PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Centrum Praw Kobiet. Nowa grupa wsparcia dla gdańszczanek doświadczających przemocy

Centrum Praw Kobiet. Nowa grupa wsparcia dla gdańszczanek doświadczających przemocy
Fundacja Centrum Praw Kobiet w Gdańsku zaprasza mieszkanki Gdańska do udziału w grupie wsparcia dla kobiet z doświadczeniem przemocy ekonomicznej. Spotkania grupy rozpoczną się już w marcu, a kompleksową pomoc w tym zakresie, jaką oferuje gdański oddział Centrum Praw Kobiet finansuje Miasto Gdańsk.
Spotkania dla kobiet, które doświadczyły przemocy ekonomicznej będą odbywały się w każdą środę, w godz. 16.30-19.00
Spotkania dla kobiet, które doświadczyły przemocy ekonomicznej będą odbywały się w każdą środę w godz. 16.30-19.00
fot. Goran Horvat / Pixabay

 

Na tle przemocy fizycznej przemoc ekonomiczna może wydawać się mało dolegliwa. Jeśli mąż lub partner nie stosuje przemocy fizycznej, wiele kobiet uważa, że nie może być w ogóle mowy o przemocy. Tymczasem przemoc ekonomiczna może być nie mniej krzywdząca, niż fizyczne znęcanie się.

Przemoc ekonomiczna często współwystępuje z innymi formami przemocy, zawsze też jest formą przemocy psychicznej. Badania amerykańskie wskazują, że w ponad 90 proc. przypadków przemocy w rodzinie mamy do czynienia również z przemocą ekonomiczną.

 

Czym jest przemoc ekonomiczna?

Przemoc ekonomiczna wobec kobiet jest definiowana jako zachowania mające na celu kontrolę zdolności partnerki do nabywania, utrzymywania i korzystania z zasobów ekonomicznych gospodarstwa domowego. A wśród najczęściej zgłaszanych przez kobiety przejawów przemocy ekonomicznej są m.in.:
- zabranianie lub utrudnianie podjęcia pracy, a tym samym posiadania własnego dochodu,
- zabieranie dostępu do własnych pieniędzy,
- kontrolowanie wydatków,
- wydzielanie każdego grosza domagając się np. paragonów za zakupy, niełożenie na utrzymanie rodziny (np. nie płacenie za rachunki, nie kupowanie żywności),
- zmuszanie do nieodpłatnej pracy w firmie, którą prowadzi mąż/partner,
- zaciąganie bez porozumienia z osobą pożyczek lub kredytów obciążających wspólny budżet,
- niepłacenie alimentów lub uzależnianie płacenia alimentów od „posłuszeństwa” i określonych decyzji dotyczących wspólnego dziecka.

warsztaty
 
 

 

Pierwsza grupa wsparcia w ramach projektu "Silne i niezależne. Wsparcie kobiet z doświadczeniem przemocy ekonomicznej" rusza 18 marca.

Spotkania będą odbywały się w każdą środę, w godz. 16.30-19.00 przez 21 kolejnych tygodni. Gdańszczanki, które chcą skorzystać ze wsparcia w ramach projektu „Silne i niezależne” oraz uczestniczyć w zajęciach grupy wsparcia prosimy o zgłoszenie się telefoniczne lub osobiste do sekretariatu CPK w Gdańsku, przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11, telefon: 58 341 79 15 od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.

Pomoc w tym zakresie, jaką oferuje gdański oddział Centrum Praw Kobiet finansuje Miasto Gdańsk.

Grupa wsparcia to jedna z najważniejszych i najbardziej efektywnych form świadczonej przez CPK pomocy.

Podczas trwających prawie pół roku regularnych, cotygodniowych spotkań kobiety zostają zaakceptowane i zrozumiane, poznają inne osoby w podobnej sytuacji i wspólnie odnajdują w sobie siłę, aby wyrwać się z przemocy, rozumieją swoje emocje i dowiadują się, jak je przeżywać, aby pomagały, a nie obciążały, dowiadują się, jak zadbać o swoje zdrowie, bezpieczeństwo i potrzeby, wzmacniają swoją motywację i wiarę we własne możliwości, jest im łatwiej wytrwać w postanowieniu walki o swoje prawo do godnego życia, szczęścia, samorealizacji i niezależności.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl