• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski. Niebawem pojawi się ścianka wspinaczkowa przy SP nr 50

Budżet Obywatelski. Niebawem pojawi się ścianka wspinaczkowa przy SP nr 50

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała umowę z wykonawcą, który zamontuje na terenie "Pięćdziesiątki" ściankę wspinaczkową dla tutejszych uczniów. Prace potrwają co najmniej do połowy bieżącego roku. To jeden ze zwycięskich projektów BO 2019. Przypominamy, że już za dwa tygodnie będzie można zgłaszać propozycje projektów do BO 2021.
05.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przy Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Grobla IV w najbliższych miesiącach pojawi się ścianka wspinaczkowa
Przy Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Grobla IV w najbliższych miesiącach pojawi się ścianka wspinaczkowa
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Budżet Obywatelski 2019 - ścianka wspinaczkowa

Zwycięski projekt pod hasłem: "Zagospodarowanie przestrzeni wokół Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku" podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy: Ścianka wspinaczkowa. Jak tłumaczą pomysłodawcy projektu, ćwiczenia na takiej ściance są korzystne dla osób z wadami postawy. Praca mięśni pleców, obręczy barkowej i ramion jest zalecana dla osób m.in. ze skoliozą. Drugi etap zakłada modernizację odcinka drogi wzdłuż ul. Tobiasza wraz z bezpłatnymi miejscami postojowymi dla rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 50.

DRMG podpisała właśnie umowę na realizację pierwszej części tego projektu. Wykonawcą prac będzie firma WT Bonsai. Koszt tej części inwestycji to ponad 127,7 tys. złotych. Prace przy budowie ścianki wspinaczkowej, zgodnie z umową, zakończą się w lipcu 2020 r.

Za dwa tygodnie możliwość zgłaszania projektów BO

20 marca rozpocznie się 8. edycja Budżetu Obywatelskiego. Gdańszczanki i gdańszczanie po raz kolejny będą mogli zgłaszać propozycje swoich projektów. Wnioski będzie można składać do 16 kwietnia. W tegorocznej edycji zabezpieczono 18 428 001 złotych. Kwota przeznaczona na projekty dzielnicowe, realizowane w 35 dzielnicach Gdańska, to 14 824 301 zł, na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 3 603 700 zł.

Więcej dla mniejszych w Budżecie Obywatelskim 2020

W tym roku zmieniono zasady podziału puli środków przeznaczonej na projekty Budżetu Obywatelskiego. Mają na nich skorzystać dzielnice z mniejszą liczbą mieszkańców. W dotychczasowych edycjach bywało bowiem tak, że przyznana w BO kwota umożliwiała zgłaszanie jedynie niewielkich projektów, np. zagospodarowanie lokalnego skwerku czy montaż ławek na terenie danej dzielnicy. Teraz pieniędzy ma być więcej.

- Pula środków na projekty dzielnicowe zostanie podzielona na poszczególne dzielnice następująco: 50 proc. środków zostanie podzielonych po równo na wszystkie dzielnice, a pozostałe 50 proc. zostanie podzielonych na wszystkich mieszkańców zameldowanych w Gdańsku i pomnożone przez liczbę mieszkańców zameldowanych w danej dzielnicy - tłumaczy Sylwia Betlej, p.o. Kierownika Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic UMG. - Wcześniej był to podział 30 proc. / 70 proc.

Zdecydowano też, by w edycji BO 2021 proces weryfikacji osób głosujących został rozszerzony o konieczność podania imienia ojca.

 

Jedną z nowości tegorocznych przygotowań do BO 2021 będzie tzw. Zielony Budżet
Jedną z nowości tegorocznych przygotowań do BO 2021 będzie tzw. Zielony Budżet
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zielony Budżet

W tym roku zapewnione zostaną też środki na realizację ekologicznych, tzw. zielonych projektów: 20 procent dla każdej dzielnicy i 30 procent w projektach ogólnomiejskich. Łącznie będzie to blisko cztery miliony złotych. W głosowaniu mieszkanki i mieszkańcy będą mieć dwa dodatkowe punkty.

"Zielone projekty" będzie można zgłaszać w pięciu obszarach:

  • Nasadzenia roślinności na terenach zieleni miejskiej: w parkach, zieleńcach, skwerach, w ramach zieleni przyulicznej, na terenach mieszkaniowych gminnych

  • Przestrzenie rekreacyjne kształtowane w zieleni, w których dominującą funkcją będzie rekreacja czynna

  • Parki kieszonkowe, czyli ogólnodostępne tereny zieleni niewielkich rozmiarów o powierzchni od 300 do 1000 mkw, miejsce do wypoczynku biernego, wyposażone w elementy małej architektury.

  • Ogrody deszczowe, czyli obiekty retencyjne zagospodarowujące wody opadowe z pobliskich terenów utwardzonych w zieleni miejskiej lub przydomowej zakładane w gruncie lub w pojemnikach. Ich podstawową funkcją jest infiltracja wody do gruntu

  • Renowacja istniejących terenów zieleni - działania polegające na poprawie istniejącego stanu parku, zieleńca, skweru czy pasa zieleni przyulicznej

TV

Bajpas kartuski działa