PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Centrum Hewelianum już jest gdańskim Central Parkiem! Obejrzyj wideoczat
Centrum Hewelianum już jest gdańskim Central Parkiem! Obejrzyj wideoczat
Gośćmi wideoczatu z cyklu Wszystkie Strony Miasta byli Paweł Golak, dyrektor Centrum Hewelianum i Joanna Bieganowska, rzecznik prasowy Centrum. Nasi rozmówcy byli zgodni, że Centrum Hewelianum, zarówno zabytki forteczne jak i otoczenie parkowe, silnie wpisało się w krajobraz miasta i już od dawna śmiało można porównywać je do Central Parku.
Impreza plenerowa z okazji 10-lecia Centrum Hewelianum
Impreza plenerowa z okazji 10-lecia Centrum Hewelianum
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Centrum Hewelianum obchodziło w tym roku jubileusz 10-lecia działalności i to był pretekst nie tylko do podsumowań, ale też do pokazania, jaka będzie przyszłość tej instytucji i tej części Gdańska, w której się ono znajduje. Zdaniem gości programu Wszystkie Strony Miasta porównanie Centrum Hewelianum do nowojorskiego Central Parku nie jest na wyrost.

- Centrum Hewelianum to otwarty teren, położony w sercu miasta. Zajmuje powierzchnię 21 hektarów. Samo Centrum to ośrodek, który nastawawiony na promocję nauki, ma też oferte edukacyjną i kulturalną. Dużym walorem jest też to, że znajduje się tu jeden z najlepiej zachowanych kompleksów militarnych – mówił dyrektor Golak.

Mapping 3D na ścianie Wozowni
Mapping 3D na ścianie Wozowni
zdj. Paweł Marcinko/KFPNie jest łatwo podać dokładną liczbę odwiedzających, bo to nie tylko osoby kupujące bilety, ale też wszyscy, którzy udają się na Górę Gradową, spacerują po terenach parkowych, czy odwiedzają wystawę plenerową. Dyrektor Paweł Golak szacuje, że w ubiegłym roku, który był przełomowy, Centrum Hewelianum odwiedzić mogło nawet 220 tys. osób.

Czytaj też: Dom Zdrojowy - obiecujące wizualizacje projektu modernizacji wizytówki Brzeźna

- W tym roku bardzo dużo osób korzystało z naszych ofert letnich takich jak np. mapping 3D na fasadzie Wozowni Artyleryjskiej. 22 lipca, kiedy obchodziliśmy nasz szacujemy, że odwiedziło nas 5 tysięcy osób, które skorzystały z oferty plenerowej. Niezapomniane były szczególnie coroczne sierpniowe obserwacje nieba. W tym roku mieliśmy wyjątkowe szczęście, bo było zaćmienie księżyca. Nie uda nam się tego powtórzyć przez następnego 130 lat – mówiła Joanan Bieganowska, rzecznik prasowy Centrum Hewelianum.


Zobacz cały program:


Dyrektor Golak przypomniał, że w najbliższym czasie czeka Centrum Hewelianum kilka inwestycyjnych wyzwań. Najważniejsze to rewitalizacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie, który zyska nowe funkcje. Powstanie tam, z myślą o zielonych szkołach, centrum edukacji ekologicznej. Przetarg  już niebawem. Drugim ważnym wyzwaniem jest budowa Planetrium, tu również lada moment można spodziewać się ogłoszenia przetragu.

Czytaj też: Jest dofinansowanie. Budowa planetarium rusza za pół roku