PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2020. UWAGA: prawo do głosowania mają wszyscy gdańszczanie, niezależnie od wieku

Budżet Obywatelski 2020. UWAGA: prawo do głosowania mają wszyscy gdańszczanie, niezależnie od wieku
Głosowanie na projekty zgłoszone do przyszłorocznej edycji BO jest już na półmetku. Nie czekajmy do ostatniej chwili, do 23 września. Sprawdźmy już dziś, i zagłosujmy, na propozycje przygotowane przez waszych znajomych, sąsiadów, lokalnych aktywistów. W tym roku mieszkańcy Gdańska decydują o tym, na co przeznaczyć aż 18,5 mln złotych!
Został niecały tydzień na oddanie głosu na projekty Budżetu Obywatelskiego. W różnych dzielnicach Gdańska zauważyć można każdego dnia tzw. strefy BO
Został tydzień na oddanie głosu na projekty Budżetu Obywatelskiego. W różnych dzielnicach Gdańska zauważyć można każdego dnia namioty tzw. strefy BO
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Oddanie głosu zajmuje dosłownie kilka minut. Wystarczy przygotować swój numer PESEL oraz mieć przy sobie telefon komórkowy, na który system automatycznie prześle SMS-em specjalny kod, umożliwiający głosowanie (po wejściu w zakładkę BO 2020).

Głos można oddać poprzez stronę www.gdansk.pl - w prawym górnym rogu znajduje się specjalna zakładka BO. Można też kliknąć w TEN LINK.

Warto poinformować starszych członków rodzin i sąsiadów - jeśli nie mają możliwości skorzystania z komputera - że również oni mogą zagłosować na BO 2020. W mieście czekają na nich liczne punkty do głosowania, w których czekają przeszkolone osoby, gotowe udzielić wszelkiej pomocy. Głosować można w ZOM-ach, bibliotekach miejskich, siedzibach rad dzielnic, a także w specjalnych namiotach lub punktach konsultacyjnych (tzw. strefy BO), które każdego dnia stawiane są w innym punkcie Gdańska (według harmonogramu). O szczegółach propozycji dla osób, które chcą zagłosować na BO 2020, a nie posiadają dostępu do Internetu, informujemy w dalszej części tekstu.

Siódma już edycja Budżetu Obywatelskiego jest wyjątkowa pod wieloma względami. Jedną z największych zmian, jakie wprowadzono w ramach przygotwań tej edycji BO, jest zniesienie granicy wieku. Oznacza to, że oddać swój głos mogą i kilkumiesięczne maluszki, nastolatki, ale też osoby w średnim wieku i seniorzy. Każdy, bez wyjątku. Warunkiem musi być za to zamieszkanie w Gdańsku bądź płacenie podatków w naszym mieście – muszą to być osoby zameldowane w naszym mieście bądź ci, którzy znajdują się w spisie wyborców. Prawo do głosowania przysługuje też wszystkim posiadaczom Karty Mieszkańca - jest bowiem grupa osób, która nie posiada meldunku w Gdańsku, ale tutaj rozlicza się z podatków.

- Weryfikacja mieszkańców odbywa się poprzez sprawdzenie zameldowania na pobyt stały lub czasowy w Gdańsku, wpisanie do stałego rejestru wyborców lub posiadanie Karty Mieszkańca - informuje Sylwia Betlej, P.O. Kierownika Referatu ds. Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic UMG. - W przypadku braku powyższych warunków istnieje możliwość dopisania się do listy uprawnionych do głosowania poprzez dostarczenie do Urzędu Miejskiego w Gdańsku specjalnego oświadczenia. W przypadku cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL głosowanie możliwe jest w punktach konsultacyjnych po okazaniu dokumentu podróży.

Tegoroczne głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2020 rozpoczęło się 9 września. Potrwa dwa tygodnie, a więc do 23 września. Z tej możliwości skorzystało dotąd 14,5 tys. osób. Doświadczenie poprzednich edycji pokazuje jednak, że mieszkańcy najczęściej aktywizują się w tej kwestii w ostatnich dniach. My zachęcamy jednak do tego, by już dziś, na spokojnie, przejrzeć zgłoszone projekty, zapoznać się z nimi, a następnie zagłosować. Wybór jest spory, ponieważ pod głosowanie poddanych zostało aż 331 propozycji, które pozytywnie przeszły weryfikację prowadzoną przez pracowników gdańskiego magistratu i miejskie spółki. 

 

W tym roku zagłosować może każdy mieszkaniec Gdańska i osoba płacąca w naszym mieście podatki - niezależnie od wieku!
W tym roku zagłosować może każdy mieszkaniec Gdańska i osoba płacąca w naszym mieście podatki - niezależnie od wieku!
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Zagłosuj z pomocą konsultanta

Z myślą o osobach, które nie mają dostępu do internetu, bądź nie potrafią z niego korzystać, na terenie Gdańska zorganizowano miejsca, w których mieszkańcy mogą zagłosować z pomocą konsultanta. Dostępny jest tam komputer/tablet oraz internet. By aktywować proces głosowania wymagany jest: numer PESEL (plus Karta Mieszkańca w przypadku braku zameldowania lub wpisu do rejestru wyborców), imię, nazwisko oraz wskazanie dzielnicy zamieszkania. Nie ma konieczności aktywowania konta za pośrednictwem maila lub sms.

Punkty konsultacyjne znajdują się w:

  • ZOM Nr 1, ul. Partyzantów 74

  • ZOM Nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12

  • ZOM Nr 4, ul. Wilanowska 2

Godziny otwarcia punktów:

poniedziałek, wtorek, czwartek - 8.00 - 16.00

środa - 8.00 - 17.00

piątek - 8.00 - 15.00

 

Konsultanci strefy BO w dzielnicach

W wybrany dzień tygodnia, do 23 września, w każdej dzielnicy zorganizowany będzie punkt do głosowania. W większości przypadków jest to charakterystyczny namiot budżetu obywatelskiego lub oznaczony punkt do głosowania w galeriach handlowych bądź na pętlach trwamwajowych.

Harmonogram punktów wraz z godzinami: Harmonogram Stref BO

 

Z konsultantem - także w bibliotekach

W Bibliotece Głównej przy Targu Rakowym 5/6 oraz w filiach biblioteki (z wyjątkiem: Filii Nr 46 przy ul. E.Hoene 6, Biblioteki Brzeźno przy ul. Dworskiej 27 oraz Filii Naukowej przy ul. Obrońców Wybrzeża 2) głosować można samodzielnie lub za pomocą konsultantów, którymi są pracownicy bibliotek.

Głosować można w godzinach pracy poszczególnych flilii.

Dokładne lokalizacje oraz godziny otwarcia można sprawdzić na stronie: http://www.wbpg.org.pl/filie

 

Można też zagłosować w Radzie Dzielnicy

W wielu siedzibach Rad Dzielnic w godzinach dyżurów radnych lub w dodatkowym czasie radni pomagają mieszkańcom w głosowaniu. Tutaj znajdziecie listę dyżurów wraz z godzinami: Siedziby Rad Dzielnic

 

134469

 

Kwota Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok wynosi dokładnie 18 543 609 zł. Jest to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku, w sumie 543 609 zł.

Od tej edycji, poza zniesieniem granicy wieku, pojawiła się też możliwość zgłaszania projektów do realizacji na terenach nie należących do Gminy Miasta Gdańska. To ukłon przede wszystkim w stronę mieszkańców tych dzielnic, w których większość terenów należy np. do spółdzielni mieszkaniowych. Pojawiał się tam bowiem problem ze znalezieniem terenu, który można by zagospodarować na skwer, plac zabaw, itp.

 

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2020. Aż 331 projektów do wyboru - głosowanie trwa do 23 września

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze