Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jak przygotować bezpieczny system głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego?

10 stycznia odbędzie się ogólnodostępne spotkanie, na którym omówione zostaną zagadnienia dotyczące przeprowadzenia bezpiecznego, wiarygodnego głosowania w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Wezmą w nim udział m.in. specjaliści związani z branżą informatyczną, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz miejscy urzędnicy.

Jak przygotować bezpieczny system głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego?
A
A
data publikacji: 10 stycznia 2018 r.
Dziś spotkanie organizacyjne poświęcone Budżetowi Obywatelskiemu
Dziś spotkanie organizacyjne poświęcone Budżetowi Obywatelskiemu
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


To spotkanie jest pokłosiem nieprawidłowości, do jakich doszło w trakcie ubiegłorocznego głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2018. Okazało się bowiem, że firma informatyczna Implyweb z Olsztyna przygotowała wadliwy system, który nie zliczał wszystkich głosów oddanych przez mieszkańców Gdańska. Dlatego też miasto zdecydowało się na przeprowadzenie dodatkowego głosowania, które rozpocznie się 15 stycznia.

Motywy przewodnie:

 • Jak tworzyć bezpieczne rozwiązania IT dla samorządu?

 • Specyfika zamawiania oprogramowania w sektorze publicznym. Porównanie z doświadczeniami sektora komercyjnego.

 • Jak to robią inni? Doświadczenia Warszawy z budżetem partycypacyjnym – współpraca z mieszkańcami, aktywistami, prowadzenie procesu głosowania.

 • Oczekiwania wobec nowego systemu do głosowania w BO 2019 i BO 2020.

Program spotkania:

 1. Maria Bollin, dyrektor Gdańskiego Centrum Informatycznego. Specyfika zamówień IT w sektorze publicznym, wytwarzanie i utrzymanie oprogramowania.

 1. Maciej Maciejowski, dyrektor technologii i rozwoju serwisów Grupy Polska Press. Dobre praktyki tworzenia bezpiecznego oprogramowania w sektorze komercyjnym: identyfikacja ryzyk, testowanie oprogramowania, bezpieczeństwo danych.

 1. Jarosław Jastrzębski, wiceprezes Asseco Data Systems. Dobre praktyki z tworzenia oprogramowania dla sektora publicznego, doświadczenia z tworzenia i utrzymania systemu do głosowania w budżecie obywatelskim.

 1. Justyna Piwko, kierownik zespołu Budżetu Partycypacyjnego w Urzędzie M. St. Warszawy. Doświadczenia Warszawy z zamawianiem oprogramowania do głosowania, testy oprogramowania, dialog z mieszkańcami.

 1. Podsumowanie przez moderatora najważniejszych wątków z wystąpień prelegentów.

 1. Zaproszenie do dyskusji zgromadzonych na sali. Pytania do prelegentów, propozycje, wnioski odnośnie przyszłego oprogramowania BO w Gdańsku.

 1. Zamknięcie spotkania. Informacja o dalszych etapach prac – przekazanie wniosków ze spotkania Zespołowi Konsultacyjnemu, który wypracuje rekomendacje do opracowania zamówienia publicznego na system do głosowania w kolejnych edycjach BO.

Spotkanie odbędzie się 10 stycznia (środa), w godz. 17-19, w Europejskim Centrum Solidarności, w Sali Wystaw Czasowych. Zaproszeni zostali na nie m.in. wnioskodawcy Budżetu Obywatelskiego 2018. 

-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl