PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego, księga kondolencyjna do soboty
Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego, księga kondolencyjna do soboty
Od północy (z czwartku na piątek) do godz. 19 w sobotę (15-16 lutego) w Polsce obowiązuje żałoba narodowa po śmierci śp. premiera Jana Olszewskiego Gdańszczanie mogą oddać hołd zmarłemu wpisując się do księgi kondolencyjnej, dostępnej do soboty 16 lutego, do godz. 15.00.
Jan Olszewski zmarł 7 lutego br. w Warszawie. W latach 1991-1992 był premierem rządu RP
Jan Olszewski zmarł 7 lutego br. w Warszawie. W latach 1991-1992 był premierem rządu RP
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Księgę kondolencyjną znajdziemy na pierwszym piętrze, w holu Nowego Ratusza, czyli w budynku, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska. Księga wystawiona jest od 12 lutego (wtorek), w godz. 8 - 15, do soboty - 16 lutego. Jako pierwszy swój wpis umieścił abp Sławoj Leszek Głódź.

- Napisałem, że żegnamy męża stanu, człowieka sprawiedliwego i prawego, a Polska takich ludzi potrzebuje - mówił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.W księdze swój wpis zamieściła też Aleksandra Dulkiewicz, która pełni obowiązki prezydenta Miasta Gdańska.

- Pan premier Olszewski to przedstawiciel tego pokolenia, które przeżyło II wojnę światową, sam był żołnierzem Szarych Szeregów, ale także w czasach komunistycznych stawał po dobrej stronie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska. - Wykorzystywał swoje doświadczenie prawnicze i był obrońcą w procesach politycznych już od lat sześćdziesiątych.

Prezydent Dulkiewicz zwróciła także uwagę na symbolikę daty śmierci Jana Olszewskiego związaną z 30. rocznicą obrad Okrągłego Stołu. Zaraz po Aleksandrze Dulkiewicz do księgi kondolencyjnej wpisali się jej zastępcy: Piotr Grzelak, Piotr Kowalczuk i Piotr Borawski. Obecny był także wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- Przypomniały mi się słowa z wystąpienia Jana Olszewskiego tej pamiętnej nocy w których mówił, że chce zawsze wyjść ma ulice swojego miasta i móc popatrzeć ludziom w oczy – mówił Dariusz Drelich wojewoda pomorski. - Tak żył i to była jego wielkość. Zawsze starał się zachowywać uczciwie. Był uczciwy i był wielkim patriotą.Do księgo kondolencyjnej można się wpisywać przez pięć dni - od wtorku (12 lutgeo) do soboty (16 lutego) - w godz. 8-15.
Do księgo kondolencyjnej można się wpisywać przez pięć dni - od wtorku (12 lutgeo) do soboty (16 lutego) - w godz. 8-15.
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Swoje wpisy umieścili także przedstawiciele rady miasta: Beata Dunajewska i Mateusz Skarbek.


Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze