• Start
  • Wiadomości
  • „Chcemy, by nasi uczniowie byli ludźmi otwartymi”. SP57 podsumowuje międzynarodową działalność

„Chcemy, by nasi uczniowie byli ludźmi otwartymi”. SP57 podsumowuje międzynarodową działalność

Czego uczniowie w Gdańsku mogą nauczyć się od uczniów z Odessy? Jakie potrzeby mają młodzi Gruzini? O tym m.in. rozmawiano podczas konferencji Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku, na temat współpracy międzynarodowej. Udział w spotkaniu online wzięli m.in. Anna Maria Anders - Ambasador RP w Republice Włoskiej, oraz przedstawiciele Ambasady Gruzji w Warszawie, Konsulatu Ukrainy w Gdańsku i władz Gdańska.
18.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W czwartek, 18 lutego, w Szkole Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku odbyła się konferencja na temat współpracy międzynarodowej z udziałem m.in. konsula Ukrainy Lva Zakharchyshyna i zastępcy prezydent Gdańska Moniki Chabior (na zdjęciu pierwsi od lwewj)
W czwartek, 18 lutego, w Szkole Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku odbyła się konferencja na temat współpracy międzynarodowej z udziałem m.in. konsula Ukrainy Lva Zakharchyshyna i zastępcy prezydent Gdańska Moniki Chabior (na zdjęciu pierwsi od lwewj)
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Mieszcząca się przy ulicy Aksamitnej 8, w rejonie Biblioteki PAN i Przychodni Zdrowia na Wałowej, Szkoła Podstawowa nr 57 jest placówką wyjątkową w skali regionu, a nawet kraju. Jej niezwykłość wynika z budowania silnych międzynarodowych relacji - z zaprzyjaźnionymi placówkami oświatowymi w Gruzji i na Ukrainie.

- Wprowadzamy w naszej szkole innowacje. Z tego, co się orientuję, jeśli chodzi o poszerzoną współpracę międzynarodową, jesteśmy jedyną szkołą w Gdańsku, która w ten sposób pracuje. Podobnie jeśli chodzi o nauczanie u nas języków online. Przyznam, że nawet w skali kraju nie spotkałam się z nauczaniem języków z grupy kaukaskiej, czyli polskiego i gruzińskiego, po angielsku - cieszy się dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku, Anna Listewnik.

W szkole prowadzone są zajęcia, na których nauczany jest język ukraiński i wiedza o kulturze ukraińskiej - uczęszcza na nie 100 osób. 20 lutego ubiegłego roku dwie szkoły nr 57 - Szkoła Podstawowa nr 57 w Gdańsku i Chersońska Szkoła Specjalistyczna nr 57 (Ukraina) - podpisały umowę o współpracy.

- Stawiamy na projekty międzynarodowe, bo jest w nich synergia, jest w nich moc. Należy z tego czerpać i wymieniać się dobrymi praktykami. My mamy np. nowoczesne struktury, a Gimnazjum nr 7 w Odessie ma bardzo dobrze zorganizowany samorząd uczniowski, dzieciaki się tam twórczo rozwijają. Uczymy się tych praktyk od siebie wzajemnie - tłumaczy Anna Listewnik. - Chcę też, aby moi uczniowie nabywali podstawowe kompetencje językowe. Języka uczymy się najlepiej w środowisku rówieśniczym. Kiedy spotykają się online z kolegami i koleżankami z Ukrainy, i słyszą ten ukraiński w praktyce, a Ukraińcy słyszą polski, to wtedy mogą nauczyć się najwięcej.

W czwartek, 18 lutego, gdańska placówka oświatowa zorganizowała konferencję z partnerami projektów. Rozmawiano o korzyściach wspólnych, międzynarodowych działań edukacyjnych różnego rodzaju - między innymi o innowacyjnym projekcie „Lekcje języka polskiego i języka gruzińskiego w języku angielskim” z Abchaską Szkołą nr 5 w Kutaisi, ale i o nauce języka ukraińskiego od klasy pierwszej w SP57, o spotkaniach online z Chersońską Szkołą Specjalistyczną nr 57 oraz o projektach z Gimnazjum nr 7 w Odessie.

- To fantastyczna okazja do poszerzania horyzontów intelektualnych, ale i do wzmacniania emocjonalnych więzi między nami - mówił podczas konferencji Mariusz Maszkiewicz, Ambasador RP w Tbilisi. - To najlepsza edukacja młodzieży w stronę relacji międzynarodowych. Bardzo się cieszę, że tego typu spotkania mają miejsce - to jest nasza przyszłość.

Wydarzenie stanowiło podsumowanie dotychczasowych działań, ale i było okazją do snucia planów, które zostaną zrealizowane w przyszłości, a także do zapewnienia sobie wzajemnego wsparcia w określonych kwestiach. Swoją opinią na temat międzynarodowej współpracy podzieliło się też Kuratorium Oświaty.

- To, co dzieje się w SP57 i w szkołach partnerskich w Gruzji i na Ukrainie, jest dla nas bardzo cenną i ważną inicjatywą - podkreśliła Beata Wolak, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty. - Gdańska szkoła jest jedną z niewielu, które od razu zareagowały wtedy, kiedy zaczęło do nas przybywać coraz więcej osób zza wschodniej granicy. SP57 nie tylko pięknie zaopiekowała się tymi dziećmi, ale i zaczęła pokazywać ich kulturę naszym dzieciom.

 

 

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo