PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Utrzymać się w elicie. MH Automatyka walczy o utrzymanie [ROZMOWA]

Utrzymać się w elicie. MH Automatyka walczy o utrzymanie [ROZMOWA]
- Wszyscy zdają sobie sprawę z ciężaru gatunkowego tych meczów, nikt nie dopuszcza myśli, że może nas zabraknąć w gronie najlepszych drużyn w kraju - mówi Przemysław Tutaj, dyrektor sportowy MH Automatyki. Gdańscy hokeiści w sobotę i niedzielę, 3-4 marca, w hali Olivia zagrają dwa pierwsze spotkania z Anteo Naprzód Janów.

Jeden z meczów sezonu zasadniczego z GKS Jastrzębie
Jeden z meczów sezonu zasadniczego z GKS Jastrzębie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Cel, czyli awans do play-off Polska Hokej Ligi, nie został zrealizowany. Bezpośredni awans gwarantowało zajęcie minimum szóstej pozycji po sezonie zasadniczym. Hokeiści MH Automatyki byli na ósmej. O dwa wolne miejsca w ćwierćfinałach rywalizowali jeszcze w pre play-off z Polonią Bytom (drugą parę stanowiły PGE Orlik Opole i Anteo Naprzód Janów). Po dwóch porażkach (2:3 u siebie i 0:4 na wyjeździe) gdańszczanom pozostała jedynie walka o utrzymanie.

- Degradacja może oznaczać dla nas koniec ligowego hokeja, bo koszty utrzymania są niewspółmierne do przychodów sponsorskich i zainteresowania na zapleczu ekstraklasy. Nie chcę rzucać hasłami, że gramy o życie, ale naprawdę nie możemy dopuścić do spadku z elity - mówił portalowi trojmiasto.pl prezes MH Automatyki Bartosz Purzyński. 

Rywalem „o życie” będzie Anteo Naprzód Janów, jeden z najsłabszych zespołów Polska Hokej Ligi. W sezonie zasadniczym podopieczni trenera Andrieja Kowaliowa wygrali wszystkie cztery spotkania: 6:3 u siebie, 3:2 na wyjeździe, 8:3 na wyjeździe, 3:2 (u siebie po rzutach karnych). Ten ostatni mecz rozegrany został 9 lutego, czyli w okresie ewidentnego kryzysu gdańszczan a w bramce janowian stał już Czech Patrik Spesny, który zmienił oblicze swego nowego zespołu.

Rywalizacja o utrzymanie trwa do czterech zwycięstw. Pierwsze dwa mecze w sobotę i niedzielę, 3-4 marca, w hali Olivia. 


O aktualnej sytuacji w MH Automatyce oraz szansach na wygranie rywalizacji z Anteo Naprzód Janów rozmawiamy z Przemysławem Tutajem, wiceprezesem zarządu i dyrektorem sportowym gdańskiego klubu.

Waldemar Gabis: Analizowaliście przegrane mecze z Polonią Bytom w pre play-off? Gdzie upatrujecie przyczyn porażki?

Przemysław Tutaj: - Decydujące było pierwsze spotkanie, w którym jeszcze na pięć minut przed końcem prowadziliśmy 2:1. Chwila dekoncentracji kosztowała nas utratę dwóch goli i w efekcie przegraną. Na własnym lodzie Polonia była zespołem skuteczniejszym i zasłużenie wygrała. Na pewno wpływ na to miały kontuzje, z którymi borykaliśmy się przez cały styczeń. Przed spotkaniami pre play-off nie trenowali z zespołem w pełnym wymiarze Jan Steber, Petr Polodna, a w dniu pierwszego meczu rozchorował się Josef Vitek i w Gdańsku nie wystąpił, w Bytomiu grał nie w pełni sił. Brakowało Yannicka Munda i Oskara Lehmanna. Trzeba także pamiętać, że Polonia to nie jest słaby zespół. Mieli swoje problemy organizacyjne i finansowe, lecz uporali się z nimi przed najważniejszą częścią sezonu. Przyszedł nowy trener, na koniec stycznia wzmocniło ich dwóch obcokrajowców.

Cel, czyli awans do play-off nie został zrealizowany. 

- Niestety, celem był awans do play-off i bezpieczne utrzymanie w lidze. Nowy system rozgrywek okazał się dla nas pechowy, bowiem w poprzednich sezonach ósme miejsce po sezonie zasadniczym gwarantowało awans do play-off. Wszyscy znaliśmy jednak reguły z wyprzedzeniem i wiedzieliśmy, o co gramy. Teraz nie ma czasu na szczegółowe analizy, bowiem przed nami najważniejsze mecze w sezonie, na które musimy być przygotowani jak najlepiej. Chcemy potwierdzić, że jesteśmy zespołem lepszym niż Naprzód Janów i że należy nam się miejsce w Polskiej Hokej Lidze. Udowadnialiśmy to niejednokrotnie. Jeszcze w połowie stycznia ograliśmy GKS Tychy i toczyliśmy wyrównane mecze z Podhalem Nowy Targ czy Comarch Cracovią.

Jakie nastroje panują w drużynie przed meczami o utrzymanie?

- Wszyscy zawodnicy zdają sobie sprawę z ciężaru gatunkowego tych meczów, nikt nie dopuszcza myśli, że w przyszłym sezonie może zabraknąć nas w gronie najlepszych drużyn kraju. Zdecydowana większość graczy ma już zeszłoroczne doświadczenie, kiedy to o utrzymanie w lidze rywalizowaliśmy z Toruniem.

W jakim składzie przystąpicie do meczów z Naprzodem Janów. Czy któryś z kontuzjowanych zawodników wróci do składu?

- To będzie rozstrzygać się do ostatniej chwili. Jest szansa, że do gry wrócą Yannick Mund i Oskar Lehmann, ale raczej nastąpi to w trakcie rywalizacji niż podczas pierwszych spotkań w Gdańsku. Na uraz mięśniowy narzeka także Adam Skutchan, ale jest szansa, że na sobotę będzie gotowy.

Silne i słabe strony najbliższego rywala?

- Motorem napędowym Naprzodu są czescy obcokrajowcy oraz kilku doświadczonych polskich zawodników. W styczniu do drużyny dołączył czeski bramkarz Patrik Spesny i wydatnie wzmocnił janowian na tej pozycji. Naprzód w trakcie sezonu udowadniał, że jeśli dobrze „wejdzie w mecz” to jest w stanie walczyć o korzystny rezultat nawet z dużo silniejszymi kadrowo zespołami. Mimo, że przez cały sezon byli outsiderem rozgrywek to w żaden sposób nie możemy lekceważyć tej drużyny.

Co zrobić, by wygrać i uniknąć degradacji?

- Rywalizacja toczy się do czterech wygranych spotkań. Trudno więc będzie tu mówić o przypadku. Musimy zagrać konsekwentnie, wykazać dużo serca do gry i waleczności.


Terminarz meczów o utrzymanie w PHL:

  • 3 marca (sobota), MH Automatyka - Anteo Naprzód Janów, godz. 18.00
  • 4 marca (niedziela), MH Automatyka - Anteo Naprzód Janów, godz. 17.00
  • 10 marca, Anteo Naprzód Janów - MH Automatyka
  • 11 marca, Anteo Naprzód Janów - MH Automatyka
  • ew. 16 marca, MH Automatyka - Anteo Naprzód Janów
  • ew. 18 marca, Anteo Naprzód Janów - MH Automatyka
  • ew. 19 marca, MH Automatyka - Anteo Naprzód Janów


Zawodnicy tradycyjnie liczą na wsparcie kibiców
Zawodnicy tradycyjnie liczą na wsparcie kibiców
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

WYGRAJ BILETY NA MECZ - KONKURS DLA CZYTELNIKÓW

Dla naszych Czytelników mamy bezpłatne podwójne wejściówki na mecz MH Automatyki Gdańsk z Anteo Naprzód Janów w sobotę, 3 marca. Wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na jedno pytanie.

PYTANIE:

Ile razy MH Automatyka Gdańsk pokonała Anteo Naprzód Janów w sezonie zasadniczym Polska Hokej Lidze?

Odpowiedzi z podaniem własnego imienia i nazwiska należy przesyłać do piątku, 2 marca 2018 roku, do godz. 12.00 na adres mail: konkurs@gdansk.pl. Zwycięzców o odebraniu biletów poinformujemy drogą elektroniczną. W temacie maila prosimy wpisać: MH AUTOMATYKA.

REGULAMIN KONKURSU

1. Organizatorem konkursu "Bilety na mecz hokeja na lodzie MH Automatyka Gdańsk - Anteo Naprzód Janów w dniu 3 marca 2018 roku" jest Gdańskie Centrum Multimedialne Spółka z o.o. ul. Andruszkiewicza 5, 80-601 Gdańsk (wydawca portalu www.gdansk.pl) oraz Pomorski Klub Hokejowy 2014 S.A. / MH Automatyka Gdańsk.

2. Konkurs rozpoczyna się z chwilą ogłoszenia na stronie www.gdansk.pl i trwa do czasu rozstrzygnięcia.

3. Data trwania konkursu jest ustalana niezależnie dla każdego konkursu i jest podana przy opisie konkursu. Przy czym dzień zakończenia konkursu jest dniem podania zwycięzcy konkursu.

4. Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne. Do konkursu można przystąpić w każdym momencie jego trwania.

5. Udział w konkursie polega na przesłaniu poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe na adres konkurs@gdansk.pl z wpisanym tematem maila: MH Automatyka.

6. Zwycięzcą konkursu zostaje osoba, której e-mail trafi na adres elektroniczny organizatora w jak najszybszym czasie.

7. Nagrodą w konkursie jest jeden podwójny bilet na mecz hokeja na lodzie MH Automatyka Gdańsk - Anteo Naprzód Janów w dniu 3 marca 2018 roku.

8. Ogłoszenie wyników następuje po rozstrzygnięciu konkursu.

9. Zwycięzca zostanie powiadomiony o wygranej na wskazany adres e-mail lub numer telefonu.

10. Zwycięzca zobowiązany jest wysłać na adres organizatora konkurs@gdansk.pl potwierdzenie otrzymania informacji o przyznanej nagrodzie.

11. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą lub stwierdzenia nieprawidłowości podczas weryfikacji ogłoszona zostanie osoba, która zajęła kolejne miejsce w konkursie.

12. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu.Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze