• Start
  • Wiadomości
  • Carillony "po gdańsku". Posłuchaj wykładów i koncertu w św. Katarzynie

Carillony "po gdańsku". Posłuchaj wykładów i koncertu w św. Katarzynie

W poniedziałek, 10 czerwca, o godz. 16 w wieży kościoła św. Katarzyny odbędą się bezpłatne wykłady na temat carillonu oraz koncert. O historii dawnej muzyki opowiedzą niderlandzki carillonista Gert Oldenbeuving oraz miejska carillonistka Monika Kaźmierczak. Gdzie jeszcze posłuchamy dźwięków tego niezwykłego instrumentu?
10.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Monika Kaźmierczak, gra dla gdańszczan już od kilkunastu lat. Tytuł miejskiej carillonistki otrzymała z rąk prezydenta Pawła Adamowicza we wrześniu 2018 roku
Monika Kaźmierczak, gra dla gdańszczan już od kilkunastu lat. Tytuł miejskiej carillonistki otrzymała z rąk prezydenta Pawła Adamowicza we wrześniu 2018 roku
Maciej Kosycarz/KFP

 

Koncert „na dwie ręce” poprzedzą trzy krótkie, dwudziestominutowe, wykłady o historii i teraźniejszości carillonów w języku polskim oraz angielskim, które rozpoczną się o godz. 16.

Dr Monika Kaźmierczak opowie o samym instrumencie - skąd się wywodzi, jaka jest technika grania, gdzie znajduje się ich najwięcej oraz o charakterystyce carillonów gdańskich, a Gert Oldenbeuving - lider warsztatów carillonowych z Holandii, przybliży słuchaczom kulturę carillonową w Zutphen - mieście, z którego pochodzi.

- Od ponad 450 lat carillony nadają dźwiękiem rytm naszemu miastu. Dzwony, z których się składają, ważą od kilku kilogramów do kilku ton. W Polsce carillony znajdują się tylko w Gdańsku – mówi dr Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.

Gdańsk przywraca stanowisko miejskiego carillonisty. Otrzyma je Monika Kaźmierczak

Około godz. 17 oboje wykładowcy zagrają koncert.

Gert Oldenbeuving to bardzo ważna postać dla idei carillonów gdańskich. Wybitny interpretator dzieł Bacha, Vivaldiego, Händla, a także gdańskiego kompozytora Hakenbergera był też nauczycielem gdańskich carillonistów oraz promotorem i aktywnym lobbystą Kongresu w Gdańsku, który odbył się w 2006 roku. W uznaniu jego zasług dla kultury polskiej Prezydent RP odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.

Gert Oldenbeuving na co dzień jest carillonistą Zutphen, Nijmegen, Arnhem, profesorem carillonu Konserwatorium w Arnhem i konsultantem ludwisarni Royal Eijsbouts, która odlała gdański carillon. To również on wykonał w dniu 28 listopada 1998 roku pierwszy po wojnie koncert na carillonie św. Katarzyny i inaugurował później także powstanie dwóch kolejnych gdańskich carillonów.

Artysta prowadził w Gdańsku kurs carillonowy, który ukończyło kilkanaście osób, między innymi pierwsza carillonistka Gdańska Małgorzata Fiebig, obecna carillonistka Monika Kaźmierczak, także prof. Danuta Popinigis, Anna Kasprzycka, Wojciech Lauer, Katarzyna Piastowska i wiele innych adeptów carillonu.

To również były prezydent Niderlandzkiej Gildii Carillonowej i organizator Światowego Kongresu Carillonowego w Zutphen w 1990 r.

Monika Kaźmierczak: "Samotność na wieży ma swój urok". Wywiad z miejską carillonistką

 

Program wydarzenia:

Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, ul. Profesorska 3

godz. 16 - Monika Kaźmierczak (Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku)

Carillon – “Niezwykły instrument na „wysokościach”

godz. 16.20- Gert Oldenbeuving (Zutphen, Holandia)

“Zutphen and the carillonculture in the 17th century”

godz. 16.40 - Monika Kaźmierczyk

“Dźwięki pamięci – gdańskie carillony wczoraj i dziś”

godz. 17 – koncert, wieża kościoła św. Katarzyny oraz skwer im. Jana Heweliusza

 

Wstęp: bezpłatny.

 

Edukacyjne koncerty carillonu mobilnego „Gdańsk” w różnych punktach Gdańska

Trwa kolejna odsłona edukacyjnych koncertów carillonowych w mieście. Gdańscy carilloniści będą grać i opowiadać ciekawostki o instrumencie podczas krótkich pokazów w różnych miejscach Gdańska. Zagrają carilloniści: Magdalena Cynk - kompozytor, Anna Kasprzycka, Monika Kazmierczak oraz Wojtek Lauer. Odbędą się również koncerty specjalne - z trębaczem Emilem Miszkiem zagra Monika Kaźmierczak. Koncerty odbędą się 16 czerwca i 6 lipca.

Będzie można również dowiedzieć się więcej o instrumencie dzięki mini wystawie.

 

PLAN KONCERTÓW

15 czerwca, Park Świętopełka, 12.00-18.00 – Wojtek Lauer

16 czerwca, Park Oruński (przy przedszkolu), 12.00-18.00 – Monika Kaźmierczak i Emil Miszk (koncert specjalny o 16.30)

20 czerwca, ul. Łąkowa/Kieturakisa, 11.00-18.00 – Anna Kasprzycka

22 czerwca, okolice Cristala, 12.00-18.00 – Anna Kasprzycka

6 lipca, ul. Północna, 13.00-21.00 – Monika Kaźmierczak i Emil Miszk

7 lipca, Sobieszewo, parking przed kościołem, 9.00-18.00 – Monika Kaźmierczak

11 listopada, Targ Węglowy, ok. 12.00 – Monika Kazmierczak.

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku