Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Cała Polska czyta „Quo vadis”. Gdańsk też - i to na przedprożu, na pięknej ul. Mariackiej

W pierwszą sobotę września cała Polska znów sięga po fundamentalne dla naszej kultury dzieło literackie. W ubiegłym roku odbyło się zbiorowe czytanie „Lalki” Bolesława Prusa - w tym będzie okazja, żeby przypomnieć sobie „Quo vadis” noblisty Henryka Sienkiewicza. W Gdańsku fragmenty powieści publicznie przeczytają m.in. aktorzy: Katarzyna Figura, Krystyna Łubieńska i Florian Staniewski. Wstęp wolny!

Cała Polska czyta „Quo vadis”. Gdańsk też - i to na przedprożu, na pięknej ul. Mariackiej
A
A
data publikacji: 02 września 2016 r.

Larry Okey Ugwu i Barbara Piórkowska odczytali fragmenty dzieł Aleksandra Fredry podczas Narodowego Czytania w 2013 roku.
Larry Okey Ugwu i Barbara Piórkowska odczytali fragmenty dzieł Aleksandra Fredry podczas Narodowego Czytania w 2013 roku.
Kamil Zwięgeła/iBedeker.pl

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest popularyzacja dzieł literackich, fundamentalnych dla polskiej kultury; wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.

Akcję zainaugurowała publiczna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a rok później w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2014 roku Polacy sięgnęli po „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, a podczas ostatniej edycji do „Lalki” Bolesława Prusa.

Dotychczas to prezydent decydował o tym, która powieść będzie bohaterką Narodowego Czytania, jednak tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania w lutym tego roku. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. - „Quo vadis” to piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić - skomentował wynik głosowania prezydent Andrzej Duda.

Publiczne odczytanie fragmentów zwycięskiej powieści odbędzie się w całej Polsce w sobotę 3 września - w Gdańsku na przedprożu Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42), w godz. 12-15. - Oprócz czytania przygotowaliśmy różne atrakcje, ściśle związane z „Quo vadis”. Będzie quiz wiedzy o książce, przygotowaliśmy też cytaty w formie dymków, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie, i wiele innych - zaprasza Przemysław Czaja, Kierownik Działu Promocji Literatury w Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Wśród osób czytających fragmenty „Quo vadis” będą aktorzy: Katarzyna Figura, Krystyna Łubieńska i Florian Staniewski, przedstawiciele imigrantów mieszkający w Gdańsku, bibliotekarze, blogerzy i chętni, którzy wcześniej się zgłosili. I tu nie zabraknie niespodzianek. - Zgłosiła się do nas para czytelników, która poznała się podczas Narodowego Czytania kilka lat temu w Gdańsku. Zostali przypadkowo połączeni tekstem Fredry, który mieli wspólnie odczytać. I od tamtej pory są razem. Właśnie obchodzą swoją trzecią rocznicę. Podczas tegorocznego czytania także wystąpią razem. Przygotowaliśmy dla nich małą niespodziankę - mówi z uśmiechem Przemysław Czaja.

Wstęp wolny.

Zobacz też: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Grassomania-w-tym-roku-w-niezwyklym-miejscu-Wiecie-gdzie,a,60121

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora