• Start
  • Wiadomości
  • 759. Jarmark św. Dominika. Ceremonia zakończenia - klucze wróciły do magistratu

759. Jarmark św. Dominika. Ceremonia zakończenia - klucze wróciły do magistratu

Niedziela, 18 sierpnia 2019 r., była ostatnim dniem Jarmarku św. Dominika 2019. Uroczysta ceremonia kończąca imprezę odbyła się na przedprożach Dworu Artusa w Gdańsku. Uczestniczyły w niej tłumy mieszkańców i gości.
18.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Poduszki-upominki fruną w stronę publiczności
Poduszki-upominki fruną w stronę publiczności
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Już 20 minut przed ceremonią, która miała zakończyć Jarmark św. Dominika, przed Dworem Artusa zgromadził się spory tłum. Punktualnie o godz. 16 na przedprożach pojawili się szczudlarze i muzycy w strojach z dawnych epok. Mistrz ceremonii, w tej roli Michał Juszczakiewicz, powitał publiczność. Najważniejszym momentem uroczystości było symboliczne przekazanie przez kupców klucza do bram miasta na ręce władz Gdańska. 

- To była radosna i magiczna impreza - podsumował Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji. - W tym roku jarmark był bardziej międzynarodowy. Gościliśmy wystawców z aż 12 krajów, którzy handlowali na 750 stoiskach. Pojawiły się nowe strefy relaksu i koncertów. Nowe stoiska kulinarne.

Zobacz relację wideo:



- Od 10 lat, dzięki inspiracji prezydenta Pawła Adamowicza i naszej ciężkiej pracy jako organizatora, staramy się przybliżać jarmark mieszkańcom - mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora wydarzenia. - Nie chcemy traktować go wyłącznie jako produkt turystyczny. Myślę, że gdańszczanie pokazali i udowodnili swoją obecnością na placu Świętopełka, placu Kobzdeja, na Ołowiance, że tego chcą, tego pragną.

Prezes MTG Andrzej Bojanowski (z lewej) i wiceprezes MTG Paweł Orłowski (w środku) przekazują władzom Miasta symboliczny klucz. Odbiera go Alan Aleksandrowicz (po lewej), zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji
Prezes MTG Andrzej Bojanowski (z lewej) i wiceprezes MTG Paweł Orłowski (w środku) przekazują władzom Miasta symboliczny klucz. Odbiera go Alan Aleksandrowicz (po lewej), zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


W tym roku Jarmark Dominikański przekroczył granicę Motławy, gdyż strefę handlu antykami przeniesiono z ulicy Podwale Staromiejskie na Długie Ogrody. Jak dodał prezes Bojanowski, przeprowadzone przez MTG wywiady i ankiety udowodniły, że kolekcjonerzy którzy początkowo obawiali się takiego ruchu, w efekcie odnieśli na nowym miejscu sukces. 

To już koniec Jarmarku św. Dominik 2019. Spotkamy się za rok
To już koniec Jarmarku św. Dominik 2019. Spotkamy się za rok!
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Historia Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260. Wówczas to gdańscy dominikanie otrzymali od papieża Aleksandra IV zezwolenie na udzielanie 100-dniowych odpustów w dniu święta założyciela zakonu. Z tego powodu do miasta przybywali liczni pielgrzymi, a wraz z nimi kupcy. W XV wieku, w sierpniowe dni do gdańskiego portu zawijało przeszło 400 okrętów naładowanych najróżniejszymi dobrami z różnych stron świata.

Tradycja jarmarkowego handlu trwa w Gdańsku do dziś, a każdy rok przynosi nowe pomysły. Kupcom i kupującym towarzyszą ludzie sztuki, bo oferta kulturalna podczas trzech tygodni trwania imprezy jest bardzo bogata.

Kogut - symbol Jarmarku Św. Dominika
Kogut - symbol Jarmarku Św. Dominika
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Ceremonię zakończenia zwieńczyło wykonanie przez trębaczy i ratuszowy carillon specjalnie napisanego na jarmark hejnału. Skomponowany został z 759 nut. Każdego roku do tej kompozycji dochodzi jedna nuta w 2020 będzie ich 760. Tradycyjnie też organizatorzy i władze miasta rozdały publiczności kolorowe poduszki.

Podczas uroczystości wręczono też Grand Prix Jarmarku. Poniżej laureaci tegorocznej edycji konkursu.


KATEGORIA DOBRY POMYSŁ


GRAND PRIX:
THE CANDLE. PATRYCJA MARSZK z Gdańska za ekologiczne świece zapachowe
ul. Straganiarska, stoisko nr 95

WYRÓŻNIENIE:
MAGAMI POLAND z Warszawy za broszki życia
ul. Grobla III, stoisko nr 15

WYDAWNICTWO ADAMADA z Gdańska za książkę „Dobra robota”
oraz odwagę i pomysł w promowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych
ul. Grobla IV, stoisko nr 9

KATEGORIA DOBRY SMAK

GRAND PRIX Jarmarku św. Dominika 2019:
SMAKOSZ GRZEGORZ SIECZKOWSKI z Rybnika za kanapkę ze śledziem
Przystanek Ołowianka, stoisko nr 5

WYRÓŻNIENIE:
SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA „SIĘ KRĘCI” z Tczewa za lody rzemieślnicze
Przystanek Park Świętopełka, stoisko 219

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE

STACJA EKONOMIA SPOŁECZNA, stoiska na Placu Kobzdeja

 

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?