lwiątkiem ze Straży Miejskiej oraz wziąć udział w konkursach rysunkowych czy licznych quizach na stoisku ZTM. Nagrodami, oprócz słodyczy i gadżetów ufundowanych przez ZTM i sponsorów (firma Skat, Politechnika Gdańska, PKS Gdańsk) było również aż 100 voucherów na najbliższy mecz piłki nożnej, ufundowanych przez Lechię Gdańsk.

Duże zainteresowanie wzbudził pokaz gimnastyczny w wykonaniu akrobatek ze Szkoły Gimnastyki Sportowej.

Powodzeniem cieszyły się także specjały gastronomii, przede wszystkim bezpłatna grochówka serwowana z oryginalnych kuchni polowych. Były też kawa, herbata, woda mineralna, wata cukrowa i popcorn.


Na festynie obecny był m.in. zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak
Na festynie obecny był m.in. zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak
fot. Jakub Hoły ZTM w Gdańsku

- Ten festyn odbywa się w miejscu wyjątkowym, na pętli tramwajowej Chełm Witosa, która została oddana do użytku 10 lat temu, początkowując w ten sposób nowy etap rozwoju gdańskiej komunikacji, oparty na inwestycjach na niespotykaną wcześniej, ogromną skalę - mówił obecny na festynie Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, przypominając, że w 2012 roku uruchomiono połączenie tramwajowe do Łostowic Świętokrzyskiej, a w 2015 na Piecki Migowo. - Nie byłoby tego, gdyby Miasto Gdańsk nie położyło nacisku na rozwój komunikacji miejskiej, jako elementu zrównoważonego transportu

- Dzisiejszy festyn jest dla mnie wyjątkowy z wielu powodów, ale jeden jest szczególny: łza się w oku kręci, gdy widzę pojazdy, dziś zabytkowe, a kilkadziesiąt lat temu, gdy zaczynałem swoją zawodową przygodę z komunikacją miejską, będące w codziennym użyciu na gdańskich ulicach - mówił Jerzy Dobaczewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - W ciągu kilku dekad nasi pasażerowie przesiedli się z bardzo prostych i pozbawionych szereg wygód, a wspominanych dziś z sentymentem pojazdów, w naszpikowane nowoczesną technologią prawdziwe cacka.


Festyn odbył się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, który w naszym mieście trwa od 15 do 22 września.-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl