PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Powstaje animowany film inspirowany kaszubskimi baśniami: „Bursztynowy Pałac”. Ma powalczyć o Oscara

Powstaje animowany film inspirowany kaszubskimi baśniami: „Bursztynowy Pałac”. Ma powalczyć o Oscara
Studio filmów animowanych KAZstudio SA z Gdyni rozpoczęło zdjęcia do teasera pełnometrażowej produkcji pt. „Bursztynowy Pałac” w reżyserii Filipa Bajona. Fabuła filmu została oparta na baśniach kaszubskich, w opowieści pojawi się też Gdańsk. Muzykę do filmu skomponuje zdobywca Oscara, Jan AP Kaczmarek.
Za nową gdyńską produkcję, inspirowaną kaszubskimi baśniami, która powalczy o Oscara odpowiada Studio Filmów Animowanych KAZstudio. Studio wypuściło m.in. „Rodzinę Treflików”, którą można oglądać m.in. w TVP ABC, MiniMini + oraz na Netflixie
Za nową gdyńską produkcję, inspirowaną kaszubskimi baśniami, która ma powalczyć o Oscara odpowiada Studio Filmów Animowanych KAZstudio. Studio wypuściło m.in. „Rodzinę Treflików”, którą można oglądać m.in. w TVP ABC, MiniMini + oraz na Netflixie
mat. KAZstudio SA

 

Akcja filmu „Bursztynowy Pałac” będzie się działa na przełomie XV/XVI wieku. W filmie znajdą się ujęcia kręcone w rozpoznawalnym szeroko na świecie Gdańsku, zaś fabuła będzie skupiona wokół potężnej Wyspy Hel, która dzięki bursztynowi i niezwykłej pracowitości mieszkańców przeżywała wówczas złote czasy. Niestety, od zarania dziejów, tam gdzie jest bogactwo i dobrobyt, pojawia się także rządza władzy, pycha i chciwość. Czy władcy Helu i jego rodzinie uda się obronić Wyspę i jej mieszkańców przed nadciągającym zagrożeniem? Jakie moce im w tym pomogą? O tym wszystkim widzowie będą mogli się przekonać - jeśli wszystko dobrze pójdzie - już za dwa lata.

Atutem powstającej produkcji jest nie tylko ciekawa, związana z naszym regionem fabuła, ale także forma. Film będzie realizowany łączoną techniką, animacji poklatkowej z nowoczesną cyfrową animacją 3D, na wzór m.in. nominowanego do Oscara „Kubo i dwie struny” studia Laika.

Wszystkie lalki oraz elementy scenografii do filmu powstają w gdyńskim Studiu Filmów Animowanych KAZstudio, gdzie będzie kręcona większość zdjęć do filmu.

 

Prace nad produkcją już ruszyły. Nz. twórcy na planie „Bursztynowego Pałacu” - od lewej Marek Klat, Filip Bajon, Mirosław Piepka i Marek Skrobecki
Prace nad produkcją już ruszyły. Nz. twórcy na planie „Bursztynowego Pałacu” - od lewej Marek Klat, Filip Bajon, Mirosław Piepka i Marek Skrobecki
mat. KAZstudio SA

 

- Po raz pierwszy w historii polskiego filmu w produkcję zaangażowali się wybitni twórcy, łącząc światy produkcji filmowej oraz animacji poklatkowej. Filip Bajon jest odpowiedzialny za reżyserię warstwy fabularnej filmu, Marek Klat i Mirosław Piepka odpowiadają za scenariusz, Marek Skrobecki, współtwórca oscarowej produkcji „Piotruś i Wilk”, odpowiada za reżyserię animacji oraz scenografię. Muzykę do filmu skomponuje zdobywca Oscara, Jan AP Kaczmarek. Warto też wspomnieć, że Filip Bajon, Marek Klat i Mirosław Piepka współpracowali już razem przy obsypanym nagrodami filmie „Kamerdyner” - przypomina Małgorzata Urbańska z KAZstudio.

Gdyńskie studio odpowiedzialne za powstającą produkcję ma już na koncie zagraniczny sukces popularnej animacji pt. „Rodzina Treflików”, którą oglądają dziś dzieci na całym świecie - od Republiki Czeskiej po Rosję i Chiny. Zarówno ta animacja, jak i inne „dziecko” studia - „Bobaski i Miś” - co roku zdobywają liczne nominacje i nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych. To może być dobry znak dla „Bursztynowego Pałacu”, którego twórcy zamierzają powalczyć o najważniejsze wyróżnienie filmowe: Oscara.

 

Wszystkie elementy scenografii do filmu powstają w studiu w Gdyni. Nz. Filip Bajon i Marek Skrobecki
Wszystkie elementy scenografii do filmu powstają w studiu w Gdyni. Nz. Filip Bajon i Marek Skrobecki
mat. KAZstudio SA

 

- Połączenie doświadczenia w animacji KAZstudio z wybitnymi artystami polskiego i światowego kina daje duże szanse na międzynarodowy sukces „Bursztynowego Pałacu”. Żeby w pełni wykorzystać wysoki potencjał projektu, producent filmu, Kazimierz Wierzbicki, założyciel i właściciel Trefl SA, europejskiego lidera w produkcji puzzli, nie wyklucza współpracy z dużym koproducentem - zdradza Małgorzata Urbańska.

Teaser „Bursztynowego Pałacu” jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Teaser to zwiastun filmu czy gry komputerowej. 


KAZstudio SA (dawniej Studio Trefl SA) powstało w 2013 roku w Gdyni. Studio specjalizuje się w tradycyjnej animacji poklatkowej z użyciem scenografii i ręcznie wykonanych lalek (bohaterów). Studio wyprodukowało 77 odcinków popularnego serialu telewizyjnego "Rodzina Treflików" oraz 52 odcinki produkcji "Bobaski i Miś". Reżyserem obu jest Marek Skrobecki, współtwórca takich filmów jak nagrodzony Oscarem „Piotruś i Wilk” czy „Danny Boy”. 

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl