PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Chcę, żeby każdy w Gdańsku czuł sie dobrze". Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w gdansk.pl

"Chcę, żeby każdy w Gdańsku czuł sie dobrze". Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w gdansk.pl
Dla gdańszczanek i gdańszczan, dla miasta równie ważne są duże inwestycje jak tunel pod Martwą Wisłą czy nowe linie tramwajowe, jak i te “miękkie”: bon żłobkowy, nowe przedszkole, usługi społeczne - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, która była gościem portalu gdansk.pl
videoczat_prezydent_dulkiewicz_06
Aleksandra Dulkiewicz  programie 'Wszystkie Strony Miasta' mówiła m.in. o sporze wokół Westerplatte, obchodach 4 czerwca 1989 roku i miejskich inwestycjach. Rozmowę prowadzili red. Marek Wałuszko i red. Roman Daszczyński
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Jako prezydent, rządzi Gdańskiem od dwóch miesięcy, ale ciężar odpowiedzialności za sprawy Miasta wzięła na siebie wcześniej - po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. W środę 15 maja prezydent Aleksandra Dulkiewicz udzieliła naszemu portalowi półgodzionnego wywiadu w programie “Wszystkie strony miasta”. Rozmowa dotyczyła m.in. sporu wokół Westerplatte, obchodów wyborów 4 czerwca 1989 roku i miejskich inwestycji - zapis filmowy prezentujemy poniżej.

 

  • Westerplatte

- Dla mnie spór o Westerplatte to przede wszystkim pytanie, nie o to kto będzie zarządzał tym terenem, ale jaką mamy dziś koncepcje mówienia o historii tego miejsca - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Czy chcemy odbudować to, co było przed 1 września 1939 roku, a trzeba zaznaczyć że kształt tego, co dziś pozostało z Westerplatte, jest bardzo zmieniony, choćby wartownia nr 1 nie znajduje w tym miejscu co wcześniej, czy pokazać skutek heroicznej obrony, wnioski, które możemy wyciągnąć z tego wydarzenia. Mnie osobiście bliższa jest ta druga koncepcja.

Prezydent Dulkiewicz poinformowała też, że wspólnie z Mieczysławem Strukiem, marszłakiem woj. pomorskiego wysłała do ministra Glińskiego list z prośbą o rozmowę i dialog w sprawie organizacji obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września 2019 na Westerplatte.

 

  • Obchody wyborów 4 czerwca 1989 roku

Jak powiedziała Aleksandra Dulkiewicz obchody 30 rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku mają nie tylko przypomnieć historię sprzed 30 lat, ale podkreślić, że 4 czerwca dał nam podmiotowość jako obywatelom.

 

 

- Nasza obywatelskość wtedy wybuchła, zaczęły powstawać grupy nieformalne, były zakładane gazety, czasopisma - podkreśla Dulkiewicz. - W tych obchodach kładziemy nacisk na dwa filary: społeczny, bo ponad sto różnych organizacji z całej Polski zaprezentuje się w Gdańsku zachęcając do wspólnych aktywności. Drugi filar samorządowy, lokalny, który do dziś pełni kluczową rolę. To będzie przede wszystkim święto obywateli.

 

  • Co dalej z systemem rowerów Mevo?

- Mevo pozostawia wiele do życzenia, oczekiwanie na rower metropolitarny było ogromne i jesteśmy ofiarami tego oczekiwania - uważa prezydent Dulkiewicz. - Największym wyzwaniem jest system z ładowaniem baterii, operator przygotowuje obecnie realny plan naprawczy, na który czekamy. Trzeba podkreślić, że jesteśmy pierwszym tak dużym organizmem, bo to przecież kilkanaście gmin wokół Gdańska.

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl