Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Burze, deszcz i grad w mieście, paraliż lotniska [WIDEO]

Nad Gdańskiem przeszła gwałtowna ulewa z gradem - w czwartek, 16 czerwca 2016 r., tuż przed godz. 13. Niewiele lepiej w piątek, 17 czerwca. W całym mieście leje od rana, ze względu na niską podstawę chmur nie lądują lub nie startują samoloty na lotnisku w Rębiechowie. Synoptycy ostrzegają: warunki pogodowe nie poprawią się przez najbliższe kilka dni.

Burze, deszcz i grad w mieście, paraliż lotniska [WIDEO]
A
A
data publikacji: 17 czerwca 2016 r.

Stadion Energa Gdańsk chwilę po gradobiciu
Stadion Energa Gdańsk chwilę po gradobiciu
Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek 16 czerwca 2016 r. wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla wschodniej części strefy brzegowej, o 1. stopniu zagrożenia. Prognozowane są dla tego obszaru burze z intensywnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru, który może wynosić nawet do 7 stopni w skali Beauforta.

Jedna z gwałtownych burz z gradem przeszła około godziny 12.50. nad gdańską Letnicą, przy stadionie Energa. Grad nie był na tyle duży, by spowodować większe szkody, ale mogą pojawić się kolejne opady.

- Radar rejestruje, że jest duże prawdopodobieństwo - zwłaszcza w północnej części województwa, w strefie nadmorskiej - występowania opadów gradu w najbliższym czasie - informuje dyżurny synoptyk IMiGW. Uspokaja jednak, że nie jest to zjawisko niebezpieczne. - Grad w dniu dzisiejszym może zaszkodzić jedynie uprawom rolniczym i ogrodniczym.

Do występowania tego zjawiska pogodowego musimy się powoli przyzwyczajać.


- Grad będzie występował coraz częściej. Jest to zjawisko ekstremalne, a takie zjawiska za sprawą postępujących zmian klimatycznych niestety ulegają intensyfikacji - tłumaczy Krzysztof Wiejak z Katedry Meteorologii i Klimatologii w Instytucie Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. - Grad w Gdańsku w tym roku, z tego co wiem, wystąpił do dzisiejszego dnia zaledwie dwukrotnie. Ulega jednak zwiększeniu zarówno wskaźnik opadowy - czyli więcej gradu spada w przeliczeniu na milimetry po jego rozpuszczeniu - jak i ziarno. W stacji w Borucinie na Kaszubach, którą obsługujemy, 28 maja tego roku spadł grad, który miał średnicę 10-groszówek, a więc taki, który może wgniatać karoserie aut.

Intensywne opady deszczu wystąpiły w czwartek także w innych dzielnicach Gdańska. Burze przeszły między innymi na Przymorzu i w Śródmieściu - tam nie wystąpił jednak grad. Sytuacja pogodowa nie poprawi się do zachodu słońca, uspokoi się dopiero w nocy z czwartku na piątek.

W piątek, 17 czerwca, od rana - z małymi przerwami - lało w całym Gdańsku. Ze względu na niską podstawę chmur (60 metrów, powinno być minimum 100 metrów) nie wystartowało bądź nie wylądowało kilkadziesiąt samolotów na lotnisku w Rębiechowie, m.in. do Manchesteru, Hamburga i Warszawy. Samoloty z Helsinek, Dublina, Varny przekierowano do Modlina lub Bydgoszczy. Poprawa pogody ma nastąpić ok. godz. 17. 
 

Piątek, 17 czerwca, przed południem, okolice pętli tramwajowej w Oliwie
Piątek, 17 czerwca, przed południem, okolice pętli tramwajowej w Oliwie
www.gdansk.pl

www.gdansk.pl

Na najbliższe dni trzeba zaopatrzyć się w parasol i być ostrożnym. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami z gradem i porywami wiatru nawet do 100 km/h w piątek 17 czerwca 2016 r. Spokojniejsze burze mogą wystąpić w sobotę 18 czerwca 2016 r.

Widok z okna biurowca AmberExpo w Gdańsku Letnicy
Widok z okna biurowca AmberExpo w Gdańsku Letnicy
Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora