PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Budżet Obywatelski także na Politechnice Gdańskiej! 500 tys. zł na projekty pracowników i studentów
Budżet Obywatelski także na Politechnice Gdańskiej! 500 tys. zł na projekty pracowników i studentów
Do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego na Politechnice Gdańskiej zgłoszono 60 projektów, do głosowania zakwalifikowano 28. - Odzew przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, jestem szczęśliwy - komentuje prof. Jacek Namieśnik - rektor PG, który był inicjatorem politechnicznej wersji BO. Głosowanie startuje 4 grudnia.

Prof. Jacek Namieśnik, rektor PG z ulotką reklamującą pierwszy w historii uczelni Budżet Obywatelski
Prof. Jacek Namieśnik, rektor PG z ulotką reklamującą pierwszy w historii uczelni Budżet Obywatelski
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

500 tys. złotych przeznaczonych na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego PG w 2017 r. pochodzi z tzw. rezerwy rektora. Środki zostały rozdzielone na dwie pule: 350 tys. zł na realizację projektów zgłoszonych przez pracowników oraz 150 tys. zł na projekty studentów i doktorantów. Głosowanie elektroniczne, które odbędzie się w dniach 4-11 grudnia również odbędzie się w podziale na te dwie grupy.

- Mieszkam w Osowej i co roku moje córki dopilnowują, żebym zagłosował w Budżecie Obywatelskim Gdańska na projekty dotyczące naszej dzielnicy, nie odkrywam więc nic nowego, tylko przenoszę dobre praktyki na teren Politechniki Gdańskiej - opowiada prof. Jacek Namieśnik, rektor PG. - Stanowimy ogromną społeczność blisko trzech tysięcy pracowników i 23 tysięcy studentów. Pomyślałem, że w tej grupie z pewnością znajdą się ludzie, którzy będą widzieli potrzeby inwestycyjne uczelni z innej perspektywy niż jej władze. Czasami z dołu lepiej widać.

Rektor przyznaje, że bał się trochę o powodzenie przedsięwzięcia.

- Odzew przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, jestem szczęśliwy - mówi. - Nie obawiam się o frekwencję w głosowaniu. Myślę, że każdy autor zrobi wszystko by zmobilizować swoje otoczenie do wskazania jego wniosku.

Każdy głosujący może oddać tylko jeden głos, lista rankingowa wybranych do realizacji w 2017 roku projektów zostanie opublikowana 10 stycznia 2017 r. W pilotażowej edycji budżetu można było zgłaszać wyłącznie propozycje związane z poprawą infrastruktury na kampusie PG, nie mogły być to projekty korzystne wyłącznie dla jednego wydziału.

Wśród propozycji nie zabrakło pomysłów znanych z miejskich edycji BO: budowa parkingów, naprawa chodników, instalacje typu “siłownia pod chmurką” itp.. Na liście są również projekty dotyczące poszczególnych akademików. Co ciekawe - wykładowcy w swoich pomysłach często myśleli o studentach, wskazując na potrzebę ustawienia ławek czy krzeseł na korytarzach w różnych gmachach uczelni.

Zapraszamy do lektury wniosków projektowych. Władze uczelni deklarują, że wiele z nich - nawet jeśli “nie przejdzie” w budżecie może zostać uwzględnionych w planach inwestycyjnych uczelni.

Czy rektor wytypował już swojego faworyta?

- Jeszcze nie podjąłem decyzji. Nie czytałem jeszcze nawet wniosków, ich kwalifikacja odbywała się poza mną. Pracownicy przypomną mi na pewno, że trzeba zagłosować, tak jak robią to moje córki - śmieje się prof. Jacek Namieśnik.

Czytaj także:

Zaspa - Rozstaje. Gotowe jest już boisko, które wygrało w głosowaniu na Budżet Obywatelski w 2016 r.

Prof. Jacek Namieśnik - chemik rektorem Politechniki Gdańskiej

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze