PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2020. Termin weryfikacji projektów przedłużony do 9 sierpnia

Budżet Obywatelski 2020. Termin weryfikacji projektów przedłużony do 9 sierpnia
Mieszkańcy Gdańska pobili wiosną br. kolejny rekord, zgłaszając aż 584 propozycji wydatków w ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wszystkie wnioski muszą zostać przeanalizowane przez pracowników poszczególnych wydziałów w gdańskim magistracie czy jednostek miejskich. Bardzo duża liczba zgłoszonych wniosków wymusiła wydłużenie terminu ich weryfikacji.
Trwają intensywne przygotowania kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, na rok 2020
Trwają intensywne przygotowania kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, na rok 2020
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Pierwotnie sprawdzanie projektów miało zakończyć się pod koniec lipca br. Już dziś wiadomo, że tego terminu nie uda się dotrzymać. Projekty trzeba bowiem sprawdzić m.in. pod kątem formalno-prawnym, ale też możliwości realizacji. Niektóre miejskie jednostki potrzebują jeszcze kilku dni na dokończenie pracy. Przypomnijmy, że w kwietniu gdańszczanie zgłosili blisko 600 projektów, czyli o ponad 100 więcej niż miało to miejsce przed rokiem.

 

Termin weryfikacji został przedłużony do 9 sierpnia br.

- W sierpniu musimy już także rozpocząć przygotowania do zorganizowania głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2020. Przed nami jeszcze losowanie miejsc projektów na listach. W najbliższych dniach i tygodniach czeka nas także intensywna praca z wnioskodawcami, ponieważ będzie to na pewno "gorący okres" odwołań i konsultacji z nimi w sprawie projektów, które uzyskały oceny negatywne - wylicza Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie, która przygotowuje kolejne edycje gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. - Dobra informacja jest taka, że wiele z wniosków odwoławczych, które trafiły już do Zespołu Konsultacyjnego BO (obradującego m.in. w kwestii negatywnych ocen projektów), zostało przywróconych do procedowania, ponieważ wskazane zostały możliwe modyfikacje tych wniosków. Taka jest też nasza intencja w dalszych pracach Zespołu: sprawdzić te elementy projektów, które są możliwe do realizacji - dodaje.

Bardzo duża liczba zgłoszonych projektów to główna przyczyna przesunięcia terminu, ale nie jedyna. We wnioskach zdarzają się propozycje inwestycji, które wymagają uzyskania opinii nie tylko instytucji i jednostek miejskich, ale też Pomorskiego Konserwatora Zabytków, Wód Polskich (Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej), itp. To także wydłuża całą procedurę.

Na dziś nie ma jeszcze informacji, ile ostatecznie projektów zostanie odrzuconych. Analizy i ewentualne poprawki we wnioskach zakończą się właśnie 9 sierpnia.

Przypomnijmy. Kwota Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok to 18 543 609 zł. Jest to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku, w sumie 543 609 zł.

W tegorocznych przygotowaniach do kolejnej edycji BO pojawiło się kilka istotnych zmian. Jedną z nich jest zniesienie granicy wieku, co oznacza, że każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdańska mógł złożyć swoją propozycję, inną: wystarczył tylko jeden podpis poparcia mieszkańca pod składanym projektem (dotychczas wymagano 15 podpisów-red.).

Od tej edycji jest też możliwość zgłaszania projektów do realizacji na terenach nie należących do Gminy Miasta Gdańska. To ukłon przede wszystkim w stronę mieszkańców tych dzielnic, w których większość terenów należy np. do spółdzielni mieszkaniowych. Pojawiał się tam bowiem problem ze znalezieniem terenu, który można by zagospodarować na skwer, plac zabaw, itp.

 

Harmonogram BO2020:

  • 20 marca - 16 kwietnia 2019 r. - zgłaszanie projektów;

  • 17 kwietnia - 9 sierpnia 2019 r. - weryfikacja projektów;

  • do 20 sierpnia 2019 r. - losowanie numerów projektów do głosowania;

  • 9-23 września 2019 r. – głosowanie;

  • do 30 września 2019 r. – ogłoszenie wyników głosowania

Od 2013 roku w Gdańsku odbyło się sześć edycji Budżetu Obywatelskiego, w trakcie których ponad 77 milionów złotych przekazano do decyzji mieszkańców. Spośród 2079 projektów złożonych w latach 2013 – 2018 do realizacji wybranych zostało 393 na łączną kwotę prawie 58 milionów zł.

 

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2020. Gdańszczanie znowu pobili rekord w liczbie złożonych projektów!

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze