Budżet Obywatelski. Co poprawić w kolejnych edycjach?

Czy wszystko funkcjonowało jak należy? Czy są kwestie, które wymagają poprawek bądź zmian? We wrześniu zakończyła się szósta edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku, a w najbliższy poniedziałek, 5 listopada, gdański magistrat zaprasza mieszkańców na tzw. spotkanie ewaluacyjne Budżetu Obywatelskiego, do gmachu NOT, o godz. 18.
02.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przyjdźcie na poniedziałkowe spotkanie w sprawie Budżetu Obywatelskiego - do gmachu NOT
Przyjdźcie na poniedziałkowe spotkanie w sprawie Budżetu Obywatelskiego - do gmachu NOT
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W trakcie poniedziałkowego spotkania obecni ocenią tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego, w tym jakość zgłoszonych projektów. Dyskutować będą także o promocji BO, zainteresowaniu i frekwencji gdańszczan. Poruszone zostaną także kwestie administracyjno-formalne, a więc uwagi do regulaminu BO, ocena przebiegu procesu naboru wniosków, weryfikacji i głosowania.

Będzie to także okazja, by zgłosić propozycje ewentualnych zmian do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego

Spotkanie ma charakter otwarty, może wziąć w nim udział każdy zainteresowany mieszkaniec. Odbędzie się ono w poniedziałek, 5 listopada, o godz. 18.00, w Sali Inżynierów w Domu Technika NOT w Gdańsku.

Poprowadzą je przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Ośrodka Badań i Analiz Społecznych.

- Oprócz spotkania z mieszkańcami, planowane jest także spotkanie z wnioskodawcami projektów (zaplanowano je 6 listopada, także w sali NOT) oraz spotkanie z przedstawicielami Rad Dzielnic – zapowiada Sylwia Betlej z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta w gdańskim magistracie.

Do końca października br. mieszkańcy mogli wyrazić swoje opinie i zgłosić uwagi dotyczące procesu przygotowania BO za pośrednictwem internetu. Na portalu www.gdansk.pl dostępna była bowiem ankieta ewaluacyjna, którą należało wypełnić. Taki dokument pojawia się od kilku lat, po każdej zakończonej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Po zakończonych spotkaniach, oraz na podstawie wyników wspomnianej ankiety, powstanie raport ewaluacyjny, z którego wnioski zostaną wzięte pod uwagę przy opracowywaniu zasad kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku.

Zobacz program Wszystkie Strony Miasta o Budżecie Obywatelskim: 



W ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 gdańszczanie wybrali 82 projekty (spośród 319 dopuszczonych do głosowania), w tym dziewięć ogólnomiejskich. Do rozdysponowania było blisko 20 mln złotych. We wrześniowym głosowaniu na projekty BO wzięło udział blisko 49 tys. osób.

Nowością w tegorocznej edycji budżetu, zwanego też partycypacyjnym, było "przechodzenie" niewykorzystanych środków na budżet przyszłoroczny. Tak stanie się w przypadku 14 dzielnic (m.in. Aniołków, Brzeźna, Przeróbki, Przymorza Wielkiego, Stogów, Wrzeszcza Górnego). Pozostałe 20 dzielnic w pełni wykorzystało przysługujące im środki. Dzielnicą, w której będzie realizowanych najwięcej wniosków, jest Chełm (aż dziewięć projektów), kolejne – Przymorze Wielkie i Wzgórze Mickiewicza (po pięć projektów).

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie