• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski: lepsza frekwencja, wyniki już 27. września

Budżet Obywatelski: lepsza frekwencja, wyniki już 27. września

36 971 - dokładnie tyle osób wzięło udział w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim`2017 w Gdańsku. To o trzy tysiące więcej niż rok temu. Odpowiedź na pytanie, które projekty zwyciężyły poznamy we wtorek, 27 września, o godz. 15:00.
26.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wyniki zeszłorocznego głosowania w Budżecie Obywatelskim w Gdańsku

Głosowanie nad Budżetem Obywatelskim w tym roku trwało od 12 do 25 września (o godz. 23.59 w niedzielę elektroniczny formularz przestał działać). Jeszcze ok. godz. 22.30 licznik oddanych głosów pokazywał około 32,5 tysiąca - w ciągu ostatnich 90 minut doszło ich blisko 4,5 tysiąca!

Ubiegłoroczny wynik głosowania udało się przekroczyć o trzy tysiące, głosy oddało blisko 10 proc. uprawnionych do głosowania gdańszczan. Jak ocenia Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który realizuje BO - duży wpływ na zwiększenie udziału mieszkańców w głosowaniu miała działalność Stref Budżetu Obywatelskiego w ostatni weekend. W sobotę żółty, “budżetowy” namiot, w którym można było zapoznać się z projektami i oddać głos, stał przez cały dzień na Targu Węglowym, w niedzielę zaś pod Galerią Bałtycką. Taka opcja była dostępna w Gdańsku po raz pierwszy.

- Nie mamy jeszcze szczegółowych wyników, ale ludzie bardzo chętnie głosowali w obu strefach, byli bardzo zadowoleni z tej możliwości - mówi Sylwia Betlej.

Do BO`2017 zatwierdzonych zostało 254 projektów, w tym 17 ogólnomiejskich. Na ich realizację we wszystkich 34 dzielnicach Gdańska przeznaczono 10 mln złotych, na ogólnomiejskie zaś 2,5 mln zł.

Odpowiedź na pytanie “Kto wygrał?” poznamy 27 września o godz. 15:00, chociaż niektórzy już dzisiaj wiedzą, że ich pomysły zostaną zrealizowane: w Kokoszkach, na Krakowcu i na Przymorzu Małym złożono tylko po jednym projekcie - zwyciężyły więc niejako “z automatu”.
 

Strefa BO`2017 na Targu Węglowym: nie trzeba mieć internetu, by oddać głos

W innych dzielnicach, gdzie o zwycięstwo konkurowało między sobą kilkanaście propozycji, sprawa nie jest już taka prosta. Oczywiście w każdej z nich na pewno zrealizowany zostanie projekt, który uzyskał największą liczbę głosów, ale odpowiedź na pytanie “Który jeszcze” nie jest już taka oczywista.

- Każda dzielnica ma określoną pulę pieniędzy na realizację zadań z Budżetu Obywatelskiego - tłumaczy Sylwia Betlej. - Jeśli okaże się, że suma wydatków na wykonanie na przykład trzech projektów z największą liczbą oddanych głosów przekracza zakładane fundusze, do realizacji przejedzie projekt pierwszy i drugi, a zamiast trzeciego na przykład piąty, tańszy, co pozwoli zamknąć się w przeznaczonej na daną dzielnicę kwocie.

Jeśli w dzielnicowych pulach finansowych zostaną wolne środki, których nie da się już zagospodarować, bo żaden ze zgłoszonych projektów nie kosztuje np. 5 czy 10 tysięcy - to zwiększą one pulę przeznaczoną na wykonanie projektów ogólnomiejskich.



TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet