Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Chamski wpis, obrażający dyrektora MIIWŚ, na Facebooku. Jest zawiadomienie do prokuratury!

Muzeum II Wojny Światowej złożyło do prokuratury Gdańsk-Śródmieście zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o obraźliwy wpis internauty pod adresem dyrektora tej instytucji, Pawła Machcewicza. Wpis, zawierający mocne przekleństwo, nie był kasowany przez 11 dni na profilu "Muzeum Westerplatte" na Facebooku.

Chamski wpis, obrażający dyrektora MIIWŚ, na Facebooku. Jest zawiadomienie do prokuratury!
A
A
data publikacji: 09 sierpnia 2016 r.

Profesor Paweł Machcewicz, dyrektor MIIWŚ. Muzeum złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z obraźliwym wpisem na stronie FB Muzeum Westerplatte.
Profesor Paweł Machcewicz, dyrektor MIIWŚ. Muzeum złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z obraźliwym wpisem na stronie FB Muzeum Westerplatte.
Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

W piśmie, które Muzeum II Wojny Światowej we wtorek, 9 sierpnia 2016 roku, skierowało do naszej redakcji, czytamy: 

"Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej.

W dniu 9 sierpnia b.r. Muzeum II Wojny Światowej złożyło w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk- Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego, co jest czynem ściganym z urzędu na podstawie artykułu 226 kodeksu karnego.

Polegało ono na umieszczeniu w dniu 29 lipca b.r. na profilu Muzeum Westerplatte na portalu www.facebook.com obraźliwego i wulgarnego komentarza pod adresem prof. dr hab. Pawła Machcewicza, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Wpis, naruszający godność i dobre imię dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, podający nieprawdziwe informacje i godzący w elementarne zasady współżycia społecznego, przez wiele dni był widoczny na stronie Muzeum Westerplatte, mimo, że niezwłoczne usuwanie tego rodzaju treści należy do obowiązków administratora strony, czyli w tym przypadku Pana Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, p.o. dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

Wpis został usunięty dopiero w godzinach wieczornych 8 sierpnia, po tym, gdy tego dnia napisała o nim prasa. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o podjęcie działań mających na celu ochronę dobrego imienia kierownika podlegającej mu instytucji kultury i zapobieżenie możliwości powtórzenia się podobnie bulwersujących zdarzeń".
 

Kliknij, aby powiększyć


MIIWŚ załącza także, w wysłanym do naszej redakcji mailu, scan ze strony FB Muzeum Westerplatte. Widać tam, że 29 lipca o godz. 17:19 jeden z użytkowników, podpisujący się Wojtek Chmielewski, napisał w komentarzu pod jednym z zamieszczonych postów, dotyczących MIIWŚ: "Paweł Machcewicz skur... [w oryginale nie ma wykropkowania - red.], który dostał tą posadkę za napisanie opasłych tomisk, gdzie oskarżał Polaków za zbrodnie w Jedwabnem. Poza tym tą gnidę bronią lewackie środowiska wychowane na Gazecie Wyborczej."
 

Kliknij, aby powiększyć

Prokuratura musi teraz ustalić, czy popełniono przestępstwo, a jeśli tak, to kto je popełnił, czyli kto dokonał obraźliwego wpisu.  

Kto prowadzi wskazany profil, na którym ukazał się obrażający prof. Machcewicza wpis? W poniedziałek, 8 sierpnia, na profilu FB Muzeum Westerplatte pojawił się nowy, obraźliwy wobec dziennikarzy wpis, z wyjaśnieniem: "Informacja dla ociężałych umysłowo pracowników "Gazety Wyborczej": to jest profil "Muzeum Westerplatte Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na W-tte", o czym bez problemu można znaleźć tu stosowną informację, a nie profil "Muzeum Westerplatte i Wojny 1939". Darz bór." 

 

www.gdansk.pl


Władze Muzeum II Wojny Światowej twierdzą, że administratorem tego profilu jest Mariusz Wójtowicz-Podhorski, czyli p.o. dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Dlatego poskarżyły się na jego zachowanie do ministerstwa kultury. 

Janusz Marszalec, wicedyrektor MIIWŚ: - Od lat wiemy, że fejsbukowy profil o nazwie Muzeum Westerplatte prowadzi Mariusz Wójtowicz. To jest jego profil. Niech weźmie za niego odpowiedzialność i za słowa na nim publikowane. Pan Wójtowicz, jeśli chce być naszym kolegą po fachu, musi nauczyć się blokować hejterów. Mariusz Wójtowicz prowadzi teraz poważną instytucję kultury, jaką jest Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, i musi zacząć stosować powszechnie obowiązujące normy. Nigdy wcześniej na żadnych stronach prowadzonych przez ludzi związanych z instytucjami kultury nie pojawiały się tak obraźliwe i chamskie wpisy. Kolega Wójtowicz wprowadza złe zwyczaje.   

Z wizytówki, jaką posiada redakcja gdansk.pl wynika, że inż. Mariusz Wójtowicz-Podhorski rzeczywiście jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Wójtowicz-Podhorski łączy więc funkcję p.o. dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 z funkcją prezesa Stowarzyszenia. 

Na profilu "Muzeum Westerplatte" Wójtowicz Podhorski napisał wczoraj w komentarzu do Wojtka Chmielewskiego: "Pisali o Tobie wczoraj, że się brzydko o Machcewiczu wyrażasz :)"

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ma na FB inny profil. Można go znaleźć tu

Gdansk.pl poprosił mailowo Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź. -
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora