PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Charytatywny koncert dla zoo. Przyjdź, posłuchaj, pomóż po powodzi
Charytatywny koncert dla zoo. Przyjdź, posłuchaj, pomóż po powodzi
Oliwskie zoo także ucierpiało po lipcowej powodzi. Miasto przekazało pieniądze na niezbędne naprawy, ale liczy się każda złotówka, dlatego Stowarzyszenie Artystyczne „Legalna Muzyka” organizuje koncert charytatywny. W sobotę 6 sierpnia 2016 r. dla zwierząt z miejskiego ogrodu zoologicznego zagra 13. wykonawców. Koncerty odbędą się na stadionie KS Olivia.

Ogród Zoologiczny w Gdańsku Oliwie: zwierzęta mają się dobrze, ale zoo po ulewie ucierpiało.
Ogród Zoologiczny w Gdańsku Oliwie: zwierzęta mają się dobrze, ale zoo po ulewie ucierpiało.
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

- W nocy z 14 na 15 lipca ulewa poczyniła znaczne szkody. Zalane wyspy gibbonów, pelikanów, podtopione domki tapirów, hipopotamów, zniszczony domek jeleni to skutki potężnej deszczowej nawałnicy. Obsunęła się skarpa w pobliżu ekspozycji bawołów i wielbłądów - poinformował Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża kilka dni po nawałnicy.

Czytaj: Oliwskie ZOO po ulewie. Są straty, ale zwierzęta mają się dobrze

Dzięki szybkiej akcji dyrektora Michała Targowskiego i pracowników zoo, żadne ze zwierząt nie ucierpiało, a już dzień po nawałnicy ogród funkcjonował normalnie. Jednak odbudowa zniszczeń potrwa. I co ważniejsze - pochłonie niemałe pieniądze. Urząd Miasta w Gdańsku przekazał na ten cel 630 tysięcy złotych. Ale jak mówi Jakub Werdenowski, jeden z pracowników gdańskiego zoo i właściciel klubu „Paszcza Lwa” w Gdańsku Oliwie, liczy się każda złotówka - dlatego wpadł na pomysł zorganizowania koncertu charytatywnego.

- Widziałem na własne oczy ile rzeczy zostało zniszczonych w trakcie ulewy. Na wybiegach tapirów, kapibar i hipopotamów, których opiekunem jestem, woda tak się podniosła, że wszystko było zalane. Do tej pory osuszamy ten budynek - mówi Werdenowski, który organizuje wydarzenie wspólnie ze Stowarzyszeniem Artystycznym „Legalna Muzyka", Miejskim Ogrodem Zoologicznym Wybrzeża i Fundacją Wspólnota Gdańska.

Na pomysł pozyskania dodatkowych funduszy na prace naprawcze w oliwskim ogrodzie wpadł spontanicznie. - Na swoim prywatnym profilu na Facebooku rzuciłem hasło: „Co byście powiedzieli na zorganizowanie koncertu po powodzi dla zoo?”. Ludzie natychmiast zaczęli się zgłaszać, wśród nich byli moi znajomi artyści i zespoły, które już u mnie kiedyś wystąpiły. Do niektórych zespołów sami się odezwaliśmy - wspomina Werdenowski. - Nie chcemy uzbierać konkretnej kwoty, bo każda złotówka się liczy. Zobaczymy jak to wyjdzie. To nasza pionierska akcja, ale mamy nadzieję, że przyjdzie jak najwięcej osób.

Łącznie wystąpi 14 wykonawców z Trójmiasta. Wśród nich będą uczennice Akademii Wokalu Star Project w Gdańsku, Pete True, The Moon, Sain, Ontagma, Arshenic, Udrożnić Pisuar, Alzheimer, Lamia Reno, Good Company, Bad Ol’ Pervz, Raus! of my eyes i 3CITY Stompers. - Przekrój muzyczny jest bardzo rozległy - od artystów, którzy wystąpią solowo, tylko z gitarą, po zespoły, w tym dwie kapele metalowe. Będzie dużo rockowej muzyki, trochę punkrocka, melodyjnego ska, ale i trochę muzyki spokojniejszej i standardów polskiej i zagranicznej muzyki - mówi Werdenowski.

Gwiazdą wieczoru będzie Radio Bagdad - rockowe trio z Gdańska, obecne na scenie muzycznej od ponad dziesięciu lat. Jak sami o sobie mówią, stylistycznie oscylują na styku rocka, punka, rock'n'rolla i indie, nie stawiając sobie żadnych barier stylistycznych. Na swoim koncie mają cztery płyty - ostatnią, zatytułowaną „Retransmisje” wydali w tym roku. Wystąpili m.in. na Przystanku Woodstock, w Jarocinie i na Open'erze.

Koncerty odbędą się w sobotę 6 sierpnia 2016 r. stadionie KS Olivia (Gdańsk, ul. Kościerska 4). Początek o godz. 12, przewidywane zakończenie o godz. 22. Bilet-cegiełka: 10 zł. Dla osób, które tego dnia odwiedzą ZOO do godz. 17 i przedstawią paragon zakupu biletu, oraz dla posiadaczy Gdańskiej Karty Dużej Rodziny lub Karty Gdańskiego Lwa - wstęp wolny.

Dochód w całości zostanie przekazany na konto Stowarzyszenia „Legalna Muzyka” a stamtąd bezpośrednio wpłynie do oliwskiego zoo.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze