PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2022. To już ostatnie godziny, by złożyć projekt do przyszłorocznej edycji!

Budżet Obywatelski 2022. To już ostatnie godziny, by złożyć projekt do przyszłorocznej edycji!
W niedzielę, 16 maja, o północy, mija termin składania propozycji do BO 2022. W piątek, 14 maja, do godz. 13, złożonych było już 327 projektów. Doświadczenie poprzednich lat pokazuje jednak, że większość gdańszczan odkłada tę formalność na ostatnią chwilę. Ostateczna liczba złożonych elektronicznie projektów będzie zatem znana w poniedziałek, 17 maja.
Tylko do niedzieli, 16 maja, można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego 2022
Tylko do niedzieli, 16 maja, można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego 2022
mat. Urząd Miejski w Gdańsku

 

W tym roku, wśród złożonych dotąd projektów, dominują te związane z oświetleniem wybranych lokalizacji. Bardzo dużo propozycji dotyczy zwierząt - wśród nich pojawił się m.in. pomysł stworzenia okna życia dla czworonogów. Nie brakuje też propozycji związanych z tworzeniem kolejnych miejsc, w których można uprawiać bardzo konkretne dyscypliny sportu. Projektów nie brakuje też w Zielonym Budżecie Obywatelskim. Są propozycje nasadzeń nowych drzew, kwiatów, ale też rewaloryzacji istniejących zieleńców czy parków.

 

Wszystkie zgłoszone projekty można znaleźć TUTAJ

 

Projekty można zgłaszać poprzez stronę internetową gdansk.ardvote.pl, a także portal gdansk.pl i znajdującą się tam podstronę Budżetu Obywatelskiego. Aby to zrobić, należy kliknąć w żółty baner BO z napisem "Kliknij i złóż projekt". Następnie trzeba założyć konto w systemie, po czym przejść do formularza elektronicznego wniosku.

Podstawowe pozycje formularza to:

  • tytuł zadania, opis zgłaszanego zadania wraz z uzasadnieniem konieczności realizacji zadania;

  • lokalizacja - dane takie jak obręb i numer działki można sprawdzić korzystając z interaktywnego Planu Miasta Gdańska

  • szacowany koszt zadania i jego składniki - pomocny będzie cennik

Ostatnim krokiem jest dostarczenie formularza wniosku do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Każdy mieszkaniec Gdańska, bez względu na wiek czy zameldowanie, może złożyć dowolną liczbę projektów dzielnicowych czy ogólnomiejskich.

 

Do wydania prawie 21 mln złotych

Kwota BO 2022 wynosi dokładnie 20 830 669 złotych - w tym 19,7 mln zł to kwota podstawowa (wyliczona zgodnie z ustawą, która mówi o tym, że kwota BO w każdej gminie musi wynieść minimum 0,5 proc. wydatków miejskich). Do tego doszły środki, które nie zostały wykorzystane w poprzedniej edycji BO 2021 - dokładnie 1 130 669 zł.

W tej kwocie na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 2 781 700 zł, a na projekty dzielnicowe - 13 056 666 zł. Ze wspomnianej kwoty blisko 21 mln złotych wyodrębniono na zielony BO dokładnie 4 992 303 zł, w tym na projekty ogólnomiejskie Zielonego BO - 1 512 000 zł, a na projekty dzielnicowe Zielonego BO - 3 480 303 zł. 

 

Więcej podpisów poparcia pod wnioskami

W tej edycji wnioskodawcy mają siedem dni na dostarczenie wydrukowanego formularza z opisanym projektem BO oraz listy poparcia takiego projektu do urzędu. 

UWAGA WAŻNE! Dostarczenie papierowej wersji formularza jest obowiązkowe, choć każdego roku część wnioskodawców tego nie robi, zgłaszając jedynie projekt do systemu elektronicznego. W takich sytuacjach pracownicy Urzędu Miejskiego są, niestety, zmuszeni odrzucać takie projekty.

W tym roku wymagana liczba podpisów poparcia dla zgłaszanego projektu dzielnicowego wynosi wciąż 1 podpis (podobnie jak w ubiegłym roku), natomiast dla ogólnomiejskiego - 30 podpisów. W związku z tym, że panuje epidemia, i zebranie tylu podpisów może być utrudnione. Jeżeli do urzędu zostanie złożony wniosek z mniejszą liczbą podpisów poparcia - nie będą one "automatycznie" odrzucane. Pracownicy Urzędu Miejskiego wyznaczą jednak termin, w którym brakujące podpisy trzeba będzie dostarczyć, by dany projekt mógł zostać ostatecznie zakwalifikowany.

 

Na podstawie doświadczeń z poprzednich edycji BO zdecydowano, że nie będą realizowane projekty:

  • dotyczące wprowadzenia zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej;

  • dotyczące wyznaczenia dodatkowych patroli Straży Miejskiej;

  • zlokalizowane na terenach Skarbu Państwa, niebędących w trwałym zarządzie Prezydenta Miasta Gdańska.

Kolejna nowość dotyczy dodatkowych kompetencji, które przyznano Zespołowi Konsultacyjnemu BO (w jego skład wchodzą radni miejscy i dzielnicowi oraz pracownicy Urzędu Miejskiego). Jego członkowie będą mieli możliwość łączenia kilku podobnych projektów w jeden, a także możliwość zmiany kategorii nowopowstałego projektu na ogólnomiejski. Zapis ten dotyczy projektów, które powtarzają się w dzielnicach - są to często projekty dotyczące opieki nad zwierzętami, warsztaty, zajęcia biegowe czy gry terenowe, o podobnym czy nawet identycznym profilu, ale proponowane zazwyczaj w kilku czy kilkunastu dzielnicach.

Harmonogram BO 2022
19 kwietnia - 16 maja 2021 r. - zgłaszanie projektów
do 15 września 2021 r. - weryfikacja projektów
do 20 września 2021 r. - losowanie numerów projektów
4 - 18 października 2021 r. - głosowanie
do 25 października 2021 r. - ogłoszenie wyników głosowania

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze