Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Chcesz zrobić prezent na Nowy Rok? Proponujemy do wyboru 10 książek o Gdańsku

Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy zestaw TOP 10 książek o Gdańsku wydanych w tym roku - idealnych na prezent dla miłośników naszego miasta, ciekawych jego architektury i historii oraz losów ludzi tu żyjących.

Chcesz zrobić prezent na Nowy Rok? Proponujemy do wyboru 10 książek o Gdańsku
A
A
data publikacji: 19 grudnia 2016 r.

Książka w prezencie na święta? Jak najbardziej!
Książka w prezencie na święta? Jak najbardziej!
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Maciej Kosycarz „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Wrzeszcza i Zaspy, część 2”

Album „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Wrzeszcza i Zaspy, część 2” to ponad 60 lat historii na zdjęciach ojca i syna, czyli Zbigniewa Kosycarza, który przyjechał na Wybrzeże tuż po II wojnie światowej i zrobił tutaj pierwsze zdjęcia, i Macieja Kosycarza, znanego trójmiejskiego fotoreportera.

Archiwalne fotografie pokazują nie tylko wielkie i znane wydarzenia, ale także życie codzienne mieszkańców Gdańska, ówcześnie panujące mody, zabawę, pracę, a także miejsca, które tak się zmieniły w ciągu lat, że gdyby nie podpisy pod zdjęciami, to trudno byłoby je rozpoznać.

Warto kupić nie tylko miłośnikom fotografii - wiele archiwalnych zdjęć ogląda się z uśmiechem na twarzy, nie brakuje też takich wywołujących zadumę. Spodoba się tym, którzy z chęcią powspominają Gdańsk z minionych lat.

Wydawnictwo: Kosycarz Foto Press
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Cena: 62,90 zł

Do kupienia m.in. w Księgarni PWN (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35).

Kosycarz Foto Press

„Dekoracje architektoniczne Gdańska 1945-1989. Tom I, Główne Miasto: fresk, sgraffito, mozaika, ceramika”

To wyjątkowe wydawnictwo, bowiem Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku przybliża dekoracje architektoniczne powstałe po 1945 roku, dotąd niewystarczająco przebadane. Autorzy pochylają się nad miejskimi dziełami sztuki, które do dziś podziwiać można na ulicach Gdańska, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich wartości i historii.

Książka poświęcona jest obiektom i przestrzeniom naszego miasta autorstwa regionalnej, krajowej, ale także światowej sławy twórców. W pierwszej kolejności autorzy przybliżają najstarszy i najliczniejszy zbiór takich dzieł, znajdujący się na Głównym Mieście, w którego odbudowę w 1953 roku włączyli się artyści.

- Tylko niewielka część kamienic została wiernie zrekonstruowana. Zdecydowana większość została odbudowana w sposób dowolny, imitując wybrany styl poczynając od gotyku, a kończąc na klasycyzmie. Właśnie te budynki zostały ozdobione wykonanymi w różnych technikach dekoracjami. Z uwagi na ich obfitość, w pierwszym tomie publikacji skupiliśmy się na technikach malarskich (fresk, sgraffito, mozaika) oraz ceramice - opisuje wydawca.

W dalszych częściach książki omówiona jest z kolei rzeźba i metaloplastyka, wspólnie z autorami zajrzymy także do wnętrz wybranych obiektów. Ostatnia część wydawnictwa poświęcona jest innym dzielnicom Gdańska, m.in. Wrzeszczowi i Żabiance.

Wydawnictwo: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Rok wydania: 2016
Cena: 50 zł

Do kupienia m.in. w Księgarni PWN (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35).

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Marek Wąs „Gdańsk wojenny i powojenny”

22 stycznia 1939 roku najstarszy gdański dziennik - konserwatywny i szacowny „Danziger Neueste Nachrichten” poinformował czytelników: „Wczoraj, około godz. 22.03, zauważono nad Wrzeszczem, z kierunku południowego, wielki meteor, którego blask oświetlił mieszkania jak za dnia. Z początku meteor wyglądał jak jasne, błyszczące słońce, toczył się po firmamencie w skrętach, potem przybrał barwę czerwoną i zgasł”. Ta prasowa notka okazała się trafną i prawie dosłowną przepowiednią nadchodzących wydarzeń. Jeszcze w tym samym roku w Gdańsku wybuchła wojna, w której zginęło ponad sześćdziesiąt milionów ludzi. Dokładnie pięć i pół roku od pierwszych strzałów na Westerplatte Gdańsk był dopalającym się morzem ruin. Gasła gwiazda Hitlera.

Książka Marka Wąsa to mocna pozycja, w której autor często bezkompromisowo opisuje tamte wydarzenia. Spodoba się szczególnie gdańszczanom, którym bliskie są losy miasta, którego historyczna zabudowa została zniszczona, miejscami całkowicie. Ale nie tylko - dzięki relacjom świadków epoki i szczegółowym odwzorowaniom detali historycznych, trafi do serc wszystkich, których dotyka historia Polski.

Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka
Cena: 31,40 zł

Do kupienia m.in. w Księgarni PWN (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35).

Bellona

Stefan Chwin „Srebrzysko”

Bohaterem najnowszej powieści Stefana Chwina (którą autor określił jako najbardziej ryzykowną w swoim życiu) jest Piotr - ceniony, dobrze zarabiający prawnik i autorytet moralny. Zanim światło dzienne ujrzał film pokazujący go w kobiecym przebraniu, nierzadko występował w telewizji, komentując różne wydarzenia. Szantaż, następnie upublicznienie kompromitujących nagrań, a w ślad za tym - internetowa nagonka, przekreśliły jego dotychczasowe życie.

Wydawnictwo: Tytuł
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Cena: 44,90 zł

Do kupienia m.in. w Gdańskiej Księgarni Naukowej (Gdańsk, ul. Łagiewniki 56).

Wydawnictwo Tytuł

Paweł Huelle „Ulica świętego Ducha i inne historie”

Co przytrafiło się Hansowi Castorpowi w trakcie pobytu na studiach w Gdańsku? Dlaczego gospodyni w mieszkaniu wynajmowanym przez Eliasa Canettiego wieczorami zamieniała się w psa? Wreszcie, czy William Faulkner byłby w stanie napisać współczesny bestseller?

W „Ulicy Świętego Ducha i innych historiach” Paweł Huelle odsłania swoje drugie oblicze. Okazuje się nie tylko wyśmienitym pisarzem, ale i wnikliwym, pełnym erudycji czytelnikiem. Wielbicielem literatury, któremu nie wystarcza to, co znajduje na kartach książek i w biografiach pisarzy. Czyta więc między wierszami, tropi niezapisane fakty, podróżuje śladami bohaterów, zastanawia się, co by było, gdyby…, zaciera granicę między prawdą a fikcją.

„Zwyczajne mieszkanie typowej wdowy okazuje się więc miejscem pełnym mrocznych namiętności i dewiacji. Niczym w teorii Freuda – prawda ukrywa się pod powierzchnią, w zakamarkach. Aż strach pomyśleć, co z takiej sceny zrobiłby Kafka, Genet czy Sartre. Lecz nie Canetti. Tok jego opowieści jest rzeczowy, zaledwie w kilku miejscach ironiczny, zupełnie nieepatujący czytelnika”. Haidgasse, rok 1927.

Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Cena: 36,90 zł

Do kupienia m.in. w Gdańskiej Księgarni Naukowej (Gdańsk, ul. Łagiewniki 56).

Znak

Karl Raimund Behrend „Z dziennika mojego ojca kupca gdańskiego Theodora Behrenda”

Przełom XVIII i XIX wieku - dla Europy czas przełomu: upada I Rzeczpospolita, a we Francji następuje rewolucja, która strąca z tronu burbońską monarchię. Dziejowe burze nie ominęły też wówczas Gdańska, który zostaje zagarnięty przez Prusy, w epoce napoleońskiej zyskuje statut Wolnego Miasta, by po kongresie wiedeńskim wrócić pod panowanie Hohenzollernów. Na tym tle poznajemy Theodora Behrenda - bohatera książki „Z dziennika mojego ojca…”.

To publikacja, która pokazuje codzienne życie ówczesnych gdańszczan oczami kupca i nestora jednej z najbardziej zasłużonych miejscowych rodzin. Człowieka, który w młodości zachwycał się poematami Schillera, później wyruszył w podróż po Niemczech, Austrii i Francji i jako dojrzały mężczyzna powrócił do rodzinnego miasta. Na kartach Dziennika obserwujemy zarówno gdańskich „ludzi interesu”, jak i czołowych przedstawicieli napoleońskiej Europy: marszałków, generałów i gubernatorów. Behrend odsłania przed czytelnikiem detale epoki, ale zarazem pozostaje wierny mottu Edmunda Hoefera: „Kto nie jest entuzjastą Gdańską, nie jest w ogóle zdolny do entuzjazmu”.

Fragment tekstu „Wraz z mym powrotem do rodzinnego miasta nadszedł też kres czasu młodzieńczych błędów i przygód. Wszystko, co się później wydarzyło, miało o wiele bardziej stabilny charakter, jako iż mieszczańska posada, jaką objąłem, stać się miała fundamentem, na którym chciałem budować moją przyszłość. Aczkolwiek niekiedy opuszczałem później przystań rodzinnego miasta, to nie traciłem już go więcej z oczu.”

Wydawnictwo: Oskar
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Cena: 39 zł

Do kupienia m.in. w Gdańskiej Księgarni Naukowej (Gdańsk, ul. Łagiewniki 56).

Wydawnictwo Oskar

Ludwig Passarge „Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856”

„Tam gdzie kończy się rzeka, a zaczyna morze” - tak często określana jest delta Wisły. Miejsce niezwykłe, gdzie przez stulecia zgodnie żyli przedstawiciele różnych narodowości i wyznań: Polacy, Niemcy, Żydzi, Kaszubi i Holendrzy. Wprawdzie ten wielokulturowy tygiel należy już do przeszłości, ale pozostaje nam dostępny dzięki źródłom: zdjęciom, dokumentom, wspomnieniom. Jedną z najciekawszych, a dotychczas szerzej nieznaną, relacji opisujących ten region stworzył niemal 150 lat temu wschodniopruski Niemiec - Ludwig Passarge. Jego liczne podróże po „małej ojczyźnie” zaowocowały bowiem książką, której pierwsze polskie wydanie ukazuje się właśnie nakładem Wydawnictwa Oskar.

„Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork…” to publikacja, która przenosi czytelnika do II połowy XIX wieku, do świata, w którym sąsiadują ze sobą nowoczesne gdańskie kamienice i prototyp dorożki - taradajki, a w tle widzimy bogactwo regionalne Żuław, z wysuwającą się na plan pierwszy wyjątkową siecią kanałów. Wszystko zaś okraszone filozoficznymi dygresjami, z których wiele zachowało aktualność do dziś. Jak stwierdza znany gedanista, Andrzej Januszajtis, „lektura tej książki jest jak przyjemny spacer z mądrym przewodnikiem, odsłaniającym naszym oczom pełnię piękna naszych stron”.

Wydawnictwo: Oskar
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Cena: 49 zł

Do kupienia m.in. w Gdańskiej Księgarni Naukowej (Gdańsk, ul. Łagiewniki 56).

Wydawnictwo Oskar

Krzysztof Jażdżewski „Historia lasów gdańskich”

Ta publikacja to swego rodzaju wędrówka po lasach obecnego Nadleśnictwa Gdańsk od średniowiecza po współczesność. Poza dbałością o szatę graficzną do niewątpliwych atutów monografii można zaliczyć jej bogatą podstawę źródłową, na którą złożyły się zarówno dokumenty, jak i źródła kartograficzne zachowane głównie w Archiwum Państwowym w Gdańsku i Nadleśnictwie Gdańsk. Historię tworzą ludzie i dlatego publikacja zawiera ogrom informacji osobowych. To zestawienie nazwisk personelu leśnego, biogramy pracowników, imponująca liczba zdjęć archiwalnych i współczesnych.

Wydawnictwo: Nadleśnictwo Gdańsk przy współpracy Wydawnictwa Oskar
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Cena: 39 zł

Do kupienia m.in. w Gdańskiej Księgarni Naukowej (Gdańsk, ul. Łagiewniki 56).

Ilustracja ze zbiorów Krzysztofa Gryndera

Piotr Kalka, Jarosław Ellwart „Archeologiczne zabytki Pomorza”

To pierwszy, przygotowany w takiej formie, przewodnik po zabytkach archeologicznych Pomorza, prezentujący najciekawsze stanowiska i obiekty archeologiczne, placówki muzealne i skanseny tematyczne znajdujące się na terenie województwa pomorskiego.

Przedstawione są tu miejsca i obiekty, które warto zobaczyć i które można swobodnie zwiedzać, gdyż są dobrze uwidocznione w terenie oraz znajdują się w miejscach w miarę łatwych do spenetrowania. Aby wprowadzić czytelników w szeroką tematykę archeologii, Autorzy przygotowali dwa rozdziały, opisujące najdawniejsze dzieje Pomorza, a także historię prowadzonych na jego terenie badań archeologicznych. Do wszystkich opisanych w niniejszym przewodniku miejsc twórcy dotarli osobiście, dzięki czemu przedstawione w książce informacje na temat stanu obiektów, możliwości dotarcia do nich, odległości, itd., są jak najbardziej aktualne i wiarygodne.

Wydawnictwo: Region
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka
Cena: 29,90 zł

Do kupienia m.in. w Gdańskiej Księgarni Naukowej (Gdańsk, ul. Łagiewniki 56).

Wydawnictwo Region

Marta Dzido „Kobiety Solidarności”

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, to one zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Podobno na murze stoczni wisiał transparent z napisem „Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę.” One odważyły się przeszkodzić. Miały przed sobą najlepsze lata życia. Młode kobiety, które zamiast spokoju i stabilizacji wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka, albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi. Nie przestały.

Od autorki: „Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne doprowadziły mnie w miejsce, gdzie natknęłam się na tajemniczą puszkę z taśmą filmową. Podpisano: Solidarność 80 - materiały produkcyjne odrzucone. Taśma nie była oglądana od ponad trzydziestu lat. Na nieznanym filmie o sierpniowym strajku zobaczyłam drobną brunetkę w jasnym swetrze, która stała nad tłumem robotników. Film był niemy, bo taśma z dźwiękiem gdzieś zaginęła. Nie wiem, co dziewczyna krzyczała do strajkujących, ale widać, że jej słuchali. Dziewczynie towarzyszył wąsaty mężczyzna. On dekadę później został prezydentem Polski. Ona zniknęła. Postanowiłam ją odnaleźć. Okazało się, że kobiet, które zostały wygumkowane z oficjalnej historii Solidarności, jest znacznie więcej.”

Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2016
Cena: 29,90 zł

Do kupienia m.in. w księgarni Świat Książki w Galerii Metropolia (Gdańsk, ul. Kilińskiego 4).

Świat Książki

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora