PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Cały dzień pod żaglami z gdańskimi oldtimerami - weź udział w rejsie zabytkowej flotylli

Cały dzień pod żaglami z gdańskimi oldtimerami - weź udział w rejsie zabytkowej flotylli
Ruszyła rejestracja dla chętnych do udziału w żeglarsko-turystycznej przygodzie adresowanej do miłośników jachtingu. W pierwszą sobotę września (4 września), jedyny raz w sezonie flotylla pięciu gdańskich oldtimerów wypłynie w całodzienny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej.
Flagowy żaglowiec Gdańska Generał Zaruski  podczas IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej w 2020 roku
Flagowy żaglowiec Gdańska "Generał Zaruski" podczas IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej w 2020 roku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

“Generał Zaruski”, “Antica”, “Baltic Star”, “Bonawentura”, “Bryza H” - Gdański Ośrodek Sportu zaprasza setkę załogantów na wyjątkową żeglarską podróż przez wieki na pokładzie wymienionych gdańskich oldtimerów w ramach unijnego projektu “Baltic Pass - Maritime Heritage Tours”.

Całodzienna sentymentalna podróż rozpocznie się o godz. 9.30 od zwiedzania Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance. Następnie załoganci zamustrują się na pokłady pięciu żaglowców ii rozpoczną żeglugę. Po wypłynięciu na Zatokę Gdańską, uczestnicy wezmą udział w stawianiu żagli, nawigowaniu, a załoga stała stworzy niepowtarzalną okazję by stanąć za kołem sterowym danego statku. W przerwie między kolejnymi aktywnościami zadbamy o ciepły posiłek i przekąskę, a kapitanowie umilą czas snując swoje morskie opowieści.

Impreza zakończy się ok. godz. 18.30, również pod siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz w Marinie Gdańsk - w zależności od tego, gdzie cumuje dany oldtimer.

Rekrutacja prowadzona jest na stronie internetowej “Generała Zaruskiego”, oddzielnie na każdy z oldtimerów, do wyczerpania wolnych miejsc. Koszt rejsu wynosi 150 PLN/osobę.

 

Bonawentura - jeden z pięciu oldtimerów na pokładzie którego można wypłynąć na początku września
Bonawentura - jeden z pięciu oldtimerów na pokładzie którego można wypłynąć na początku września
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Trasa rejsu wiedzie wzdłuż miejsc związanych z dziedzictwem morskim regionu:

  • Narodowe Muzeum Morskie - kompleksowe muzeum oparte na kilku reprezentacyjnych obiektach, takich jak Spichlerze na wyspie Ołowianka, statek parowy “Sołdek”, Żuraw, czy Centrum Kultury Morskiej. W zbiorach NMM znajdziemy zabytki związane z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz morską historią Polski.
  • Twierdza Wisłoujście – unikatowy pomnik fortyfikacji, dawniej położony przy głównym wejściu do portu gdańskiego, którego najważniejszym zadaniem była kontrola, ochrona i nawigacja światłem latarni statków kupieckich. Obecnie co roku odbywają się tu inscenizacje bitw morskich, spotkania z grupami rekonstrukcji historycznych, warsztaty dawnego rzemiosła, konferencje oraz wykłady.
  • Pomnik Obrońców Wybrzeża – doskonale wszystkim znany pomnik na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Pomnik w formie kopca, z monumentem o wysokości 25 metrów, upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża z września 1939 roku.
  • Latarnia morska w Nowym Porcie – jedna z najpiękniejszych latarń morskich północnej Europy. Mierząca 27 metrów wysokości latarnia została zbudowana w 1893 roku. Według legendy jest ona bliźniaczką najpiękniejszej latarni morskiej Ameryki – w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego. W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane stare historyczne urządzenia optyczne (m.in. Kula Czasu), a z jej szczytu zachwycający widok na port gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl