PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Chcesz dopisać się do spisu wyborców? Przyjdź osobiście do ZOM, bez wcześniejszej rezerwacji terminu

Chcesz dopisać się do spisu wyborców? Przyjdź osobiście do ZOM, bez wcześniejszej rezerwacji terminu
Zainteresowanie dopisaniem się do spisu wyborców czy otrzymaniem zaświadczenia, by móc zagłosować w dowolnym obwodzie na terenie całego kraju, jest w naszym mieście tak duże, że skończyły się już terminy rezerwacji wizyt w poszczególnych Zespołach Obsługi Mieszkańców. Nie ma jednak obawy, że nie uda nam się załatwić wyborczej sprawy - wystarczy przyjść, po prostu, do jednego z trzech ZOM, bez wcześniejszego umawiania.
28 czerwca wybieramy Prezydenta RP
28 czerwca wybieramy Prezydenta RP
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Na stronie gdansk.pl znajduje się zakładka, za pomocą której każdy mieszkaniec czy turysta może wcześniej zarezerwować termin wizyty w Urzędzie Miejskim czy w wybranych Zespołach Obsługi Mieszkańców. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba czekać w kolejce - jest się od razu obsługiwanym. Taka możliwość była także w związku z przygotowaniami do wyborów na Prezydenta RP, które odbędą się 28 czerwca br. 

 

   Wybory Prezydenta RP. Ponad dwa tysiące zgłoszeń w sprawie głosowania korespondencyjnego

 

- Sprawy wyborcze cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że wszystkie terminy w ramach rezerwacji wyczerpały się. Nie ma jednak obaw - każdy kto będzie chciał dopisać się do spisu wyborców lub odebrać zaświadczenie do głosowania może to zrobić bez umawiania się - zaznacza Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

A więc, jeżeli zamierzacie Państwo np. dopisać się do spisu wyborców, wystarczy po prostu przyjść do do jednego z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców:

  • przy Ul. Partyzantów 74
  • przy Ul. Wilanowskiej 2a
  • lub przy Ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba urzędu),

które specjalnie w tym celu wydłużają godziny obsługi. Od poniedziałku, 22 czerwca, do czwartku, 25 czerwca, będą czynne do godz 17:00, a w piątek 26 czerwca do godz 16.

 

  Wyszukiwarka komisji wyborczych. SPRAWDŹ, gdzie powinieneś w Gdańsku głosować w wyborach prezydenckich

 

Przypominamy, że termin na dopisanie się do spisu mija we wtorek 23 czerwca, a odbiór zaświadczeń - 26 czerwca.

 

Osoby które przebywają obecnie na kwarantannie bądź izolacji, lub będą na niej przebywać w dniu wyborów, czyli 28 czerwca, mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do 26 czerwca - chodzi o osoby, które rozpoczęły podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po piątym dniu przed dniem wyborów. To, czy faktycznie tak jest - w przypadku złożenia takiego wniosku w najbliższych dniach - pracownicy Urzędu Miejskiego będą sprawdzać na podstawie informacji od Głównego Inspektora Sanitarnego.

Głosowanie 28 czerwca br. odbędzie się metodą mieszaną: możliwe będzie w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie.

 

  Wybory Prezydenta RP. Sprawdź terminy, zasady, adresy komisji. Przed wyborami Urząd czynny dłużej

 

Do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

28 czerwca, w godz. 7 - 21, odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl