• Start
  • Wiadomości
  • Chełm. Mobilny Dom Kultury gości w dzielnicy w piątek i sobotę

Chełm. Mobilny Dom Kultury przyjedzie tu już w piątek

Wakacje w pełni, więc Mobilny Dom Kultury GAK odwiedza kolejne dzielnice. Od piątku 27 lipca do soboty 28 lipca 2018 roku, zaparkuje na Chełmie, na boisku OSiR przy ul. Witosa. Pierwszy wieczór rozpocznie się plenerowym widowiskiem teatralnym i zakończy koncertem, a w sobotę czas na familijny piknik i warsztaty artystyczne. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
26.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak było na Chełmie rok temu
Tak było na Chełmie rok temu
Grzegorz Mehring/gdansk.pl



Mobilny Dom Kultury - pomysł, który powstał rok temu jako wspólne działanie wszystkich placówek Gdańskiego Archipelagu Kultury, ma właśnie swoją kontynuację i coraz więcej wielbicieli.

Rok temu w cztery letnie weekendy Mobilny Domu Kultury odwiedził Nowy Port, Chełm, Jasień i Przeróbkę. Tego lata rozpoczął objazd znów od Nowego Portu, był już (po raz pierwszy) na Przymorzu, a teraz zaprasza do wspólnej zabawy mieszkańców Chełma.


Mobilny Dom Kultury przyjechał też rok temu na Przeróbkę
Mobilny Dom Kultury przyjechał też rok temu na Przeróbkę
Grzegorz Mehring/gdansk.pl



- Mobilny Dom Kultury cieszy się coraz większą popularnością - mówi Katarzyna Andrulonis, animator kultury z Domu Sztuki Gdańskiego Archipelagu Kultury. - W Nowym Porcie było znacznie więcej uczestników, niż rok temu. I wszystkie warsztaty cieszyły się popularnością, nawet te, co do których mieliśmy obawy, że są może za trudne albo dla nieco starszej grupy wiekowej, jak linoryt. Ale chętnych nie zabrakło. Oblegane są też teatrzyki dla dzieci, przybywa też publiczności, Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi.

Za każdym razem Mobilny Dom Kultury przygotowuje nieco inny program, który opiera się na wydarzeniach kulturalnych przeznaczonych dla dzieci i dla dorosłych. Są to koncerty, warsztaty, przedstawienia teatralne, spotkania z podróżnikami czy wystawy.

Przeróbka 2017 rok. Dorośli też bawili się wspaniale
Przeróbka 2017 rok. Dorośli też bawili się wspaniale
Grzegorz Mehring/gdansk.pl



Co przygotowano dla mieszkańców Chełma?

- Jutro rozpoczniemy wydarzeniem artystycznym wieczornym - zapowiada Andrulonis. - Startujemy o 19. Najpierw wystąpi “Teatr ze snów” ze spektaklem “Pokój”, a następnie zagra grupa jazzowa Almost Jazz Group. Wielbicieli jazzu, sztuki teatralnej i plenerowej zapraszamy serdecznie, a tych którzy się jeszcze w tym nie rozsmakowali zachęcamy, aby się rozsmakowali właśnie i mam nadzieję, że do nas dołączą.

Na sobotę organizatorzy przygotowali warsztaty dla dzieci. Takie nazwy jak linoryt, cyjanotypia, decoupage, camera obscura przestaną być dla najmłodszych i trochę starszych dzieci tajemnicą. Oprócz tego nauczą się jak założyć ogródek w słoiku, jak grać na bębnach afrykańskich, rysowania komiksów, ceramiki i malowania na wodzie. Najmłodsi poćwiczą odwzorowywanie od szablonów.

- We wszystkich warsztatach na pewno mogą uczestniczyć też dorośli, bo jest w tym mnóstwo energii - zapewnia Andrulonis.

Będzie można też poczytać i pograć w planszówki, obejrzeć wystawa zdjęć uczestników FETY pt. „FOTO FETA”.

Dzień zakończy się spektaklem familijnym o godz. 17 - „Przestrzenny” Teatru Pian. To opowieść o kimś, kto przestaje mieścić się w codziennej rzeczywistości i szuka sposobów na poszerzenie wewnętrznej przestrzeni, aby znaleźć w niej miejsce na bycie szczęśliwym.

Mobilny Dom Kultury. Przeróbka 2017 rok
Mobilny Dom Kultury. Przeróbka 2017 rok
Grzegorz Mehring/gdansk.pl



Mobilny Dom Kultury wyjedzie w drogę po raz ostatni w tym roku w pierwszy sierpniowy weekend (3 i 4 sierpnia 2018) i spędzi czas w Łostowicach i na Stogach. MDK zaparkuje na terenie przy Szkole Podstawowej nr 11, ul. Stryjewskiego 28.

- Będzie to ostatni już w tym roku przystanek Mobilnego Domu Kultury - mówi Andrulonis. - Otworzymy go filmem niemym z muzyką na żywo, a zamkniemy koncertem. Oczywiście nie zabraknie teatrzyków, warsztatów, happeningów i wystaw. A zatem przybywajcie!

To podczas wizyty Mobilnego Domu Kultury na Jasieniu rok temu. Warsztaty z cyjanotypii
Podczas wizyty Mobilnego Domu Kultury na Jasieniu rok temu. Warsztaty z cyjanotypii
Dominik Paszliński/gdansk.pl

WIĘCEJ O TYM:

Startuje pierwszy Mobilny Dom Kultury

Mobilny Dom Kultury znów w gdańskich dzielnicach. Sprawdź, kiedy będzie w Twojej



CHEŁM. PROGRAM:

27 lipca (piątek) - Wieczór artystyczny

19:00  Teatr Snów "Pokój" - plenerowe widowisko teatralne

20:00   Almost Jazz Group - koncert

28 lipca (sobota) - Kulturalny piknik!

11:00-18:00 WARSZTATY dla małych i dużych

ceramika | cyjanotypia |nauka gry na bębnach djembe | szablonowe | malowanie na wodzie | warsztaty komiksowe | ogródki w słoiku | aparat z pudełka | linoryt | decoupage |

11:00-12:00 Krytyczny przegląd prasy – prowadzenie Krytyka Polityczna - ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE

12:00 – 12:45 Teatr Qfer „Legendy znad morza” – teatrzyk dla dzieci

13:30 - 14:30 Łowcy Słów „Karawana baśni” – legendy i baśnie arabskie

16:00 – 17:00 100 książek na 100 lat Praw Wyborczych Kobiet – o książkach Barbara Piórkowska i dr Monika Żółkoś

17:00 - 18:00 Teatr Pian „Przestrzenny” – teatrzyk dla dzieci / spektakl familijny

oraz: gry podwórkowe, czytelnia na boisku, planszówki, wystawa pt. „FOTO FETA”

PROGRAM WARSZTATÓW:

11:00-12:00 Ogródki w słoiku – prowadzenie Małgorzata Zamorska {dzieci}

11:00-14:00 Ceramika – prowadzenie Grażyna Ossowska {familijne/bez ograniczeń wieku}

11:00-13:00 Cyjanotypia – prowadzenie Magdalena Nowak {familijne/bez ograniczeń wieku}

13:00 -15:00 Nauka gry na bębnach afrykańskich – prowadzenie Maria Graczyk {familijne/bez ograniczeń wieku}

13:00-15:00 Aparat z pudełka (camera obscura) – prowadzenie Magdalena Nowak {dzieci}

15:00-18:00 Gry podwórkowe – prowadzenie Fundacja Generacja {dzieci}

14:00-16:00 Malowanie na wodzie – prowadzenie Lucyna Korytowska {familijne/bez ograniczeń wieku}

15:00-16:30 „Twój własny komiks” warsztaty komiksowe – prowadzenie Justyna Aksinowicz {dzieci}

16:00-17:00 Warsztaty szablonowe dla najmłodszych - prowadzenie animatorzy z Domu Sztuki GAK {familijne/bez ograniczeń wieku}

16:00-18:00 Linoryt – prowadzenie Ewelina Wajgert {młodzież/dorośli}

16:00-18:00 Decoupage – prowadzenie animatorzy z Domu Sztuki GAK {familijne }

Możliwa rezerwacja miejsc: 58 307 31 44 oraz domsztuki@gak.gda.p

Więcej o artystach:

Almost Jazz Group

Trójmiejski kwartet jazzowy Almost Jazz Group powstał w 2012 roku. Brzmienie zespołu łączy melodie spod znaku jazzu z klasycznymi dźwiękami akordeonu i rzadko słyszanej na polskich scenach akordiny, która z wielkim sukcesem zaprezentowana została na debiutanckiej płycie „Almost Jazz Group & Accordina” (2012). Koncerty kwartetu obfitują w kompozycje autorskie, standardy jazzowe oraz kaszubskie melodie zaaranżowane i nagrane przez Almost Jazz Group na ich drugiej płycie „Na Kaszebach” (2014).

„(...) „Klimatyczna” to określenie, które najbardziej pasuje do muzyki Almost Jazz Group. Ciepłe brzmienia są jak balsam dla duszy. Trzeba tylko się w nie wsłuchać, poddać ich rytmowi.”

Almost Jazz Group nie zwalnia tempa wydając kolejną płytę „Fade Out” (2017), na którą składają się kompozycje wszystkich członków zespołu.

Zespół wystąpi w składzie:

Paweł A. Nowak - akordeon / akordina

Ignacy Jan Wiśniewski - fortepian

Maciej Sadowski - kontrabas

Antoni Wojnar- perkusja

Teatr Snów "POKÓJ"

Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości, czeka, śni, wspomina. Jego przestrzeń przyciąga uwagę. Dla nas jest miejscem gry, zabawy.

Świat, który otacza bohatera jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Nawet zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie.

Marząc o miłości nie dostrzega tej, która troszczy się o niego organizując jego życie. A czasem, chyba nie tylko we śnie, staje się jego partnerką. Mogłaby nią być. Gdyby ją dostrzegł.

Czy bohater ucieka od rzeczywistości, czy też na nią wpływa ?

Gdy śpi, to czy śni sen we śnie?

Czy my widzowie jesteśmy z jego snu ?

Czy będziemy gdy śnić przestanie ?

Może to on utrzymuje nas przy życiu?

Może istniejemy dzięki niemu, dzięki jego kreacji?

Dzięki jego samotnemu wysiłkowi by ciekawie śnić, by trwał teatr ?

Co będzie gdy ostatecznie opuści swój pokój?

Scenariusz, reżyseria i oprawa plastyczna: Zdzisław Górski

Teatr Pian „PRZESTRZENNY"

Spektakl familijny o kimś, kto przestaje mieścić się w trywialnej rzeczywistości. Zaczyna widzieć, w jakiej klatce stworzonej przez samego siebie znajdował się do tej pory. Próbuje więc rozpychać rzeczywistość. Szuka sposobów na poszerzenie wewnętrznej przestrzeni, aby znalazło się w niej również miejsce na bycie szczęśliwym. Podejmuje podróż w górę, w przestworza, aby tam znaleźć perspektywę i nowe terytorium, w którym po powrocie na Ziemię będzie mógł zmieścić również pozytywne strony życia.

Teatr Qfer

Jedna z pierwszych, profesjonalnych inicjatyw teatralnych działających na terenie Trójmiasta. Współtworzą go Barbara i Grzegorz Gajewscy – małżeństwo aktorów lalkarzy.

Rozpoczęliśmy działalność w 1996 roku, chcąc mieć wpływ na kształt i formę przedstawień. Jesteśmy przekonani, że udało nam się stworzyć teatr radosny, rozśpiewany, „energetyczny” i przede wszystkim uczciwy wobec widza. Mocną stroną naszych spektakli jest muzyka. Sami ją komponujemy i dbamy, by warstwa tekstowa i muzyczna przedstawienia tworzyły spójną całość. Wykorzystujemy wszystkie techniki lalkowe. Współpracujemy z plastykami i pracowniami lalkarskimi.

Łowcy Słów „Karawana Baśni”

Grupa opowiadaczy baśni, legend i historii opowie legendy arabskie. „… Bo sztuka opowiadania to jedna z najstarszych przypisanych człowiekowi zdolności... Wskrzeszając baśnie i legendy, przypowieści z całego świata zapraszamy w egzotyczne podróże ze słowem - jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd...”



TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska