PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Elewacje gotowe, trwa budowa dróg

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Elewacje gotowe, trwa budowa dróg
Na edukacyjnej mapie Gdańska wkrótce odznaczona zostanie najmłodsza placówka. Na granicy Jasienia i Ujeściska powstaje nowoczesny gmach szkoły podstawowej, budowany m.in. z ekologicznych drewnianych elementów prefabrykowanych. Pierwszy dzwonek powinien tu zabrzmieć już 2 września br.
Na placu budowy szkoły przy ul. Jabłoniowej trwają już prace wykończeniowe
Na placu budowy szkoły przy ul. Jabłoniowej trwają już prace wykończeniowe
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Co obecnie dzieje się na placu budowy?

Trwają prace brukarskie przy budowie dróg dojazdowych do placówki, parkingów oraz dziedzińca szkolnego. Zakończono z kolei prace przy zakładaniu elewacji we wszystkich budynkach. Prowadzone są natomiast roboty wewnątrz szkoły, w tym prace tynkarskie oraz wykończeniowe. Rozpoczęto także nasadzenia zieleni oraz budowę boiska sportowego.

Na plac budowy zajrzała przed tygodniem delegacja kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski, którzy brali udział w organizowanym w naszym mieście Forum Komunalwood. Przyglądali się całej inwestycji, ponieważ szkoła ta, podobnie jak kilka innych publicznych placówek w naszym mieście, powstaje w ekologicznej drewnianej technologii. Szkoła przy ul. Jabłoniowej okazuje się być największym drewnianym obiektem w tej części Europy.

Przypomnijmy. Ten szkolny kompleks będzie się składać z trzech budynków. W dwóch obiektach znajdą się sale dydaktyczne, w trzecim - sala gimnastyczna oraz aula widowiskowo-konferencyjna.

W trzykondygnacyjnym budynku dydaktycznym (A) znajdzie się 25 oddziałów szkolnych. Będą tu sale lekcyjne, biblioteka (dostępna również dla osób spoza szkoły), szatnie dla uczniów i pracowników, węzły sanitarne i pomieszczenia socjalne. Do tego będą się tu mieścić również pomieszczenia administracyjne wraz gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym. W budynku znajdą się także pomieszczenia magazynowe i techniczne oraz radiowęzeł.

W drugim dwukondygnacyjnym budynku dydaktycznym (B) mieścić się będzie 21 oddziałów szkolnych. Znajdą się tu m. in. gabinety i pracownie przedmiotowe. W tej części kompleksu będą również pomieszczenia dla nauczycieli, w tym pokój nauczycielski, gabinet psychologa i pedagoga.

Budynek sali gimnastycznej (C) będzie trzykondygnacyjny. Oprócz sali sportowej dla 200 osób, znajdzie się tu nowoczesna aula widowiskowo-konferencyjna dla około 300 użytkowników, zespół sal gimnastycznych, korekcyjnych (dla 50 osób), a także pokój nauczycielski, pomieszczenia sanitarne i socjalne. W tym budynku zaplanowano też salę korekcyjną przystosowaną do prowadzenia zajęć artystycznych i tanecznych oraz szatnie, magazyny i pomieszczenia techniczne.

W ramach inwestycji na terenie przyszkolnym powstają też boiska: piłkarskie i wielofunkcyjne (do piłki koszykowej, siatkowej, tenisa), bieżnia, skocznia w dal oraz plac zabaw dla najmłodszych uczniów.

Koszt budowy całego kompleksu szkolnego to 76,6 mln zł.

W ramach Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa, od września 2018 roku, funkcjonuje już przedszkole. Opiekę w tej placówce znalazło 250 dzieci. Jest to budynek modułowy, o konstrukcji drewnianej, który posiada wspólną część żywieniową, administracyjną, socjalną i ogólnorozwojową (salę wielofunkcyjną). W ramach inwestycji powstał również plac zabaw oraz dojazd do przedszkola.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze