Burza gdańskich mózgów na Kongresie Obywatelskim

Jakie drogi prowadzą do lepszego życia? Jak budować wspólnotę obywatelską Pomorzan? Jaki język pomaga w jej budowaniu? Odpowiedzi na te i inne pytania będą szukać uczestnicy IX Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego, któremu w tym roku przyświeca hasło „Pasje – Obywatelska Wspólnota – Europa”. Wstęp wolny.
22.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak było na VIII Kongresie Obywatelskim, w tym roku nie zabraknie również burzy mózgów na tablicy.

Pasje są sprężynami aktywności w każdej dziedzinie życia - w pracy, biznesie, nauce, kulturze, czasie wolnym. Uczestnicy debaty, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 kwietnia 2016 r., będą się zastanawiać, jak je pobudzać i rozwijać, jak wykorzystywać je w pracy i jak organizować czas wolny, by pasje dały nam życiową równowagę.

Wśród zaproszonych gości są m.in.: Mateusz Morawiecki - wiceprezes Rady Ministrów i minister rozwoju; Aleksander Doba - polski podróżnik, pierwszy człowiek, który przepłynął samotnie kajakiem Atlantyk; prof. Cezary Obracht-Prondzyński - socjolog, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytutu Kaszubskiego; Mateusz Kusznierewicz - mistrz olimpijski i mistrz świata w żeglarstwie, inicjator Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku oraz prof. Jerzy Bralczyk - językoznawca, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

Gdańsk reprezentować będą: prezydent Paweł Adamowicz, Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, Tomasz Nadolny - dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska oraz Piotr Olech - zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego.

Uczestnicy kongresu będą zastanawiali się nad tym, jak budować wspólnotę obywatelską Pomorzan, jak rozwijać Pomorze dobrych relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych. Będą również dyskutowali o marce Pomorza, która łączyłaby historyczną tożsamość z osiągnięciami chwili obecnej i aspiracjami na przyszłość.

W debacie pojawi się też tło europejskie - m.in. w kontekście kwestii migracji. Pomorze zawsze było otwarte na świat i czerpało ze współpracy z otoczeniem europejskim. Europa jest dla Pomorzan wartością, z której czerpią i za którą chcą być współodpowiedzialni.

Wielką wartością Kongresu Obywatelskiego jest zróżnicowanie pokoleniowe uczestników.

Podczas kongresu rozmowy dotyczyć będą także języka. Uczestnicy będą się zastanawiać, jaki język pomaga w budowaniu wspólnoty obywatelskiej, jakie zagrożenia i szanse tkwią w języku debaty publicznej i jakie można wyciągnąć z tego wnioski.

Kongresowi towarzyszyć będzie forum „Edukacja dla rozwoju talentów i pasji”. Kilkanaście organizacji zaprezentuje swoje inicjatywy edukacyjne mające na celu rozwijanie wszechstronnych pasji uczniów. Forum odbywać się będzie na dziedzińcu im. D.G. Fahrenheita w Gmachu Głównym PG.

Więcej informacji na temat forum oraz program kongresu znaleźć można na stronie internetowej wydarzenia.

Wstęp na kongres jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja. Obrady będą się odbywać w godz. 11-17.15.

Forum organizacji pozarządowych to już tradycja kongresu.

Organizatorem kongresów obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia. Prowadzić do tego mają spotkania i wymiana dobrej energii i budowanie polskiego „razem” w duchu wzajemnego szacunku i uznania. Uczestnicy kongresu pochodzą z różnych miejscowości i działają w różnych branżach i środowiskach. Mają często odmienne poglądy i reprezentują wszystkie pokolenia. Łączy ich to, że Polska nie jest im obojętna – wspólnie „wyprzedzają przyszłość” i zastanawiają się nad rozwojem.

W listopadzie 2016 r. odbędzie się XI Ogólnopolski Kongres Obywatelski w Warszawie.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet