PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Chełm. Jurek Owsiak odebrał statuetkę Przyjaciela SP nr 8

Chełm. Jurek Owsiak odebrał statuetkę Przyjaciela SP nr 8
Szkoła Podstawowa nr 8 na Chełmie od lat imponuje pracą na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku - 160 młodych wolontariuszy zebrało na ulicach Gdańska... 140 tys. zł. W piątek dowiedzieli się, że dzień później ich szkołę odwiedzi sam Jerzy Owsiak. Sensacyjna wiadomość rozeszła się błyskawicznie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na spotkanie przyszło kilkaset osób.

Statuetkę Przyjaciela Szkoły wręczyły laureatowi dyrektor Maria Rudnicka i główna organizatorka wydarzenia Katarzyna Kędzioł
Statuetkę Przyjaciela Szkoły wręczyły laureatowi dyrektor Maria Rudnicka i główna organizatorka wydarzenia Katarzyna Kędzioł
Maciej Kosycarz/KFP Press

W "Ósemce" już od wielu finałów WOŚP działa drugi pod względem wielkości sztab w Gdańsku. Tylko w tym roku 160 wolontariuszy związanych z SP nr 8 na Chełmie zebrało dla beneficjentów orkiestry ponad 140 tysięcy złotych. Szkoła chętnie włącza się także do innych akcji edukacyjnych organizowanych przez fundację Jurka Owsiaka. Nic dziwnego, że kapituła składająca się z nauczycieli, rodziców i uczniów postanowiła przyznać pochodzącemu z Gdańska szefowi WOŚP statuetkę Przyjaciela Szkoły.

Owsiak w naszej szkole! Koniecznie trzeba zrobić pamiątkowe zdjęcie, a następnie pochwalić się nim przed kolegami i koleżankami
Owsiak w naszej szkole! Koniecznie trzeba zrobić pamiątkowe zdjęcie, a następnie pochwalić się nim przed kolegami i koleżankami
Maciej Kosycarz/KFP Press

Jedynie termin, miejsce i okoliczności wręczenia nagrody mogły budzić do wczoraj pewne wątpliwości.

- W piątek około godz. 10 dowiedzieliśmy się, że Jurek będzie u nas dzisiaj. Nie mieliśmy dużo czasu na rozreklamowanie tego wydarzenia, ale i tak hol wypełniło w sobotę kilkaset osób. Przyszli uczniowie, wolontariusze, rodzice. Najważniejsze dla wszystkich jest to, że Jurek nas odwiedził i że osobiście chciał odebrać nagrodę przyjaciela ósemki. Owsiak jest dla szkoły nie tylko autorytetem, on tu zwyczajnie pracuje, bo uczy dzieci empatii, wychowuje je. Dzięki niemu dzieciaki wiedzą, że warto pomagać. Kilka lat temu otrzymaliśmy od Fundacji WOŚP fantomy z oprogramowaniem i szkoleniem w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie nasze dzieci już to umieją – mówi Katarzyna Kędzioł, nauczycielka muzyki w SP 8 i animatorka w pracowni muzycznej gdańskiego Pałacu Młodzieży.

Jerzy Owsiak mieszka w Warszawie, ale pochodzi z Gdańska i zawsze chętnie przyjeżdża do naszego miasta
Jerzy Owsiak mieszka w Warszawie, ale pochodzi z Gdańska i zawsze chętnie przyjeżdża do naszego miasta
Maciej Kosycarz/KFP Press

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy przyjechał do szkoły na Chełmie ze swoją małżonką Lidią. Jak często podkreśla, bez „Dzidzi”, to wszystko by się nie kręciło tak jak powinno.

Statuetkę Przyjaciela Szkoły wręczyły laureatowi dyrektor Maria Rudnicka i główna organizatorka wydarzenia Katarzyna Kędzioł.

Wolontariusze SP nr 8 na gdańskim Chełmie zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z szefem WOŚP
Wolontariusze SP nr 8 na gdańskim Chełmie zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z szefem WOŚP
Maciej Kosycarz/KFP Press

- 160 wolontariuszy i ponad 140 tysięcy złotych to jest po prostu niesamowity wynik! Cieszę się, że łączycie siły na każdy nasz finał, żeby coś dobrego zrobić - mówił Owsiak, dziękując przyjaciołom za wyróżnienie.

Od razu poprowadził też lekcję wychowawczą o szkodliwości dopalaczy i narkotyków, sprawdził stan wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, a na Przystanek Woodstock zapraszał młodych ludzi razem z rodzicami.

Dzidzia, czyli żona Jurka Owsiaka - Lidia
Dzidzia, czyli żona Jurka Owsiaka - Lidia
Maciej Kosycarz/KFP Press

Cała ósemka otrzymała z rąk Lidii Owsiak pamiątkowy medal 25-lecia WOŚP. Nie mogło w takim dniu zabraknąć chwili na wspólną fotografię z cyklu #nobeldlawosp. Kartka z czerwonym serduchem i hasłem popierającym kandydaturę ruchu społecznego WOŚP do Pokojowej Nagrody Nobla trafiła też w nasze ręce gdańskiego fotoreportera Macieja Kosycarza. Jurek nacisnął spust migawki w Maciejowym aparacie... i wyszło całkiem fajne zdjęcie. Siema!

Maciej Kosycarz popiera kandydaturę WOŚP do Pokojowej Nagrody Nobla. Zdjęcie zrobił osobiście Jurek Owsiak
Maciej Kosycarz popiera kandydaturę WOŚP do Pokojowej Nagrody Nobla. Zdjęcie zrobił osobiście Jurek Owsiak
Jerzy Owsiak/KFP

Tekst: KFP