• Start
  • Wiadomości
  • Burmistrz Kolonii Henriette Reker odbiera Nagrodę im. Pawła Adamowicza

Burmistrz Kolonii Henriette Reker odbiera Nagrodę im. Pawła Adamowicza

W trzecią rocznicę mordu na prezydencie Gdańska, 14 stycznia 2022 roku, burmistrz Kolonii Henriette Reker ogłoszona została laureatką pierwszej edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Odwaga w przypadku pani burmistrz to ważne słowo - Henriette Reker sześć lat temu przeżyła zamach na swoje życie.
26.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Henriette Reker burmistrz Kolonii
Henriette Reker burmistrz Kolonii
Fot. © Jens Koch

 

Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona wspólnie przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i Miastem Gdańsk ku czci prezydenta Gdańska, który został zamordowany 13 stycznia 2019 roku podczas wypełniania swoich publicznych obowiązków - przypominają fundatorzy przyznanej po raz pierwszy w tym roku Nagrody.

 

 

Laureatka, Henriette Reker, pierwsza kobieta na stanowisku burmistrza Kolonii, została wyróżniona za odwagę i determinację, którą pokazywała przez ostatnie 20 lat promując różnorodność, integrację i solidarność jako integralną część tożsamości Kolonii. W 2015 roku burmistrz Reker przeżyła atak nożownika, który spowodowało jej zaangażowanie w pomoc migrantom i ich integrację. Akt przemocy nie odwiódł jej od dalszego wyznawania bliskich jej sercu wartości w życiu publicznym, realizowanych przez nią politykach i projektach.

- Jestem dumna, że zostałam wybrana laureatką tej niezwykłej nagrody. Wszystko, co za nią stoi, wszystkie te wartości wyznaję z całego serca - mówi Henriette Reker, burmistrz Kolonii. - Przemoc nigdy nie była i nie będzie rozwiązaniem. Zawsze będzie pierwszym krokiem w złym kierunku. Dlatego musimy stać w obronie pokoju, otwartego dialogu i jedności.

 

HENRIETTE REKER O WYRÓŻNIENIU:

(tekst tłumaczenia dostępny pod artykułem)

 

Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, gubernator Centralnej Macedonii: - Prezydent Paweł Adamowicz dał przykład jak politycy każdego szczebla powinni podtrzymywać nasze wspólne europejskie wartości. Jego spuścizna to punkt odniesienia dla burmistrzów i regionalnych liderów zaangażowanych w walkę przeciwko nietolerancji. Nagroda jest hołdem dla zaangażowania Pawła Adamowicza w życie jego lokalnej wspólnoty i pozwala na wyłonienie i nagrodzenie orędowników demokracji i obrońców wspólnych nam wartości.

- Nagroda imienia Pawła Adamowicza to wyraz hołdu i uznania dla osobowości odważnych i sprawiedliwych w przeciwdziałaniu nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, terrorowi i ksenofobii. To nagroda dla tych, którzy promują równe szanse, włączenie społeczne i podstawowe prawa człowieka w swoich społecznościach. Dla tych, których inspiruje spuścizna Pawła Adamowicza i niosą ją dalej - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. - Henriette Reker burmistrz Kolonii to taka odważna i sprawiedliwa osoba. Dziś została wybrana pierwszą laureatką nagrody noszącej imię Pawła Adamowicza. Mamy nadzieję, że będzie pielęgnować uniwersalne wartości, za które Paweł Adamowicz oddał swoje życie.

Christopher Gribble, przewodniczący rady Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) dodaje: - ICORN włącza miasta z całego świata w zapewnienie bezpiecznego schronienia dla prześladowanych pisarzy i artystów, we współpracę na rzecz wspierania wolności ekspresji, obrony wartości demokratycznych i promocji międzynarodowej solidarności. Prezydent Paweł Adamowicz walczył o wolność i solidarność przez całe swoje życie zawodowe i przyłączył swoje miasto do ICORN w 2017 roku. Jesteśmy zaszczyceni współpracą z Miastem Gdańsk i Europejskim Komitetem Regionów, ustanawiając nagrodę jego imienia, i możliwością pogratulowania burmistrz Kolonii Henriette Reker laureatce pierwszej edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza.

Uroczyste wręczenie Nagrody dla Henriette Reker zaplanowane jest na 27 stycznia 2022 r., podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów.

 

Henriette Reker w łańcuchu burmistrza Kolonii
Henriette Reker w łańcuchu burmistrza Kolonii
Fot. © Jens Koch

 

ŻYCIORYS LAUREATKI

Henriette Reker jest pierwszą w historii Kolonii kobietą na stanowisku burmistrza (Oberbürgermeisterin). Przeszło rok temu rozpoczęła drugą kadencję na tym stanowisku. Pierwszą objęła w październiku 2015 roku, kiedy to jako niezależna kandydatka wygrała wybory z wynikiem 52,66 proc.  

Z zawodu jest prawnikiem, od 1996 roku radcą prawnym. Z samorządem związana jest od 2000 roku, a od 2010 roku z rodzinną Kolonią, gdzie jako członkini administracji miejskiej (Beigeordnete) przez pięć lat odpowiadała za sprawy społeczne, integrację i środowisko naturalne. Po ogłoszeniu przez ówczesną kanclerz Niemiec Angelę Merkel polityki otwartych granic dla obywateli Syrii, koordynowała politykę związaną z zakwaterowaniem uchodźców w Kolonii i wzywała do ich społecznej integracji.

Henriette Reker, już jako kandydatka na fotel nadburmistrza Kolonii stała się ofiarą ataku prawicowego ekstremisty, który 17 października 2015 roku, na dzień przed jej zwycięstwem w wyborach, ugodził ją nożem w szyję na miejskim rynku.

Sprawca, 44-letni bezrobotny, aresztowany został w miejscu zdarzenia, a ciężko ranna Henriette Reker, przez kilka dni utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej, ledwo uszła z życiem. W 10 miesięcy po ataku, nożownik zeznał przed sądem, że nie chciał zabić lecz zapobiec wyborowi swej ofiary na burmistrza, bo uważał, że uprawia skrajnie lewicową politykę. Prokuratora domagała się dożywocia, skazano go na 14 lat więzienia za usiłowanie morderstwa. 

“Nie odstraszy mnie to, co się wydarzyło. Jestem dostępna dla obywatelek i obywateli, wciąż będę do nich wychodzić” - napisała Henriette Reker 5 listopada 2015 roku ze szpitala w liście do mieszkańców Kolonii.

 

Reakcja kolońskiej ulicy na zamach na Henriette Reker (od góry od lewej): “Nie tracić odwagi”, “Teraz tym bardziej”, “Iść na wybory”, “Powrotu do zdrowia, pani Reker”
Reakcja kolońskiej ulicy na zamach na Henriette Reker (od góry od lewej): “Nie tracić odwagi”, “Teraz tym bardziej”, “Iść na wybory”, “Powrotu do zdrowia, pani Reker”
dronepicr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

 

Jako finalistka konkursu o nagrodę World Mayor Prize w 2018 roku, tak opisywała w eseju powody, dla których zajęła się polityką i wyzwania z jakimi mierzy się jako burmistrz.

“To kobieta, cesarzowa Agryppina pomogła Kolonii rozkwitnąć w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Musiało minąć dwa tysiąc lat, zanim losy tego miasta znów spoczęły w rękach kobiety: jako pierwsza kobieta nadburmistrz metropolii z milionem mieszkańców, jestem bardzo świadoma długiej drogi, którą przebył ruch kobiet. Była ona niezbędna, by umożliwić mi osobiste zaangażowanie na rzecz mojego rodzinnego miasta. 

W tym mieście mieszka ponad milion ludzi i stoi ono przed różnorodnymi zmianami: silny przyrost ludności i zmiany w jej strukturze wiekowej, zmiany klimatyczne i ochrona klimatu, zmieniające się potrzeby dotyczące mobilności, cyfryzacja i przemiana gospodarcza to tylko niektóre przykłady. W parze z nimi idą wielkie wyzwania, zwłaszcza wystarczająca liczba przystępnych cenowo mieszkań, rozbudowa spójnej struktury mobilności, stworzenie równych szans edukacyjnych i sprawiedliwego dostępu do finansowania dla wszystkich pokoleń.

Tego wszystkiego można dokonać tylko przy wzmocnieniu więzi społecznych, politycznej kultury współpracy i sprawnej administracji. I tutaj dochodzimy do pojedynczego człowieka - urodzonego tutaj, czy gdzie indziej, młodego czy starego, uciekiniera czy przybysza w nowej ojczyźnie. Czy przedsiębiorca, czy robotnik - nie możemy i nie chcemy pozwolić sobie na to, by nasze dzieci i rodziny, czy nawet całe dzielnice zostały zaniedbane/pozostawić samym sobie. Wszyscy oni mają dla mnie znaczenie, jeśli chodzi o rozwój naszego rosnącego miasta.

Rozwój, który jednocześnie niesie za sobą szczególną odpowiedzialność: jako metropolia Kolonia należy do głównych graczy zmagających się z globalnymi wyzwaniami XXI wieku - ochroną klimatu, zapewnieniem sprawiedliwego handlu, czy wzmocnieniem praw człowieka.

W miastach nie tylko powstają wielkie problemy, jak np. emisja gazów cieplarnianych. Tutaj znajduje się także klucz do rozwiązań, do kontroli zasobów poprzez planowanie i regulacje prawne. Dlatego podjęliśmy wyzwanie Agendy 2030 ONZ i tworzymy strategię miejską, która zapewni spójny rozwój w kolejnych latach.

Głównym wyzwaniem i wielką szansą jest integracja uchodźców, którą wspieramy, dając im możliwość stania się zaangażowanymi członkami naszej demokratycznej społeczności.

W Kolonii mamy to szczęście, że jesteśmy bardzo świadomi swojej tożsamości i nie jest to wniosek wyciągnięty z radości i folkloru kolońskiego karnawału.

Gdyby nasze miasto nie było tak świadome swojej historii, a więc tego, co je stworzyło, lodowaty wiatr ekstremizmu uderzyłby nas w twarz. Ale, że tak się nie stało, nie jest wcale tak oczywiste. Tak jak przed dwoma tysiącami lat i w średniowieczu przed wrogami chroniły nas mury miejskie, tak teraz nasza postawa chroni nas przed wrogością. I taką postawę, takie nastawienie do życia musimy umacniać. Każdego dnia!”

 

FILMOWY ŻYCIORYS PAWŁA ADAMOWICZA W KONTEKŚCIE WARTOŚCI PRZYŚWIECAJĄCYCH NAGRODZIE

 

Tłumaczenie filmowego podziękowania Henriette Reker za nagrodę im. Pawła Adamowicza

Jestem niezmiernie zaszczycona nagrodą ku pamięci Pawła Adamowicza, którą przyjmuję z pokorą. Był on gorącym zwolennikiem wolnej prasy, wolnej sztuki, a także prawa każdego człowieka do otwartego wyrażania swojej opinii w demokracji. Był też kolegą, którego niezwykle szanowałam. Wiadomość o jego śmierci w 2019 roku przyjęłam z wielkim żalem.  

Łączyły nas wspólne przekonania o niezbywalnych prawach ludzi, wspólnie walczyliśmy o potrzebujących schronienia. Jestem dumna, że zostałam laureatką tego wyjątkowego wyróżnienia. Wszystkie wartości, które ono uosabia i reprezentuje są bliskie memu sercu. 

Mogę wam obiecać, że w Kolonii mamy otwarte serca i umysły i przyjazne nastawienie do uchodźców i każdego, kto szuka domu, kto kocha swoje wielokulturowe korzenie, zróżnicowane społeczności i pochodzenie. 

Mam szczęście, że jestem burmistrzem tak otwartej społeczności. Choć to prawda, nadal mamy do czynienia z poważnymi problemami. Burmistrzowie na całym świecie borykają się z takimi problemami, jak rasizm i antysemityzm. 

Chciałbym, żeby wszyscy wiedzieli, że przemoc nigdy nie była i nigdy nie będzie rozwiązaniem. To zawsze będzie pierwszy krok w złym kierunku. 

Stańmy więc wszyscy razem w obronie pokoju, otwartego dialogu i solidarności. 

Dziękuję bardzo.  

Henriette Reker,

Burmistrz Kolonii

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim