PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2022. Na projekty zagłosowało już ponad 10 tys. mieszkańców Gdańska

Budżet Obywatelski 2022. Na projekty zagłosowało już ponad 10 tys. mieszkańców Gdańska
Czy wybraliście i zagłosowaliście już na projekty zgłoszone przez waszych znajomych i sąsiadów do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego? Nie ma co zwlekać i odkładać tego na ostatni moment. Zagłosujcie już teraz, tym bardziej, że głosowanie na projekty przyszłorocznego BO dobiega już do półmetka.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1

 

Ponad 10 tys. mieszkańców i podatników Gdańska oddało do piątku, 8 października (do godz. 14), swoje głosy, decydując m.in. o tym, czy w ich okolicy powstać ma nowy park, plac zabaw czy lepiej wyremontować chodnik, bądź zrealizować inną inwestycję potrzebną w danym miejscu.

Gdańszczanie mogą wybierać wśród dokładnie 387 projektów. Zagłosować można bowiem nie tylko na projekt w dzielnicy, w której się mieszka, ale na każdy, który został dopuszczony do tegorocznego głosowania w gdańskim BO.

W tym roku Miasto zachęca do jak najszerszego udziału i wysokiej frekwencji wśród głosujących na BO. Z tej okazji przygotowano specjalne nagrody.

Mieszkańcy mogli wygrać charakterystyczną torbę BO wypełnioną różnymi gadżetami. Jedyne co należało zrobić to wziąć udział w głosowaniu na projekty BO 2022. Wygrywała co setna osoba. Co istotne, w tym przypadku nie było żadnego losowania czy innej formy wyboru zwycięzców. Wygrywały te osoby, których dane zapisały się w urzędowym systemie do głosowania BO, na pozycji 100, 200, 300, i tak dalej. Co ważne, przygotowano 100 toreb z gadżetami, czyli 100 osób zostanie nagrodzonych. Miasto poinformuje zwycięzców o wygranej mailowo lub telefonicznie.

 

Trwa z kolei rywalizacja, pomiędzy sobą, wszystkich gdańskich dzielnic. Ta, która po zakończeniu głosowania odnotuje najwyższą frekwencję głosujących mieszkańców, wygra łąkę kwietną. Zostanie ona zrealizowana w przyszłym roku.

Co bardzo ważne - chcąc oddać głos na wybrane projekty BO należy zaznaczyć dzielnicę, w której się mieszka - ta deklaracja będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji głosujących w danej dzielnicy. Nie oznacza to jednak, że głosować można tylko na projekty w dzielnicy, w której się mieszka. Wręcz przeciwnie - swój głos można oddać na projekty BO zgłoszone w różnych dzielnicach. W tym przypadku jest pełna dowolność.

 

Zagłosować można TUTAJ bądź też po kliknięciu w charakterystyczny żółty prostokąt umieszczony w górnym prawym rogu na głównej stronie miejskiego portalu www.gdansk.pl

 

W tym roku głosowanie na projekty BO promuje m.in. charakterystyczny żółty autobus piętrowy
W tym roku głosowanie na projekty BO promuje m.in. charakterystyczny żółty autobus piętrowy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W tej edycji głosowania na projekty BO 2022 na ulicach Gdańska pojawiły się Mobilne Punkty Głosowania: piętrowy autobus oklejony charakterystyczną żółtą grafiką oraz bus Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Każdego dnia zatrzymują się one w innej dzielnicy. Przed pojazdami dyżurują konsultanci w żółtych strojach. Przy ich pomocy można zagłosować na miejscu na projekty BO, a także dowiedzieć się, jakie projekty w danej dzielnicy zaproponowali mieszkańcy.

 

Piętrowy autobus, a także bus Gdańskiej Organizacji Turystycznej, w którym można zarówno zagłosować na projekty BO, jak i wyrobić Kartę Mieszkańca, to tegoroczna nowość w promowaniu głosowania BO. W poprzednich latach w poszczególnych dzielnicach pojawiały się żółte namioty, w których dyżurowali konsultanci.

Głosowanie na projekty BO 2022 potrwa do 18 października. Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi do 25 października br.

Pula przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego wynosi dokładnie 20 830 669 zł. Mieszkańcy Gdańska mogą głosować na 387 projektów:

  • 116 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego (w tym 97 dzielnicowych i 19 ogólnomiejskich)

  • 271 projektów Budżetu Obywatelskiego (w tym 238 dzielnicowych i 33 ogólnomiejskie)

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze