PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Bursztyn i design - nowe zbiory i nowa wystawa w gdańskim Muzeum Bursztynu
Bursztyn i design - nowe zbiory i nowa wystawa w gdańskim Muzeum Bursztynu
Ponad 30 wyjątkowych przedmiotów artystycznych trafiło do zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Wśród nich są prace czołowych twórców z zagranicy, związanych z najważniejszymi ośrodkami biżuteryjnymi.

Ramon Puig Cuyas, broszka z serii Subtle Architektures
Ramon Puig Cuyas, broszka z serii Subtle Architektures
M. K. Szczerek

- Muzeum Bursztynu jest jedyną placówką muzealną w Polsce dokumentującą ewolucję współczesnej sztuki złotniczej ze szczególnym uwzględnieniem bursztynu bałtyckiego, materiału jednoznacznie kojarzonego z Polską. W tym roku odwiedziła nas rekordowa liczba ponad 90 tysięcy turystów z całego świata, a ekspozycja współczesnej sztuki bursztynniczej cieszy się szczególnym zainteresowaniem, przyczyniając się do promocji polskiej sztuki użytkowej - pisze na swojej stronie Muzeum Bursztynu.

Kolekcja współczesnej biżuterii z Muzeum Bursztynu - oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska powstaje sukcesywnie od 2000 roku, przede wszystkim dzięki zakupom ze środków Miasta Gdańska oraz darowiznom artystów, firm i osób prywatnych. Uzupełnienia i rozbudowy wymagały części dotyczące prac, uznanych twórców polskich i zagranicznych, mających znaczący wpływ na rozwój nowoczesnego wzornictwa oraz prac młodych artystów, którzy już zaznaczyli swoją obecność świeżym i niekonwencjonalnym podejściem do tradycyjnych tematów.

Dzięki dofinansowaniu (w wysokości 145 tysięcy złotych) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Bursztynu zakupiło od 16 artystów 35 prac. Prace wybrano spośród laureatów konkursów Mercurius Gedanensis, głównej nagrody w Targach Amberif oraz Ałatyr w Kaliningradzie: Jarosława Westermarka, Jacka Barona, Jacka Byczewskiego, Marka Mikickiego, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Andrzeja Adamskiego.

Także środowisko łódzkiej ASP, będące przez lata jedyną szkołą artystyczną kształcącą w zakresie projektowania biżuterii wymagało uzupełnienia o prace głównych reprezentantów: Andrzeja Szadkowskiego, Jarosława Kolca i Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej.

Do zbiorów trafiły również prace czołowych twórców z zagranicy związanych z najważniejszymi ośrodkami biżuteryjnymi. Wszyscy należą do pierwszej ligi światowej sztuki biżuteryjnej. Należą do nich: pochodzący z Niemiec Wilhelm Tasso Mattar, Portugalczyk Manuel Vilhena, który uczy projektowania biżuterii w całej Europie, i Ramon Puig Cuyàs z Hiszpanii - kierownik Katedry Sztuki i Biżuterii w Escola Massana w Barcelonie.

Grono młodych zdolnych artystów będą reprezentować Alina Filimoniuk-Pilecka, Sara Gackowska, Marta Flisykowska i Adrianna Lisowska.

Zdaniem władz Muzeum, unikatowe obiekty autorstwa renomowanych twórców polskiego złotnictwa oraz wybrane obiekty artystów o światowej renomie z pewnością ugruntują znaczenie zbiorów Muzeum Bursztynu, jako najbardziej opiniotwórczej kolekcji - również w sensie edukacyjnym.

Wszystkie nowo zakupione przedmioty będzie można zobaczyć na wystawie „Bursztyn i design” w Muzeum Bursztynu (Gdańsk, Targ Węglowy 26) od 1 grudnia 2016 roku do 7 maja 2017 roku.oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl