• Start
  • Wiadomości
  • Chełm, Oliwa, Piecki-Migowo, Śródmieście: biblioteki są remontowane, powstają też nowe 

Chełm, Oliwa, Piecki-Migowo, Śródmieście: biblioteki są remontowane, powstają też nowe 

- Zgodnie z nową strategią rozwoju bibliotek na najbliższe dziesięć lat, będziemy otwierać placówki w tych częściach miasta, w których ich brakuje, na przykład w Gdańsku – Południe lub remontować te filie, które cieszą się dużą popularnością, a których standard jest niski – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.  
27.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czytelnia w bibliotece w dzielnicy Chełm
Tak ma wyglądać po remoncie czytelnia w bibliotece w Chełmie. Otwarcie jest planowane po 3 stycznia 2021 r.
fot. WiMBP


Nowa czytelnia w Bibliotece Chełm 

Obecnie prace trwają w Bibliotece Chełm, którą dziennie odwiedza 200-300 osób. Od 24 listopada br. prowadzony jest remont tutejszej czytelni. Sama biblioteka będzie wyłączona z użytku z powodu prac od 16 grudnia do 3 stycznia 2021 roku. 

- Jak długo się udawało, prowadziliśmy prace remontowe i wypożyczaliśmy książki – tłumaczy Marcin Dybuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Od środy, 16 grudnia do początku stycznia musimy zamknąć filię. Proszę wypożyczyć książki na zapas lub korzystać z innych filii, na przykład tej na Targu Rakowym 5/6 w Gdańsku. Zmieniamy się dla czytelników, aby jeszcze przyjemniej korzystało im się z bibliotek, a za utrudnienia przepraszamy. 

Warto zaznaczyć, że to przedsięwzięcie realizuje biblioteka, a nie spółdzielnia SM Chełm. 

Zakres remontu w czytelni w obejmuje roboty rozbiórkowe: demontaż stolarki drzwiowej, krat, rolet, skucie wylewki, rozbiórkę posadzki i izolacji instalacji CO, wylanie wylewki samopoziomującej, ułożenie wykładziny, uzupełnienie ubytków, cekolowanie ścian i sufitu, malowanie farbami lateksowymi, tapetowanie ścian, malowanie instalacji sanitarnej, wymianę 19 sztuk opraw oświetleniowych. Do tego dochodzi wyposażenie: zabudowy, regały, segmenty, fotele, stoliki, rolety okienne, ramy zatrzaskowe, ekran projekcyjny, biurka, stoły mobilne.

- Po remoncie czytelnia stanie się bardziej salą do zajęć. Będzie zupełnie nowa aranżacja tego miejsca. Stoły zostaną przystosowane pod warsztaty. Do tego dostaniemy rzutnik i ekran. Wcześniej nie mieliśmy takiego sprzętu – mówi Dominika Podbierezka, kierowniczka Biblioteki Chełm. – Czytelnia będzie dostępna, ale dopiero po pandemii, pod zajęcia z przedszkolakami, warsztaty, spotkania. Oczywiście będzie można przyjść z laptopem, pouczyć się lub poczytać gazety. 


Biblioteka Oliwa
Biblioteka w Oliwie zmieniła się zgodnie z sugestiami rodziców małych czytelników
fot. WiMBP


Dzieje się też w Oliwie

Nie można tu mówić o dużym remoncie, a raczej o kosmetycznych, ale ważnych zmianach. 

- Dokonaliśmy zmiany aranżacji zgodnie z sugestią rodziców przychodzących do biblioteki z dziećmi. Warto dodać, że to mamy zaangażowały się w proces przemian. Przeprowadziły ankietę, której wyniki posłużyły Katarzynie Wołowskiej w przygotowaniu projektu – tłumaczy Iwona Jarentowska, kierownik Biblioteki Oliwskiej. 

Wprowadzone zmiany sprawiły, że wnętrze jest cieplejsze i cieszy oko. To zasługa mebli projektowanych indywidualnie, drewnianych, naturalnych, ale także takich akcentów jak kolorowe dywaniki, welurowy fotel, dwie osłony parapetów pełniące funkcję donic, do których rodzice przeprowadzą zbiórkę kwiatów wśród mieszkańców dzielnicy. 

Kolejnym krokiem było zaproszenie do współpracy grafików. 

- Drugim i ostatnim etapem aranżacji tej części biblioteki są grafiki, które uzupełnią puste przestrzenie na regałach, zabudowie oraz drewnianych schodkach, z których też korzystają dzieci. Na razie nie wiemy, ile dokładnie ich będzie. W części dziecięcej grafikami zajmie się Agata Królak, a w młodzieżowej Maciej Salamon. Oboje ze sobą współpracują, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Czekamy z niecierpliwością na koniec prac, który jest zaplanowany na 21 grudnia – kończy Iwona Jarentowska.

Biblioteka Oliwska cieszy się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Świadczą o tym liczby. Przed pandemią średnia liczba odwiedzających wynosiła 300 osób. Warto także dodać, że księgozbiór placówki jest bogaty i liczy 22 tysiące woluminów oraz około 2000 audiobooków. Mimo prowadzonych prac biblioteka normalnie pracuje. 


W Bibliotece Głównej na Targu Rakowym znalazło się nawet miejsca na mini galerię
W Bibliotece Głównej na Targu Rakowym znajdzie się nawet miejsca na mini galerię
fot. WiMBP



Dwa pomieszczenia w remoncie

Zmiany nie omijają też głównego budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy Targu Rakowym 5/6. Obecnie prowadzony jest remont w byłej już audiotece. Po remoncie będzie to mini galeria sztuki, w której znajdą się prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a w której będzie można także się spotkać, porozmawiać czy poczytać książkę. 

Biblioteka Morenowa nie jest duża - zajmuje powierzchnię 132 m kw. - ale chętnie odwiedzana. Posiada 14-tysięczny księgozbiór i ponad cztery tysiące zarejestrowanych czytelników. Otwarto ją po 3 miesięcznym remoncie 8 grudnia 2020 r.
Biblioteka Morenowa nie jest duża - zajmuje powierzchnię 132 m kw. - ale chętnie odwiedzana. Posiada 14-tysięczny księgozbiór i ponad cztery tysiące zarejestrowanych czytelników. Otwarto ją po 3 miesięcznym remoncie 8 grudnia 2020 r.
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl



Biblioteka Morenowa w nowej odsłonie

Ósmego grudnia czytelnicy mieli okazję zapoznać się z efektami, trwającego prawie pięć miesięcy remontu Biblioteki Morenowej. 

Remont pomieszczeń filii Biblioteki Morena obejmował dostawę i montaż mebli oraz wyposażenia. Do biblioteki zawitały różne typy szafek, regały, oznakowanie działów, rozdzielacze, poduszki, stanowiska komputerowe/stoły, fotele, krzesła, wieszaki, kosze, biurka, szafy. 

- Na pewno po tych zmianach biblioteka wygląda na miarę XXI wieku. Wszystko jest nowe, bo to był generalny remont. Posiadamy to, co nam potrzebne – zdradza Joanna Wachowicz, kierownik Biblioteki Morenowej. – Jest większy komfort w poruszaniu się po bibliotece, bo jest więcej przestrzeni między regałami. Z takich przyziemnych zmian, dostępna jest toaleta dla czytelników, której wcześniej nie było.


 

Biblioteka Lawendowa otwarta w styczniu 2020 r. oferuje 7 tys. książek, blisko 700 audiobooków, wygodne siedziska i dwa komputery. Można tu czytać, pracować i napić się smacznej kawy
Biblioteka Lawendowa otwarta w styczniu 2020 r. oferuje 7 tys. książek, blisko 700 audiobooków, wygodne siedziska i dwa komputery. Można tu czytać, pracować i napić się smacznej kawy
fot. WiMBP


Biblioteka Lawendowa czynna jest już od stycznia 

Warto przypomnieć, że 31 stycznia tego roku otwarta została nowa filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, która znajduje się przy ulicy Lawendowe Wzgórze 5, w budynku Szkoły Podstawowej nr 6.

W księgozbiorze nowej biblioteki na początek znalazło się 7 tys. tytułów, w tym wiele nowości wydawniczych. Do dyspozycji czytelników jest też  blisko 700 audiobooków i usługa Legimi – czyli bezpłatny dostęp do książek w formie ebooków. 

 

TV

Światowa stolica bursztynu